Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan Festivalleri Nelerdir

Hindistan Festivalleri Nelerdir? 

Hindistan; gerçekten de alışık olmadığınız kadar farklı bir kültürü sizlere sunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Bombay (Mumbai) dışında ülkede çok aktif bir gece hayatı yoktur. En azından Hollanda, İspanya gibi Avrupa ülkelerinde olduğu gibi elektronik müzikle kendinizden geçebileceğiniz mekanların sayısı çok az! Fakat, Hindistan tatiliniz festivallere denk geliyorsa eğlenceyi en güzel noktasından yakalamışsınız demektir. Gerçekten de festivaller bakımından bu ülke size en iyisini sunmaktadır. 

Hindistan’da etnik ve dini farklılıklar çok fazla olduğu için neredeyse yılın her döneminde milli veya dini bayram söz konusudur. Ayrıca, sayısız yerel bayram bulunmaktadır. Gelin bu bayramları ve özelliklerini inceleyelim! 

  • Holi: En coşkulu bayram olmakla beraber ilkbaharın gelişi kutlanmaktadır. Boyalı sular ve toz boyalarla insanlar kendilerini boyarlar. 
  • Ramanavami: Hindistan’da bulunan bütün tapınaklarda Vishnu’nun reenkarnasyonu Rama’nın doğuşu kutlanmaktadır. 
  • Mahavir Jayanti: Jainizmin kurucusu Mahavira’nın doğumu kutlanmaktadır. 
  • Buddha Purnima: Budizm inancının yoğun olduğu Hindistan’da Buda’nın doğumu, aydınlanması ve Nirvana’ya ulaşması; farklı yılların aynı gününe denk gelmektedir. Her yıl Mayıs ayının dolunay gününde bu olay kutlanmaktadır. 
  • Naga Panchami: Kutsal yılan sembolü olarak bilinen Ananta’ya birçok hediye sunulmaktadır. Yılanların muson yağmurları üzerindeki etkisi ve şeytani ruhları evden uzakta tuttuğuna olan inançtan dolayı bu gün önem taşımaktadır. 
  • Pateti: Zerdüştlerin İran’dan ayrılıp Hindistan’a gelmelerinin yıldönümü kutlanmaktadır. Bu tarihten bir hafta sonra ise Zerdüşt’ün doğum günü kutlanmaktadır. 
  • Janmastami: Krshna’nın doğum günü olduğu için ayrı bir öneme sahiptir. Yerel halk; oldukça mutlu bir şekilde Krshna’nın karakterini taklit etmektedir. 

Tüm bunlara ek olarak, Ganesh Chaturthi, Dussehra, Gandhi Jayanti, Divali ve daha birçok yerel bayram ve özel gün kutlanmaktadır.