Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte sağlıklı yaşam

Hamilelikte sağlıklı yaşam; Hamilelik dönemi aslında yaşam tarzını değiştirmeyi gerektirmeyen bir süreçtir. Ancak, Hamilelik döneminin daha rahat ve konforlu geçmesini sağlamak, anormal olasılıklara zemin hazırlamamak, doğumu rahat geçirmek ve doğum sonrası daha rahat olabilmek için bir takım değişikliklerin yapılmasında yarar vardır. Bu değişikliklerden kısaca bahsetmek gerekir ise;

İş yaşamı
Yaşadığımız toplumda çalışan kadınların oranı oldukça fazladır. Bu nedenle anne olmaya hazırlanan kadınların çoğunluğu Hamilelik dönemlerini çalışarak geçirmek zorunda kalmaktadır. İş ortamı, yapılan işe ve Hamileliğin nasıl ilerlediğine bağlı olarak çalışmaya ne kadar devam edileceği ya da Hamileliğin kaçıncı ayına kadar çalışılacağı her kadında farklılık göstermektedir. İş ortamı rahat olan mesela masa başında çalışan kadınlar Hamileliğin son haftalarına kadar çalışabilmektedir. Ancak vücudu yoran iş ortamlarında çalışan,( ağır kaldırma, sürekli yolculuk halinde olma gibi)kimyasal maddelere maruz kalınmasında, enfeksiyon riski yüksek olan mesleklerde çalışan adayların daha bilinçli olması gerekir ve iş ortamının Hamileliği ne kadar etkilediği hakkında bilgi edinilmelidir. Her hangi bir risk olasılığına karşı önlem almalıdırlar.
Hamilelikte Beslenme
Anne adayı Hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren beslenme alışkanlıklarında değişim yapmalıdır. Beslenmenin doğru yapılması anne karnında büyümekte olan bebeğin besleneceği şekilde planlanmalıdır.
Ayrıca anne adayı sigara kullanıyor ise Hamile kaldığını öğrenir öğrenmez sigara kullanımını kesmelidir. Hamilelik döneminde içilen sigara anne karnındaki bebeğin oksijensiz kalmasına ve birçok olumsuzluğa neden olmaktadır. Ayrıca sigara erken doğum ve düşüklere de yol açabilir.
Hamilelik döneminde İlaç kullanımı
Anne adayı Hamilelik döneminde başka hastalıklardan dolayı ilaç kullanmak zorunda kalabilir. Ancak doktora danışmadan kesinlikle vitamin bile kullanılmamalıdır.
Hamilelikte cinsel yaşam
Şayet Hamilelik anne ve anne karnında yer alan bebek için sağlıklı ilerliyor ise, cinsellikte herhangi bir yasaklama olmaz.
Hamilelik döneminde yolculuk
Hamilelik dönemi yolculuğun kısıtlanmasını gerektiren bir dönem değildir. Fakat anne adayı dikkatli davranmalıdır. Uzun yol, yorgunluğa, bel ağrılarına ve kramplara yol açabilir.
Hamileliğin son zamanlarında uzun yol yolculuğundan kaçınmakta yarar vardır. Doğumun başlama olasılığı göz önünde bulundurularak her türlü önlem alınmalıdır.
Hamilelik döneminde giyim tarzı nasıl olmalıdır?
Hamilelik ilerledikçe eski kıyafetler dar gelmeye başlayacaktır. Bu nedenle daha bol kıyafetler tercih edilerek daha rahat olunabilir. Hamilelik dönemi hangi mevsime denk gelmiş ise mevsim özelliklerine göre uygun kıyafetler tercih edilmelidir.
Ayrıca, Hamilelik dönemi boyunca hafif topuklu ayakkabılar giyilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar dengeyi bozarak bel ağrılarına yol açabilir.
Vücut bakımı
Hamile kalan kadınlar hormonal dengenin değişmesi ile beraber daha çok terlemeye başlar. Bu nedenle daha rahat olmak için özellikle yaz mevsiminde sık sık duş alınmalıdır.
Vajinal hijyen
Hamilelikte döneminde yine hormonal dengenin değişmesi ile vajinal akıntılarda artış olabilir. Hijyenik ped kullanımı tercih edilmesinde yarar vardır.