Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte mide bulantılarına iyi gelen bitkisel çözümler

Anne adayları hamileliğin 12 ve 13. Haftalarına kadar sabahları mide bulantılarından şikâyetçidir. Mide bulantılarında öncelikli olarak hamilelik sürecinizi takip eden doktorunuzun önerileriyle sağlık kuruluşlarındaki tdeavilere başvurmalısınız.

Hamilelik döneminde mide bulantılarıyla mücadele için öncelikli olarak aşırı yemek yemek gibi biz çözüm alternatifi düşünmeyin, sık sık azar azar beslenin, sabah uyandığınızda hemen yataktan kalkmayın , etimek, galeta, çubuk kraker, tüketiniz, mideye dokunan acı ,ekşi, yağlı, gıdalar tüketilmemelidir.Bunların yanında hamilelik döneminde mide bulantısının çözümüne yönelik bitkisel tedavilere aşağıda yer verdik.

Hamilelikte mide bulantılarına iyi gelen besinler nelerdir?

Mide Bulantısı İçin Zencefil:

Hamilelik döneminde zencefil çayı çoğu anne adayında bulantıyı gidermede etkili olur.Hazırlanışı:Çayı yapmak için 2 çay kaşığı rendelenmiş zencefili 2 bardak kaynar suda dakika demleyin.Oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve gün boyunca yudumlayın.Günde 2 fincandan fazla tüketmeyin ve koyu çay hazırlamayın.

Mide Bulantısı İçin Nane:

Nanenin içeriği, midenin öğürme refleksini azaltarak bulantıyı azaltacaktır.Midenizin bulandığını anladığınızda bir bardak nane çayı hazırlayın.Hazırlanışı: 2 fincan kaynar suya yemek kaşığı nane yaprağı ekleyin.Ara sıra çalkalayarak 20-30 dakika bekletin.Daha sonra süzün ve gerektikçe yudumlayın

Mide Bulantısı İçin Rezene:

Rezene tohumu çin halk tıbbından gelen bir bulantı tedavisidir.Rezene tohumlarının içeriğinde mide bulantısını azaltabilecek etken bulunmaktadır.Hazırlanışı: 1 yemek kaşığı rezene tohumunu kahve öğütücüsünde öğütün.Öğütülmüş tohumları bir fincana koyun ve kaynar su ile doldurun.Ağzını kapatın ve 10 dakika demleyin.Bulantıyı geçirmek için yudumlayarak için.

Mide Bulantısı İçin Karahindiba:

Karahindiba çayı da bulantıyı kesmede işe yarar. Hazırlanışı:2 yemek kaşığı kurutulmuş karahindibayı 2 bardak kaynar suya koyun ve 4 saat demleyin.Soğutun ve gün boyunca azar azar için günden iki fincandan fazla içmeyin.

Mide Bulantısı İçin Kakule:

Kakule, çay olarak da içilebilir veya zencefilli çaya da eklenebilir.Hazırlanışı:Dört kakule kabuğunun üç fincan suya koyun ve küçük baloncuklar oluşana kadar ısıtın.Kaynatmayın.Tavayı ateşten alın 30 dakika dinlendirin.Süzdükten sonra içebilirsiniz.Eğer tatlı seviyorsanız, içine bal ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Mide Bulantısı İçin Papatya:

Papatya çayı sabah bulantısını rahatlamada işe yarayabilir.

  1. Tüm bunların yanında bazı kokular sabah bulantısını azaltmada etkili olabilir.Bu kokular arasında, lavanta, kekik, limon, dereotu,taze zencefil ve nane bulunur.