Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan Gece Hayatı

Hindistan Gece Hayatı

Hindistan’a gelmeyi düşünenlerin aklında bu ülkedeki gece hayatının nasıl olduğuna dair sorular bulunmaktadır. Her şeyden önce, bir Hollanda, bir İspanya, bir ABD kadar renkli bir gece hayatı beklentiniz olmasın. Fakat, bu ülkenin kendisi eğlenceli olduğu için insanların ekstra bir gece hayatı aramasına rastlanmıyor. Gece kulüplerinden, barlardan ziyade daha samimi ve yerel bir eğlence anlayışı bulunmaktadır. 

Hindistan’daki en popüler spor çoğu ülkenin aksine futbol değildir. Kriket; ülkenin en çok tercih edilen spor dalıdır. 1.7 milyar nüfuslu Hindistan’dan neden futbolcu, basketbolcu vs çıkmıyor tarzındaki eleştirileri duymuşsunuzdur. Bunun bir sebebi de Hintlilerin kriket ile ilgilenmesidir. Neredeyse her parkta, sahilde ve bahçede kriket oynayan Hint vatandaşlarına rastlayabilirsiniz. Bu noktada, bir turist olarak Hintlilerin yapmış olduğu bu sporu izlemelisiniz. Sizin için oldukça farklı bir deneyim olacaktır. Bunun yanı sıra, Bollywood; belki de Hindistan denildiği zaman akla ilk gelen şey oluyor. Film izlemek; Hintlilerin en sevdiği etkinlik olarak dikkat çekmektedir. Peki, Bollywood nedir? 

Bollywood; Mumbai’deki Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan bir tanımlamadır. Dünyada en çok film çekimi Hindistan’da yapıldığı için Bollywood; en az Hollywood kadar ünlüdür dersek yanılmış olmayız. Hatta, daha net bilgiler vermek gerekirse, dünyadaki her dört filmin bir tanesi Bollywood üretimidir. Geçmişte danslarla ve yerel motiflerle ünlü olan Hint filmlerinde artık daha Avrupa tarzında hikaye ve teknikler kullanılmaktadır. Hindistan hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız bu ülkeye gitmeden önce My Name is Khan, Three Idiots, Ghajini, Slumdog Millionaire gibi filmleri izlemelisiniz. Hindistan’ın gece hayatını ise şehirler bazında değerlendirmemiz daha doğru olacaktır. Hadi başlayalım!

Bombay Gece Hayatı 

Farklı kültürlerin iç içe olduğu Hindistan’ın belki de en kozmopolit şehri Bombay olarak bilinmektedir. Diğer şehirlerin aksine buradaki gece hayatı son derece hareketlidir. İngiliz sömürgesi olarak uzun yıllar kalan Hindistan’da Batı eğlence anlayışının izlerine bilhassa Bombay’da rastlayabilirsiniz. Bu şehirde Avrupa tarzında tasarlanmış birçok bar, pub, disko ve canlı müzik yapan yer bulunmaktadır. Film üretimi merkezi olmasından mütevellit Bombay’da alkol kullanma oranı daha yüksektir. Şehirde gece hayatının en aktif olduğu yerler Colaba, Juhu ve Churchgate olarak dikkat çekmektedir. 

Bombay’da bilhassa Cuma ve Cumartesi akşamları aktif bir gece hayatı bulunmaktadır. Blue Frog Bar, Hard Rock Cafe, Exo Bar, Esco Bar, Vie Lounge & Deck Bar, Royalty Bar, PDT Mumbai Bar, Enigma Bar, Rock Bottom Bar, Amadeus Bar, Elbe Room gibi mekanların çok popüler olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra, Bombay’ın egzotik cazibesinin yanı sıra dikkat çekici turistik mekanları bulunmaktadır. Şehrin gece hayatının önemli bir kısmını da oteller oluşturmaktadır. Birçok otelin disko ve barı bulunmakla beraber diğer insanlardan izole bir şekilde eğlenmek isteyen turistler için ideal bir ortam yaratılmaktadır. Bombay otelleri arasında en iyilerden birisi Novotel Premier olarak dikkat çekmektedir. Bombay gece hayatının en önemli sorunu ise ulaşım olmaktadır. Çünkü, eğlence mekanları ile konaklama yerleri arasında ciddi bir mesafe farkı vardır. Bu yüzden, bir turist olarak, kaldığınız yere en yakın olan eğlence yerini tercih etmelisiniz. Aksi takdirde, toplu taşıma araçları, gecenin ilerleyen saatlerinde çalışmadığı için sıkıntılı dakikalar yaşayabilirsiniz.

Yeni Delhi Gece Hayatı 

Yeni Delhi’nin Bombay kadar hareketli bir gece hayatına sahip olmadığını söylemeliyiz. Şehirde bilhassa gece 12’den sonra insan kalmamaktadır. Bu şehirde aktif bir gece hayatı olmamakla beraber yalnızca zengin insanların bulunduğu bölgelerde eğlenceler yapılmaktadır. Bazı mekanlarda geleneksel Hint kültürüne ait kıyafetlerle beraber dans ve müzik performansları sergilenmektedir. Bu mekanlar arasında Shri Ram Centre, Habitat World Centre IHC, Kitty Su Night Club, India International Centre ve RPM Hookah Lounge yer almaktadır.