Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Yolculuk Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

-yo-y-ypTüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, anne adaylarına Hamilelikte sağlıklı bir yolculuk için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusundaki bilgilerini sizler için paylaştı.

Hamilelikte uzun seyahatler için tavsiyeler;

– Uzun seyahatlerde, yolculuk sırasında 1,5-2 saatte bir mola verilmesi ve molalarda 10-15 dakika yürüyüş yapılmalı.

– Anne adayları için en ideal seyahat zamanı; düşük ve erken doğum riskinin en az olduğu hamileliğin 18-24. haftalar arasıdır. Doğuma üç ay kala evden uzaklaşmak, oluşabilecek hipertansiyon, erken doğum riski olasılığında doktora ulaşmak zor olabileceğinden çok doğru değildir.

HAMİLELİKTE YOLCULUK SÜRESİ 6 SAATİ GEÇMEMELİ

Hamilelik döneminde 6 saatten fazla yolculuk yapılmamasını öneren Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir şöyle konuştu: “Bacak damarlarında pıhtı oluşumu ve bacakta şişmeleri engellemek için yolculuk sırasında; mümkünse saat başı ya da iki saatte bir 15 dakika yürünmelidir. Hava yolu şirketleri hamilelerin 35-36 haftaya kadar yolculuk yapmalarına izin vermektedir. Uçak firmaları 28 haftadan büyük gebeleri doktor raporu olmadan kabul etmemektedir. Erken doğum, yüksek tansiyon, kanama gibi riskli bir durum yoksa uçak yolculuğunda herhangi bir sakınca yoktur.

HAMİLELİKTE UÇAK YOLCULUĞU
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, uçakla yolculukta dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı: Hamilelerin, havaalanlarında güvenlik kapılarından geçmemeleri daha doğrudur. Hareketsizliğe bağlı bacaklarda oluşan kan dolaşım bozuklukları anne adayları için en önemli sorundur. Bunun için uçakta her saat başı ayağa kalkarak 15 dakika yürünmelidir. Anne adayındaki ciddi kansızlık belirtisi yolculuk için tehlikeli olabilir. Uçuş esnasında bol bol sıvı alınarak kan yoğunluğu artırılarak damar tıkanıklığı yapma riski azaltılmalıdır. Yolculuk süresince emniyet kemeri mutlaka bağlı kalmalıdır.

HAMİLELİKTE ARABA YOLCULUĞU

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, arabayla yolculukta dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı: Araba içinde uzun süre oturmak bacaklarınızdaki kan dolaşımını etkiler, ayak ve bileklerde şişliklere neden olabilir. Bu nedenle, uzun süreli seyahatte her 1,5-2 saatte bir mola vererek hafif yürüyüş yapmalı ve kan dolaşımınızı artırmalısınız. Yolculuk sırasında otururken bacaklarınıza bazı germe hareketleri yaptırarak uzun süreli oturmanın olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz. Germe egzersizleri için oturur pozisyondayken bacaklarınızı iyice ileriye doğru uzatın, topuklarınız merkez olacak şekilde ayağınızı yavaşça kendinize doğru kuvvetlice çekerek baldır kaslarınızı gerin. Daha sonra ayak bileklerinizi sağa sola çevirin ve parmaklarınızı açıp kapatın. Eğer arabayı kendiniz kullanacaksanız direksiyonu mutlaka karnınızdan olabilecek olan en uzak mesafeye ayarlayın.

HAMİLELİKTE EMNİYET KEMERİ NASIL TAKILMALI?
Anne adayları hangi taşıtla seyahat ederlerse etsinler yolculuk sırasında mutlaka emniyet kemeri takmaları gerekiyor. Emniyet kemerini bağlarken karnınızın üstünden değil altından geçmesine ve kalçalarınız hizasında olmasına dikkat edin. Eğer emniyet kemerinizi tam karnınızın üzerinden geçecek şekilde takarsanız; olası bir kaza durumunda oluşacak şiddetli basınç bebeğin plasentasının erken ayrılmasına sebep olabilir. Ayrıca emniyet kemeri omuz kısmı bağlandığında tam göğüs arasında olmalıdır. Kemerin boyun hizanızda olması