Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan’da Ulaşım

Hindistan’da Ulaşım 

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olarak bilinen Hindistan’ı gezip görme konusunda aklınızda birtakım önyargılar bulunabilir. Aslında bu konuda haklısınız! Çünkü, Hindistan, gerçekten de yaşanılması en zor şehirlerden birisidir. Nüfus yoğunluğuna bağlı olarak hava kirliliği, insanların hijyenden uzak vurdumduymaz tavırları, fakirliğe bağlı olarak sürdürülen yaşam gibi sebeplerden dolayı bu ülkeye gelen turistlerin çok büyük bir şaşkınlıkla karşılaştığını söylemek gerekir. Ancak, yine de Hindistan’ın güzel taraflarını görmeye gayret etmelisiniz. Yazımızın ilk kısmında söylediğimiz gibi Hindistan’da refah düzeyi yüksek, kaliteli ve nüfus yoğunluğunun nispeten az olduğu şehirler de bulunuyor. 

Nüfusun çok olmasından mütevellit Hindistan’da ulaşım da çok ciddi bir sıkıntıdır. Bu noktada, bir turist olarak Hindistan’a geldiğiniz takdirde önünüzde yer alacak ulaşım seçenekleri hakkında bilgi almaya ne dersiniz? 

Hindistan Ulaşım Rehberi

Hindistan’a Türkiye üzerinden hem hava hem de karayolu ile gidebilirsiniz. Karayolu ile gitmeniz çok uzun sürebilir. Ayrıca, birçok sıkıntı yaratabilir. Uçakla gitmeniz ise daha pratik ve kolay olacaktır. İstanbul’dan Hindistan’a uçakla ortalama sekiz saatte gidebilirsiniz. Yol durumuna ve diğer şartlara bağlı olarak bu süre biraz daha artabilir. Hindistan’a geldiyseniz ülke içerisinde seyahat etmek için önünüzde havayolu, demiryolu ve karayolu olmak üzere çeşitli seçenekler bulunuyor. Gelin hep birlikte hepsine bir göz atalım! 

Hindistan Trenleri 

Dünyanın hat uzunluğu kriteri bakımından en büyük dördüncü demiryolu ağına sahip olan Hindistan’da trene binmek gerçekten büyük bir çaba gerektirir. Sosyal medyada gördüğünüz Hindistan’da trene binme videolarının gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Hindistan’da yalnızca bir yıl içerisinde dokuz milyar insan ve yük trenlerle taşınmaktadır. Bilhassa şehirlerarası yollarda en çok tercih edilen ulaşım tipinin trenler olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, Hindistan’da tren bileti almak bile zordur. İki ay öncesinden rezervasyon yapılmaya başlanmaktadır. Fakat, online ortamdan bilet almak imkansıza yakındır. Turistler, tren bileti almak adına turist acentelerine gitmektedir. Burada da tren bileti almak çok zordur. Hindistan’da tren bileti satmak karaborsaya düşmüştür. Çok fahiş fiyatlara bu biletler satılmaktadır. Hindistan’da güvenilir bir şekilde tren bileti almak istiyorsanız tourist reservation ofislerine gitmeniz gerekir. 

  • Muson dönemlerinde tren seferlerinin sayısı az olmaktadır. Taşan nehirler ve yıkılan köprülerden dolayı tren seferleri aksamaktadır. 
  • Daha önce söylediğimiz gibi ülkenin çok kalabalık olmasından dolayı tren kapasiteleri aşılmaktadır. Trenlerin üst yani tavan kısmında dahi yolculara rastlanmaktadır. 
  • Numarasız biletle trene binmek mümkündür. Biletçiler, boş kalan yerlere genel bilet adı altında numarasız biletli yolcu alırlar. 
  • Trenlerden nefret ettiyseniz bilhassa kısa mesafeler için arkadaşlarınızla beraber uygun fiyatlı olacak şekilde taksi tutabilirsiniz. 

Hindistan Uçakları 

2000’li yılların başında Hindistan özel hava yollarının uçuş izni almasının ardından Hindistan’da uçak seferlerinin sayısının ciddi anlamda arttığını söyleyebiliriz. Türkiye gibi havayolu ulaşımının pahalı olduğu ülkelere kıyasla son derece uygun fiyatlarla uçak bileti almak mümkündür. Oldukça büyük bir coğrafyaya yayılan Hindistan’ın birbirinden uzak ülkelerini birbirlerine yakınlaştırmak adına kesinlikle havayolu denenmelidir. Air India Express ve Spice Jet gibi havayolu firmalarının ülkedeki en popüler firmalar olduğunu söyleyebiliriz. Uçağa binmeden önce gerekli olan tüm çıktıları yanınıza almalısınız. 

Hindistan’da Rikşa 

Çekçek anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Hindistan’ın yerel ulaşım aracı olmasından dolayı önem taşımaktadır. Trafik ve kalabalıktan sıkılanlar için son derece pratik, ucuz ve hızlı bir ulaşım seçeneği olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Rikşa şoförleri aynı zamanda bu aracın içerisini evleri gibi kullanırlar. Yaya rikşa; Hindistan’ın yalnızca birkaç küçük şehrinde olmakla beraber yakışık almayan ve ülkedeki kast sistemini tasvir eden görüntüsünden dolayı asla tercih edilmemelidir. Bisiklet rikşa; bilhassa kısa mesafelerde ve trafiğin yoğun olduğu sokaklarda tercih edilmektedir. Motorlu rikşa; triporter olarak dikkat çekmektedir. Büyük şehirlerde taksimetre ile çalışmaktadır. Motorlu mega rikşa; mega boyutta olmakla beraber şoförle beraber sekiz kişilik yolcu kapasitesine sahiptir. Fakat, ülke kalabalığından dolayı eşyalarıyla beraber 15 kişinin bindiğine dahi şahit olunmaktadır. 

Hindistan’da Taksiler 

Avrupa ülkelerine kıyasla taksi fiyatlarının son derece uygun olduğunu söyleyebiliriz. Hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşım da taksi kullanılmaktadır. Şehir içerisinde bilhassa kısa mesafelerde rikşalar tercih edilmektedir. Uzun mesafelerde ise metro doğru bir seçenek olacaktır. Ancak, iki veya daha üzeri kişiler için hem ekonomik hem de rahatlık bakımından en doğru seçenek taksi olacaktır. Delhi’de önüne gelen herkes taksicilik yapmaktadır. Fakat, taksicilerin taksimetre açmak istemediği ve pazarlık yaptığı bilinmektedir. Özellikle sizin turist olduğunuzu anlayan kişilerin sizi kazıklamak isteyeceğini tahmin etmelisiniz. Bu yüzden, fiyatı beğenmediğiniz takdirde hemen yeni bir taksiye binmeyi tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra, havalimanından şehir merkezine de taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Şimdi de turistler için en uygun ulaşım seçeneğinden bahsetmek istiyoruz. Hindistan’da şehirlerarası taksiler son derece popülerdir. Çok fazla tercih edilmelerinin sebebi ise uygun fiyatlı olmalarıdır. Konforlu, sağlıklı ve şehirlerin kirliliğinden arınmış bir şekilde yolculara dinlenme imkanı sunan şehirlerarası taksi seçenekleri gerçekten de en iyi hizmeti sunmaktadır. Şoförlerin gidilecek rotaya dair rehberlik yapması ciddi bir avantaj olmakla beraber bu hizmeti sunan birçok şoför İngilizce bilmektedir. Ancak, yine de şoförle pazarlık yapmayı unutmamalısınız. 

Hindistan Otobüsleri 

Hindistan otobüsleri için yorum yapmak gerçekten zor! Youtube’da izlediğiniz aynı anda yüzlerce kişinin otobüse bindiği videolar gerçektir. Bilhassa alt sınıf otobüslerin zorunlu kalınmadığı müddetçe kullanılmaması gerekiyor. Hindistan’da şehir içi otobüsler; İstanbul’daki metrobüslerden belki de on kat daha kalabalıktır. Ayrıca, yolcuların inip binmesini hiçbir şekilde beklemeyen şoförler bulunmaktadır. Şehirlerarası otobüsler ise markalara göre farklılık göstermektedir. 

  • Ordinary Class TATA otobüsler: En düşük seviyedeki otobüsleri temsil etmektedir. Yıkık dökük, 90’lı hatta belki de 80’li yıllardan kalma otobüslerdir. Mecbur kalınmadığı müddetçe binilmemelidir. 
  • Delux TATA otobüsler: Bir önceki otobüslere kıyasla daha yeni ve binilecek seviyede otobüslerdir. Kalabalık ve klimasız olduklarını söylemek gerekir. 
  • Süper Delux TATA otobüsler: Süper denmesine aldırış edilmemesi gereken araçlardır. Bilhassa Türkiye’den gelen vatandaşlar için son derece normal ve yalnızca kliması bulunan otobüslerdir. 
  • VOLVO otobüsler: Hindistan’da görüp görebileceğiniz en kaliteli otobüsler olarak dikkat çekmektedir. Ancak, klasik otobüs biletine kıyasla iki kat daha pahalı olduklarını söylemek gerekir. Kalitesi ve daha hızlı gitmesinden dolayı ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacaktır. 

Tüm bunların yanı sıra yalnızca turistler için tasarlanmış ve onları istedikleri yerden başka bir yere götüren otobüsler bulunmaktadır. Bu otobüs türleri de son derece lüks olmakla beraber fiyatlarının da standartların üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak, Hindistan’da gerçekten çok fazla ulaşım seçeneğiniz bulunuyor. Kaliteli bir firma olduğu takdirde havayolu ulaşımını tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra, lüks otobüsler de sizi belirli bir kaliteye ve refaha ulaştıracaktır. Ancak, Hindistan’ı gezip gören birçok kişinin tavsiye ettiği ulaşım seçeneği ise taksi olmaktadır. Hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşımda uygun fiyatı ve konforundan dolayı taksiler tercih sebebi olmaktadır.