Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte yeterli su tüketimine özen gösterin

Anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu su bebeğin kendi dinamiklerinin yanında anne adayının tükettiği su miktarı ile de ilgilidir.Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı belli aralıklarla annenin kanında su ile yer değiştirir ve yenilenir.Bebeğin içinde bulunduğu bu su yani amniyon sıvı miktarı ; bebeğin hareketlerinde , akciğerlerinin gelişiminde çok önem taşımaktadır.Amniyon sıvısı yeterli olmazsa bebeğin hareketleri yavaşlar , bir takım mekanik şoklara karşı bebeğin korunması zorlaşır.

Yapılan araştırmalar annenin yeterince su alamadığı durumlarda anne karnındaki fetusunda bu açılardan olumsuz etkilendiğini göstermiştir.Bunun yanında yeterli miktar su tüketilmemesi anne adayının da olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Hamilelikte yeterli su alınmamasının zararları nelerdir?

  • İdrar çıkışı azalır
  • İdrar daha koyu bir hal alır

Dolayısıyla idrarda kum, taş ve enfeksiyon gibi bir takım etkenlerin birikmesi kolaylaşır.Aynı zamanda su; sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olacağından yeterli su tüketmeyen annelerde kabızlık sorunu olur.

Suyun az olması erken doğumu tetikliyor

Yine susuz kalmış anne adaylarında en önemli olumsuzluklardan biri erken doğumun tetiklenmesidir.Özellikler erken doğum riski olan hamilelerde bunun önlenmesinde hemen sıvı ihtiyacı karşılanmalıdır.

Hamilelikte suyun önemi

Hamilelikte yeterli sıvının alımı yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi , vücut ısısının ayarlanması ve özellikle eklemler , cilt ve sindirim sistemi açısından çok önemlidir.Bilindiği üzere insan vücudunun %60-70′ i sudur.

Hamilelik döneminde anne adaylarının vücudu toplam olarak 6,5 litre fazladan su tutar.Bu suyun bir kısmı bebeğin su kesesi , bebeğin eşi dediğimiz plesanta da depolanır.Kalan kısmı ise annenin rahmi , eklemleri ve kanında depolanır .

Annenin ağırlığı ve toplamda alınan kilolar bebeğin kilosundan çok önemlidir.Yapılan araştırmalar alınan su miktarının bebeğin ağırlığını direk olarak etkilediği görülmüştür.

Hamilelik döneminde kaç bardak su tüketilmelidir ?

Hamile olmayan bir bayan günlük 2,5 lt su tüketmelidir.Hamilelikte ise bu miktara 300 ml daha su tüketilmesi gerekmektedir.Bunun yanında özellikle aktif egzersiz yapan Hamileler, yazın Hamileliklerini geçirenler bir iki bardak daha ekstradan su tüketmelidirler. Bu tüketilen su miktarı 8-10 bardak suya denk gelir.

Hamilelikte örnek su tüketimi nasıl olabilir ?

Anne adayları su tüketimini sabah, öğle ve akşam her yemekte birer bardak ayarlayabilir.Bunun dışında öğün aralarında ikişer bardak su alınabilir.Son olarak gece yatmadan önce bir bardak su tüketilebilir.

Su içmeyi unutan anne adayları 1,5 litrelik suyu evin oturma odası, yatak odası, mutfak gibi uygun yerlerine koyup aklına geldikçe su tüketebilirler.

Su ihtiyacı sadece su ile karşılanmaz .Ekstradan diğer yiyip, içtiğimiz besinler ve sulu gıdalardan bu su tüketimine yardımcı olurlar.

Hamilelikte bol su tüketiminin faydaları:

  • Rahim kasılmalarını engeller, erken doğumu önler
  • İdrar yolu enfeksiyonu olmasını engeller
  • Cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar
  • Kabızlığı ve hemoroidleri önler
  • Anne karnındaki bebeğin suyunun azalmasını önler
  • Özellikle sıcak yaz aylarında rahat ve serin kalmanızı sağlar
  • Bulantı, mide yanması gibi şikayetleri azaltır
  • Bol su içmek vücuttaki şişlikleri (ödemi) arttırmaz tersine azaltır. Bu nedenle şişliklerim var diye su içmekten kaçınmamak gerekir.

”Hamile olsanız da olmasanız da, Kadın da olsanız Erkek de olsanız, Su içerken lütfen oturun. Ayakta içtiğiniz suyun büyük bir kısmı mideye değil, 12 parmak bağırsağına gider.”