Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan Pahalı Bir Ülke Mi

Hindistan Pahalı Bir Ülke Mi? 

Hindistan’da açlık sınırı günlük 0,5 dolardan başlamaktadır. Günde 10 dolara birçok şey yapabilirsiniz. Ancak, bir turist olarak bu ülkeye geldiğiniz takdirde yapacağınız harcamalar yerel halka kıyasla biraz daha fazla olacaktır. Bu durumun belirli sebepleri bulunmaktadır. Her şeyden önce, müze ve ören yerlerinde yerel halka ve turistlere farklı fiyat tarifesi uygulanmaktadır. Örneğin, tek başına Taj Mahal’e giriş için ortalama yirmi doları gözden çıkarmanız gerekir. 

Hindistan’da ülke içerisinde ciddi bir kalite problemi bulunmaktadır. Tüm gününüzü yerel halkın yaptığı gibi sokak satıcılarından beslenerek veya en düşük ücrete sahip konaklama yerlerinde kalarak geçirdiğiniz takdirde çok fazla para ödemezsiniz. Ancak, bu durumu kimse tavsiye etmez. Düşük bütçeli, hostel ve pansiyonlar yüzünden ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu noktada, bütçenizi biraz daha kaliteli konaklama yerleri için harcamalısınız. Daha temiz oda, banyo ve tuvaletlere sahip olan hostel veya pansiyon tercih ettiğiniz takdirde rahat eden siz olursunuz. Bilhassa Varanasi bölgesinde iyi bir otel seçimi yapmalısınız. Hindistan; hem fiziksel hem de ruhsal açıdan insanları yoran bir ülkedir. Bu yüzden, iyi dinlenebileceğiniz bir konaklama mekanı seçmelisiniz. 

Hindistan’da ne kadar para harcarım diye düşünüyorsanız maliyetlerin şehirlere göre değiştiğini ifade etmeliyiz. Örneğin, Delhi ve Mumbai; Hindistan’ın gerçekten de en pahalı şehirleridir. Bir Avrupa şehri kadar olmasa da belirli standartların üzerinde olduklarını söyleyebiliriz. Ancak, Goa veya Kerela’daki maliyetlerin daha uygun olduğunu ifade etmek gerekir. Bir başka deyişle, yapmış olduğunuz Hindistan programına göre harcayacağınız para da değişecektir. 

Fakat, bu noktada, size fikir sunması açısından en düşük para miktarıyla neler yapabileceğiniz hakkında bilgi verelim. Örneğin, günlük elli dolar ile hostel yatakhanesi veya pansiyon tarzı yerlerde çift kişilik bir odanın yanı sıra, ortalama bir yemek ve toplu taşıma ile ulaşım haklarına sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, daha kaliteli bir yerde konaklamak ve yemek yemek istiyorsanız, aynı zamanda müze vb yerleri görmek gibi bir amacınız varsa bir gün için en az 100 dolar gözden çıkarmanız gerekmektedir. Ancak, yine de bu şehirde karnınızı tıka basa doyurabileceğiniz ve gözünüz arkada kalmadan uyuyabileceğiniz şartları uygun fiyatlarla elde edebilirsiniz.