Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte mide bulantıları nasıl azaltılır

Uzman Diyetisyen Sayın Müge Özyurt Şafak İle hamilelikte mide bulantılarını azaltmak konulu ropörtaj;

Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme elbette sağlığımız açısından önemlidir. Hamilelik döneminde ise dengeli beslenmenin önemi hem anne adayının sağlığı hemde anne karnındaki bebek gelişimi için birinci derecede önem taşır. Hamilelikte hem dengeli beslenip hemde mide bulantılarınızı nasıl önleyebilirsiniz?

Hamilelik sürecinde yeterli ve dengeli beslenerek mide bulantılarınızı da azaltabilmeniz için 12 önemli öneri;

 1. Sabah bulantınız varsa yataktan kalkmadan önce tuzlu kraker veya grissini yiyin.
 2. Kahvaltıda poğaça, açma gibi yağlı yiyeceklerden ve yağlı peynirlerden uzak durun.
 3. Asitli meyve suları ve gazlı içecekler içmeyin.
 4. Sıvıları kendi toleransınıza göre tüketin. Çünkü bazı hamilelerde sıvılar mide bulantısını artırabilir. Eğer böyle bir durum varsa su ve diğer içecekleri öğün aralarında tüketin. Yemeklerle birlikte sıvı tüketmeyin.
 5. Midenizin çok dolu ya da boş olması bulantınızı artırabilir. Bu nedenle küçük porsiyonla ve sık aralıklarla beslenin. Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin ve iyi çiğneyin.
 6. Yağlı, baharatlı ve kızarmış yiyecekler mide bulantılarınızın artmasına neden olabilir, bunun yerine kuru ve sade yemekleri tercih edin (Haşlanmış makarna, haşlanmış-fırınlanmış patates, az yağlı beyaz peynir gibi).
 7. Kusma şikayetiniz de oluyorsa sıvı kaybını karşılamak ve vücudu susuz bırakmamak için gün içerisine yayarak yavaş yavaş günde 6 bardak su içmeye dikkat edin.
 8. Et, tavuk veya balık midenizi alt üst ediyorsa protein ihtiyacınızı bunların yerine peynir, yoğurt, süt ve kuru baklagillerden karşılamayı deneyin.
 9. Tuzlu bisküvi, grissini, beyaz leblebi, haşlanmış patates, kızarmış ekmek gibi kuru ve nişastalı besinler midenizi bastırmak için faydalı olacaktır.
 10. Çiğ sebze ve meyveler mideyi geç terk edeceği için bu dönemde tercih etmeyin. Bulantı ve kusma çok kişisel durumlardır. Bazı anne adayları bulantı anında meyve yiyerek toparladıklarını ifade eder. Bu nedenle kendinizi gözlemleyip size dokunan yiyecekleri belirleyebilirsiniz.
 11. Zencefil, limon ve nane bulantıyı geçirmeye yardımcı olur. Nane-limon çayı içebilirsiniz
 12. Yemek hazırlarken oluşan kokular veya yemeğin görüntüsü de bulantılarınızı tetikleyebilir. Onun için sizi rahatsız eden yemekleri pişirmeyin. Bu konuda eşinizden veya ailenizden destek alın ve mutfak ortamındaki havalandırmanın iyi olmasını sağlayın.