Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan’da Ne Yenir

Hindistan’da Ne Yenir? 

Egzotik malzemelerinin yanı sıra çok ama çok acı baharatlarından dolayı bu ülkenin yemeklerine karşı önyargılı olabilirsiniz. Fakat, birçok kişinin aksine Hint yemeklerine hayran olan ve İstanbul gibi şehirlerde de Hint yemeği yapan yerleri arayanlar bulunmaktadır. Hint yemeklerinde genel olarak kimyon, kişniş, zencefil ve zerdeçal başta olmak üzere otuzdan daha fazla baharat kullanılmaktadır. Bir başka deyişle, tüm Hint yemeklerinin köri ile yapılmadığını söyleyebiliriz. Ülkede tüm et ve sebze yemekleri baharatlarla renklendirilmektedir. Bunun yanı sıra, inek yemenin yasak olduğu ülkede et yemeklerinin dışında bilhassa sebze yemekleri son derece popülerdir. Bu yüzden, vejetaryen beslenenler için Hint mutfağı inanılmaz bir seçenektir. Gelin hep birlikte yazarken dahi ağız sulandıran yöresel Hint yemeklerine yakından bakalım!

 

Samosa

Adını yazarken dahi heyecanlandıran bir börek çeşidi olarak dikkat çekiyor. Sokak lezzetleri arasında ilk sırada geliyor. Böreğin iç malzemesinde mercimek, kıyma, patates, tavuk, soğan, fasulye bulunmaktadır. Genel olarak yağda kızartılan böreğin çok ama çok lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. 

Dal

Mercimek çorbasına benzer bir tadı olmakla beraber yan yemek olarak bilinmektedir. Pirinçle beraber yendiği gibi çorba gibi içilmesine de rastlanmaktadır. 

Naan

Kalın açılmış yufka ekmeğidir. Tüm yemeklerin yanında servis edilmektedir. Aynı zamanda, köri sosuna batırılarak da yenebilir. Bunun yanı sıra, Naan’a kıyasla daha ince kalınlıkta açılmış bir ekmek türü olan Roti de tercih edilmektedir. 

Briyani 

Çok tüketilen bir pilav türüdür. Aromalı ve ince pirinçlerle hazırlanmaktadır. Sade oluşunun yanı sıra sebzeli, tavuklu veya koyun etli gibi alternatifleri bulunmaktadır. 

Paneer 

Hintlilerin en popüler peyniridir. Birçok yemekte kullanılmaktadır. Bu peynir ile beraber hazırlanan ıspanak yemeği ise Palak Paneer olarak bilinmektedir. 

Aloo Gobi 

Vejetaryenler için harika bir lezzettir. Aloo; patates anlamına gelmekle beraber gobi de karnabahar olarak bilinmektedir. Bir başka deyişle, patatesli karnabahar yemeği olmaktadır. 

Aloo Tikki

Başka bir patates yemeği olarak dikkat çekmektedir. Soğan ve farklı baharatlarla tatlandırılan patates köftelerinin yağda kızartılmasıyla yapılmaktadır. 

Tandoori Chicken

Birçok baharat ve yoğurt ile marine edilen tavuğun çok yüksek sıcaklıklarda pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. 

Chicken Curry

Türkiye’de de oldukça sevilen köri soslu tavuk yemeğidir. 

Masala Dosa

Masala; farklı baharatların kullanıldığı bir karışım olarak dikkat çekmektedir. Pirinç ve hamur kullanılarak yapılan Dosa’nın içerisine patates ve soğan masala konmaktadır. 

Rogan Josh

Koyun etli köri yemeğidir. Pirinç ve ekmekle servis edilmektedir. Yoğun bir baharat tadı bulunmaktadır. 

Pav Bhaji

Pav; tereyağlı Hint ekmeği olarak bilinmektedir. Bhaji ise kıyılmış soğan, limon ve tereyağı ile beraber servis edilmektedir. 

Keema

Keçi veya koyun eti kıymasının yeşil fasulye, sarımsak, soğan ve birçok baharat ile beraber pişirildiği harika bir lezzet olarak dikkat çekmektedir. 

Dahi Vada 

Un veya mercimekten yapılan hamur toplarının kızartılmasının ardından üzerine yoğurt konularak servis edilmesiyle hazırlanmaktadır. 

Gulab Jamun 

Hindistan’ın en meşhur tatlılarından birisidir. Kızartılmış süt toplarının üzerine şekerli şurup eklenmesiyle oluşturulmaktadır. Vanilyalı dondurma ile beraber servis edilmektedir. 

Ras Malai

Paneer peyniri ve safran sütü kullanılarak hazırlanan bir tatlıdır. Son derece hafif bir tatlıdır. 

Kulfi 

Hint dondurması olduğunu söyleyebiliriz. Tatlandırılmış sütün dondurulmasıyla yapılmaktadır. Ayrıca, birçok farklı aroması bulunmaktadır. 

Jalebi Rabdi 

Spiral şeklinde kızarmış hamurun sıcak şekerli şurup içerisinde bekletilmesiyle oluşturulmaktadır. Fındık ve kıvamlı sütle beraber servis edilmektedir. 

Gajar Ka Halwa 

Havuç, süt ve şekerle beraber hazırlanmaktadır. Dondurma ve kurutulmuş meyvelerle beraber servis edildiğini de söylemek gerekir. 

Sonuç olarak, Hindistan mutfağının gerçekten de dünyanın en iyi yemeklerine sahip mutfakların başında geldiğini söyleyebiliriz. Ülkede sokak satıcılarının sayısı bir hayli fazladır. Bunun yanı sıra, uygun fiyatlı olarak restoranlarda öğle ve akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Yeme içme fiyatları; Avrupa ülkeleriyle kıyaslanamayacak kadar ucuzdur.