Hamilelik İstiyorum

İleri yaşlarda anne olmak

35 yaşından sonra anne olmak ya da ileri yaşlarda anne olmak tehlikeli midir? Riskler nelerdedir ?

Günümüzde hamileliliğin görülme oranı 20’li yaşlarda düşerken 35 veya daha ileri yaşlarda hatta 40 ve 45 inden sonra çocuk yapması görülmeyen bir durum değildir.

35 yıldan çok yaşadıysanız, yaşamda hiç bir şeyin tümüyle risksiz olmadığını biliyorsunuzdur. Unutulmamalıdır ki gebelik hangi yaşta olursa olsun risksiz değildir. Ancak gelişen teknoloji ve imkanlar sayesinde bu riskler her geçen gün azalmaktadır. 35 yaşından sonra doğurganlığı gittikçe azalan bir kadının karşılaştığı en büyük risk gebe kalındığında Down Sendromlu bir bebek doğurmasıdır. Down sendromu görülme sıklığı annenin yaşı ile birlikte artar. Bu riskler 20 yaşında 10,0000 de 1 iken 35 yaşında 1000 de 3, 40 yaşında 100 de 1 dir. Bu durum genelde kromozom anormalliklerinden kaynaklansa da yaşlı annelerin yumurtalarının yaşlanması ve röntgen ışınlarının, enfeksiyonlardan ve ilaçlardan da kaynaklanmaktadır. Down sendromu henüz günümüz de önlenememekte ama doğum öncesi tanısı yapılabilmektedir. Anlaşıldığı zaman anne baba ve hekimlere danışarak gebeliğe son verilebilir. Karar verilirken unutulmaması gereken bazı hususlar vardır. Down sendromlu çocuklar %10 ‘unun ileri derecede özürlü olduğu ve çocuğun doyum sağlayıcı bir yaşam potansiyelinin bulunduğudur. Bunlar sevgi dolu, sevilebilir çocuklardır ve erken müdahale ile okuma yazmayı öğrenebilir ender olarak da yüksek okula gidebilirler , hayatta kendi kendine yeterli olmayı öğrenebilirler.

İleri yaşta anne adaylarından yüksek tansiyon, şeker, kalp ve damar hastalıklarının gelişme riski fazladır. Aynı zamanda düşük erken doğum riski de bulunmaktadır. Ancak bu risklerin günümüzde üstesinden gelme olanakları vardır. Amniyosentez, koriyonik villus örneklemesi, ultrason gibi yöntemler ile doğumsal kusurların tanınması büyük ölçüde görülebilir. Bu sayede bebek elektronik olarak izlenmekte ve bebeğin sıkıntılı ortamları tespit edilerek gerekli önlemler alınabilmektedir. Ancak ileri yaşlarda gebeliklerin riskleri ne kadar azaltılmış olursa olsun anne adaylarının egzersiz diyet ve doktor kontrollerini düzenli yapması gerekir.

İleri yaşlarda anneliğin bazı artı yanları da vardır. Bu anne adayları daha eğitimli ve olgundur. Bu annelerin daha bilinçli olmasına neden olur.