Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler 

Hindistan’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler 

Hindistan ile ilgili olarak şehirlerde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bahsettik. Ancak, elimde daha kısa ve açıklayıcı bir liste olsun diyorsanız yazımızın bu kısmını okumalısınız. Bu sayede, görülmesi gereken yerler ve özellikleri ile ilgili daha kısa ve işinize yarayacak bir listeye sahip olmuş olursunuz. Hadi başlayalım!

 1. Bangalore: Hindistan’ın belki de en teknolojik şehridir. Hindistan sınırları içerisinde en az bir San Francisco etkisi yaratan bu şehre görür görmez hayran kalacaksınız. Bu şehrin teknoloji ortamı sürekli olarak gelişmektedir. Şehirde özellikle gençlere hitap eden Brigade Road ve UB City Alışveriş Merkezi gibi yerlerin oldukça teknolojik nitelikler taşıdığını ifade etmek gerekir. Şehirde restoran ve barların yanı sıra butik biralar da bulabilirsiniz. Aynı zamanda, Mavalli Tiffin Rooms gibi klasik lezzetler taşıyan muhteşem mekanları da deneyebilirsiniz. Ancak, Bangalore’nin aynı zamanda yoğun bir trafiği de bulunuyor. Mimarisinin yanı sıra yeşil alanlarının da dikkat çekici seviyede olduğunu ifade edebiliriz. 
 2. Delhi: Yazımızın daha önceki kısımlarında Delhi’den bahsetmiş olabiliriz. Fakat, yine de mutlaka görülmesi gereken yerler kısmında Delhi’ye tekrardan yer vermeliyiz. Ülkenin yönetim ve kültür merkezi olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Çok hareketli bir şehirdir. Aynı zamanda çok kalabalıktır. Şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Imperial Hotel bulunmaktadır. Burada buz gibi ve lezzetli kokteylinizi yudumlayabilirsiniz. Aynı zamanda, Eski Delhi’nin antik pazarlarını gezebilirsiniz. Babür mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan Kızıl Kale’yi ziyaret edebilirsiniz. Son olarak, Bahai tapınağında Hindistan yolculuğunuza çok iyi gelebilecek bir meditasyon yapabilirsiniz. 
 3. Chennai: Ülkenin hem en sıcak hem de en yoğun trafiğe sahip şehirlerinin başında gelmektedir. Aynı zamanda, oldukça canlı ve renkli bir şehirdir. Rengarenk boyanmış tapınaklarının yanı sıra gören herkesin hayran kalacağı sanatsal eserlere sahiptir. Şehrin kalbi olarak bilinen George Town’ı ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda, St George Kalesi’ni ve çevresinde bulunan eski ve tarihi yapıları gözlemleyebilirsiniz. Son olarak, gören herkesin kıskanacağı kadar görkemli kuleler olan gopuramları ziyaret edebilirsiniz. 
 4. Haydarabad: Antik Hindistan hayranı iseniz Haydarabad sayesinde ülkenin antik ruhunu öğrenebilirsiniz. Şehrin kalabalık ve dar caddelerinde yolda gezen inekler görebilirsiniz. Şehrin caddeleri oldukça mütevazi olmakla beraber eski zengin tarihinin izleri de halen daha bulunmaktadır. Anıtlar ve antik camilerin mimarisine hayran kalacaksınız. 
 5. Jaipur: Daha önce de söylediğimiz gibi ülkenin pembe şehri olarak bilinen şehri Jaipur’da gördüğünüz her detaya hayran hayran bakacaksınız. Benzersiz ve renkli binaların ön plana çıktığı bu şehirde bilhassa Şehir Sarayı’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Buraya geldiyseniz suyun üzerinde yükselen Jal Mahal’in fotoğrafını çekmelisiniz. Aynı zamanda, birçok efsanenin konusu olan Govind Dev Ji’yi ziyaret etmelisiniz. Bunlara ek olarak, şehir merkezinde yer alan pazarda güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda, ülkenin en ünlü sinemalarından birisi olan Raj Mandir sinemasının kalabalığı arasında hoş dakikalar geçirebilirsiniz. 
 6. Kerala: Hindistan’ın güneyinde bulunan baş döndürücü tropikal cennetin her bir detayına hayran kalacaksınız. Kaju ağaçlarıyla başlayan parıldayan sularla devam eden uzun plaj şeritlerinin hakim olduğu ve aynı zamanda sayısız meyve çeşidinin bulunduğu bu cennet kadar güzel yere muhakkak uğramalısınız. Aynı zamanda, Kerala’da Hindistan’a hakim olan kalabalıktan ve gürültüden kesinlikle uzaklaşacaksınız. Kendinizi burada çok değerli hissedecek ve asla geri dönmek istemeyeceksiniz. 
 7. Pune: Önyargıların hakim olduğu Hindistan coğrafyasında hayran olacağınız nitelikler taşıyan başka biri şehir ile karşınızdayız. Hem yemyeşil hem de kültürlü olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Hatta, Pune için Doğu’nun Oxford’u tanımlamaları yapılmaktadır. Üniversite ve kolejler bakımından sayısız seçeneğin olduğu Pune’de eğitim kalitesi üst seviyededir. Herkesin az çok bildiği gibi Hindistan bilhassa bilişim sektöründe çok ciddi sayılarda ara eleman yetiştirmektedir. Bu kişilerin birçoğu Pune’de eğitim almaktadır. 
 8. Bombay (Mumbai): Bu yazı içerisinde Mumbai’den birçok kez bahsettik. Fakat, şehrin özelliklerini anlatmakla bitirmek mümkün değil! Beton gökdelenlerin bulunduğu ve görüp görebileceğiniz en çok kalabalığa sahip olan bu şehirde müzeler için Kala Ghoda’ya, asma bahçeleri için Malabar Tepesi’ne, güvercin kovalamak için ise tarihi Hindistan Kapısı anıtına gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra, süs eşyaları ve mücevherleri satılan pazarlara muhakkak adım atmalısınız. Son olarak, şehrin plajlarına ve tiyatro imkanlarına hayran kalacağınızı da eklemeliyiz. 
 9. Kalküta: Hindistan’ın sahip olduğu gelir seviyesizliğini en iyi şekilde özetleyen bir şehirdir. Dünyanın en fakir insanlarını görebileceğiniz gibi birinci sınıf golf alanlarının, polo sahalarının ve yalnızca zenginler için tasarlanan kulüplerin de şehre hakim olduğunu söyleyebiliriz. Kalküta; her ne kadar fakir olsa da kültürel faaliyetler açısından çok değerli bir şehirdir. Nobel kazanmış insan çıkaran bu şehri mutlaka görmelisiniz. 
 10. Mysore: Hindistan’ın belki de en güzel şehridir. Kırmızı kubbeleri ve rengarenk iç tasarıma sahip şehir sarayı ile dikkat çekmektedir. Gotik St Philomena Katedralinin yanı sıra Lalit Mahal Palace Oteli’ni de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasına eklemeliyiz. Bunun yanı sıra, gezip görebileceğiniz birçok müze bulunmaktadır. 
 11. Ooty: Güney Hindistan’da bulunan bu şehir; bilhassa tropikal sıcaklardan kaçmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Okaliptüs ağaçlarının yanı sıra çay ağacı çiftlikleriyle kaplı bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Şehrin doğal güzelliklerinin tadını doya doya çıkarmanın yanı sıra Ooty Botanik Bahçeleri’ni de keşfetmelisiniz. Aynı zamanda, çok güzel fotoğraflar çekmek için Doddabetta zirvesine tırmanmalısınız. İstediğiniz takdirde ata binerek çevredeki tüm güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. 
 12. Pondicherry: 1954 yılına dek Fransız hakimiyeti altında bulunan bu şehirde ağırlıklı olarak Fransızca konuşulmaktadır. Şehrin doğu bölümünde yoğun olarak Fransız etkileri hissedilmektedir. Sanatsal bir şehir olmakla beraber belki de Fransız etkisinden ötürü bohem bir havası bulunmaktadır. Aynı zamanda, kalabalığın olmadığı ve belki de Hindistan’ın en rahat yeri olma özelliğini taşımaktadır. Tarihi bir semt olmasının dışında oldukça eski ama ilgi çekici evleri yer almaktadır. Arnavut kaldırımlı caddeler ve Fransız esintili akşam yemeklerinin içerisinde hayatın anlamını sorgulayabilirsiniz. 
 13. Udaipur: Bu şehrin her bir detayına hayran kalacaksınız. Mimari özelliklerinin dışında huzur dolu göllere sahiptir. Bu sayede, romantik gezintiler için ideal bir ortam yaratmaktadır. Bunun yanı sıra, yerel halkın çok parlak bir yaşantısı bulunmaktadır. Şehirde renk festivali düzenlenmektedir. Aynalı kümbetler ve cam mozaikler ile göz kamaştıran Udaipur Şehir Sarayı’nın turistlerin ilk ziyaret ettiği yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, şehirde Yeşil Yeni Ay Festivali düzenlenmektedir. Ağustos ayında düzenlenen bu festival ile şehre ayrı bir hava ve canlılık katılmaktadır. 

Munnar: Hindistan şehirlerinin kalabalığından ve karmaşıklığından kendisini kurtarmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Tepelerin güzelliği dikkat çekmektedir. Yemyeşil ve huzur veren atmosferiyle Türkiye’deki Karadeniz Bölgesi’ni andırmaktadır. Doğayla iç içe olacağınız bu yerde yapabileceğiniz çok fazla aktivite bulunmaktadır. Piknik yapmak, ulusal parkları ziyaret etmek, kaya tırmanışı yapmak gibi güzel aktiviteleri deneyebilirsiniz.