İspanya Gezi Rebberi

İbiza Gezilecek Yerler

İbiza Gezilecek Yerler

İspanya demişken İbiza’ya ayrı bir paragrafta değinmemek olmaz. Balear Adaları’nın en popüler üyesi olan İbiza; doğal güzelliği ve sosyal medyadaki popülerliğinin etkisiyle son on yılın en çok tercih edilen tatil merkezlerinden birisi olmuştur. Bu ada; bilhassa çılgın gece hayatıyla bilinmektedir. Bu noktada, gelin hep birlikte İbiza’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden bahsedelim!

  • Ibiza Town: Burada tatil yapmayı düşünen tatilcilerin hazırlamış olduğu listelerin başında Dart Vila yani Yukarı Şehir gelmektedir. Hem tarihi hem de doğal kısmıyla dikkat çekmektedir. Orta Çağ’dan kalma birkaç mimari yapısına ise kesinlikle hayran kalacaksınız. 
  • Es Vedra: Coğrafi açıdan belki de Akdeniz’in en güzel bölgeleri arasında yer alan İbiza’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında Es Vedra yer almaktadır. Bilhassa doğal yaşamı gözlemleme konusunda çok iyi bir seçenektir. Teknelerle ulaşım sağlanmaktadır. 
  • Cala Saladeta: İbiza’da deniz keyfi yapmak isteyenler için harika bir seçenek olarak dikkat çekmektedir. Sevimli koyu, bembeyaz kumlarla dikkat çeken sahili, harika bir renge sahip olan Cala Saladeta’da gün batımını gözlemlemek harika bir deneyim olacaktır. 
  • Cala Comte; İbiza’nın bu kadar popüler olmasını sağlayan unsurların başında birbirinden güzel plajları gelmektedir. Teknelerle ve otobüslerle ulaşım sağlanan Cala Comte; denize girmek, güneşlenmek ve barlarda eğlenmek için en iyi seçeneklerden birisidir. 
  • Formentera Island: Balear Adaları’nın en küçük üyesi olmakla beraber İbiza’da biraz daha huzurlu ortam arayanlar tarafından tercih edilmektedir. Görünümü ile Karayipler’e benzeyen bu mekanda aklınıza gelebilecek her türlü aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. 
  • San Antonio: Adanın hiç tartışmasız en popüler konaklama mekanları arasında bulunmaktadır. Eşsiz güzellikteki plajlarının yanı sıra hareketli gece hayatıyla da beğeni toplamaktadır. Burada bulunan efsanevi gece kulüpleri sayesinde harika akşamlar geçireceğiniz konusunda şüpheniz olmasın. 
  • Hippy Market: İbiza eğlence hayatının yanı sıra alışveriş konusunda da dünyanın en iyileri arasında bulunmaktadır. Bu noktada, buraya geldikten sonra sevdiklerinize güzel hediyeler almak istiyorsanız Es Cana’da kurulan Hippy Market’e uğrayabilirsiniz. İbiza denildiği zaman gözünüz korkabilir. Ancak, bu pazardaki fiyatlar son derece uygundur. Ayrıca, oldukça özgün ürünleri sergilenmektedir. 
  • Ibiza Cathedral: Yapımına 14. yüzyılda başlanan bu katedralin 16. yüzyılda bittiğini ifade edebiliriz. Dini yapının bulunduğu bu alan; eğlence yerleri ile dikkat çeken İbiza’da farklı bir mimari yapıyı temsil etmesiyle beğeni toplamaktadır. Bunun yanı sıra, birçok kişinin hem içini hem de dışını görme noktasında istekli olduğu bir yerdir. 
  • MACE/ Çağdaş Sanatlar Müzesi: Eğlencenin yanı sıra adanın sanatsal birikimi hakkında bilgi almak isteyenlerin görmek istediği yerler arasında bulunmaktadır. Birçok yerel ve uluslararası sanatçıya ait eserler burada sergilenmektedir. Müzenin zemininin iki kat aşağısında sergi alanı yer almaktadır. 
  • Portinatx: Adanın kuzey kısmında bulunmaktadır. İlk defa buraya gelenlerin görmek için can attığı bir yerdir. Doğal güzellikleri, denizi ve plajları dışında gece hayatı bakımından birbirinden güzel fırsatlara ev sahipliği yapmaktadır. Adanın plajlarına ise ayrı bir parantez açmak gerekir. Hem kolay ulaşılabilir olmaları hem de diğer plajlara kıyasla daha güvenli olmalarından dolayı tercih edilirler. Bunun yanı sıra, Portinatx yakınlarında çok sayıda yürüyüş parkuru bulunmaktadır.