Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Önlenir


İOp. Dr. Ferhan Kutlu; Bazı hamileliklerde yağlı ve asitli yiyecek tüketiminden kaynaklanan mide yanmaları konusunda nasıl önlemler alabileceğinizi siz değerli anne adaylarıyla paylaşıyor.

Anne adaylarının mide yanması şikayetleri yatar pozisyonda artış göstermektedir. Bazı anne adayları bu sebeple oturarak uyumayı tercih ederler. Hamileliğin 5. ayından sonra büyüyen rahmin mideye baskı yapması mide yanmalarını artırır. Hamilelikte mide yanması hamileliğin 3. trimester dönemi olarak da adlandırdığımız son 3 ayında artış göstermektedir.

Hamilelikte göğüs ve boğaz ağrısı, öksürük, sesli solunum gibi atipik bulgularla başvuran hastalarda reflü hastalığı akla gelmelidir

Hamilelikte mide yanması nasıl önlenir?

-3 Ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde az ve sık yemek yiyerek beslenmelisiniz

-Baharatlı, aşırı yağlı, kızartma yemekler, salam, sucuk gibi tam pişmemiş baharatlı etler tüketilmemelidir.

-Çiğ sebzeler hamilelikte mide yanmasını artırabilir.

-Kilo kontrolü sağlanmalıdır. Aşırı kilo almak mide yanmasını artırıcı bir faktör olur.

-Yemekler yavaş yenmeli ve çok iyi çiğnenmelidir.

-Karnı çok sıkan sıkı giysiler ve sıkı iç çamaşırlarından kaçınılmalıdır.

-Alkol, kahve ve çikolata mide yanması şikayetini artırır.

-Portakal, greyfurt gibi meyve suları, gazlı içecekler, domates suyu ve salça gibi besinler yanmayı artıracağı için az tüketilmelidir.

-Geç saatlerde yemek yenmemelidir (son beslenme yatma saatinden 2-3 saat önce sona erdirilmelidir).

-Yatmadan yarım saat önce bir bardak ılık su içmek midemizi rahatlatabilir.

-Yatağın başucu takoz yardımıyla 10 cm kaldırılabilir. Bu yöntem şikayetleri azaltmada oldukça etkin olabilir.

-Yüksek yastıkta yatmak mide yanmasını azaltır.

-Bazı ilaçlar mide şikayetlerini artırabilir (antikolinerjikler, sakinleştiriciler, nefes açıcı bazı ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları, aspirin ve benzeri ağrı kesiciler).

Yanma şikayeti ile başvuran gebelerde endoskopik tetkik yapıldığında yaklaşık olarak vakaların 2/3 ünde patolojik tanı olarak yemek borusu iltihabına rastlanmaktadır. Mide yanmasının tedavisi Yaşam tarzı değişiklikleri gebelerin tedavisinde ilk yapılacak önlemdir ve oldukça yardımcıdır. Bu öneriler arasında yatağın başucunun kaldırılması, gebenin şikayetlerini artıracak öne doğru eğilme ya da karın için basıncını arttıracak diğer pozisyonlardan (ıkınmak, öksürmek, ağır kaldırmak) kaçınılması, az miktarda ancak sık yemek yemesi sayılabilir. Yatmadan 3 saat öncesinden itibaren su dışında yiyecek ve içecek almamak, yağlı yiyecekler tüketmemek, sigara içmemek gibi önlemler önemlidir. Bu tedbirlerle şikayetleri azalmayan gebelerdeki bir sonraki tedavi basamağı doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlamaktır.