Cilt Bakımı & Estetik Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Lazer Epilasyon Zararlı Mı?

Kadınların tümünün korkulu rüyası olan istenmeyen tüyler anne adayları içinde vücuttan atılması gereken sorundur. Teknolojinin gelişmesiyle tıbbi yöntemlerde istenmeyen tüylerden kurtulmak için çeşitli yöntemler geliştirilmekte. Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak için en etkili yol olarak kabul edilen ”Lazer Epilasyon” yönteminin hamileler için zararlı olup olmadığını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sayın Dr. Alper Mumcu sizler için paylaşıyor.

Çoğu anne adayı gebelik hormonlarının da etkisi ile artan tüylenmeden rahatsızlık duyar. Loğusa döneminde bu tüylerin büyük kısmı kendiliğinden yok olur. Dolayısıyla epilasyon yöntemlerinin doğum sonrasına ertelenmesi aslında daha uygundur. Buna karşın lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

İstenmeyen tüyler, özellikle yüzde olanlar günümüz kadınlarının sorunlarından birisi. Gerek vücutta gerekse yüz ve çevresinde büyüyen bu tüylerden kurtulmak için çok sayıda yöntem mevcut. Geleneksel yöntemlerin yanı sıra günümüzde lazer epilasyon ve elektroliz gibi değişik ve modern yöntemler de kullanılmakta.

Bu yöntemlerin hamilelik öncesinde ya da gebelik sırasında kullanılması anne adaylarında endişeye neden olabilmekte ve gebelikte kullanımlarının güvenilirliği konusunda kafalarında soru işaretleri oluşmakta.

Hamilelikte röntgenin zararlı olması lazerin de zararlı olabileceği anlamına gelmez!
Lazer, ışık enerjisi kullanan bir tekniktir. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma, röntgende kullanılan X-ışınlarından farklıdır ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Işın sadece işlemin yapıldığı alana, örneğin sadece yüze etki eder ve etki alanı sadece birkaç milimetre ile sınırlıdır. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değildir.
Benzer şekilde radyo dalgaları ile çalışan epilasyon sistemlerinde de bebek ile ilgili bilinen bir risk söz konusu değildir. Bu cihazlar X-ışını ile çalışan röntgen cihazlarına göre daha düşük ferakans ve enerjide radyasyon ile çalışmaktadırlar. Bundan daha önemlisi söz edilen radyasyon iyonize edici özelliği olmayan radyasyondur. İşlem bittiğinde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle gebelikte kullanımı ile ilgili bilinen bir risk söz konusu değildir.