İspanya Gezi Rebberi

İspanya Kültürü ve Festivalleri

İspanya Kültürü ve Festivalleri 

İspanya’yı tam anlamıyla öğrenmek istiyorsanız her şeyden önce bu ülkenin kültürünü bilmelisiniz. Güzel yemeklerin, güneş ışığının ve misafirperverliğin hakim olduğu bu güzel ülkede zengin tarihi miras ve çarpıcı manzaralara da hayran kalacaksınız. İspanya; bu özelliklerinden dolayı turistler tarafından en çok tercih edilen ikinci ülke olmasıyla bilinmektedir. Spor ve sosyal etkinliklerin sayısı da bir hayli fazladır. Bu ülkede her yaşa uygun son derece kaliteli eğlence aktiviteleri bulunmaktadır. Bilhassa son yıllar içerisinde Benidorm’daki TerraMitica, Madrid’teki WarnerBrosPark, Tarragona’daki PortAventura, Sevilla’daki IslaMagica gibi eğlence parkları faaliyet göstermeye başlamıştır. Dünya çapındaki bu eğlence merkezleri turistlerin bir numaralı tercihi olmaktadır. Ayrıca, çocuklara bilimin ve çevre bilincinin yerleştirilmesi noktasında önemli bir yere sahiptir. 

İspanya; daha önce söylediğimiz gibi son derece sosyal bir ülkedir. Alternatifli gece hayatı sayesinde insanlar kendilerine uygun eğlenceleri rahatlıkla bulacaklardır. Barselona; belirttiğimiz gibi sabahlara kadar süren gece hayatıyla birçok insanın vazgeçemediği bir şehirdir. Bunun yanı sıra, İspanya’nın çok ılıman bir iklimi bulunmaktadır. Bu yüzden, İspanyol halkının tabiri caizse sokaklarda yaşadığını söyleyebiliriz. Kafeler, barlar ve restoranlar; yılın 12 ayında da doludur. Ancak, öğleden sonra bazı şehirlerde olmamakla beraber 12.00 ila 16.00 arası siesta saatidir. Bir başka deyişle, bu saatler arasında tüm dükkanlar ve işyerleri kapalı olmaktadır. 

İspanya’nın En Meşhur Festivalleri 

İspanya’nın farklı şehirlerinde hayran kalacağınız ve mutlaka katılmak isteyeceğiniz festivaller düzenlenmektedir. 

  • Barselona şehrinde canlı müzik cenneti festivali Festes de la Merce (24 Eylül), Sant Jordi için düzenlenen çiçek günü Dia de Sant Jordi (23 Nisan), yazın gelmesini kutlayan Katalanların festivali Festival de Sant Joan (23 Haziran), canlı müzik haftası Festa Major de Gracia (15 Ağustos), sinema şöleni olarak bilinen Festival de Sonar (Haziran ortası), müzik ve tiyatro festivali Grec Arts Festival (Haziran sonu) 
  • Madrid şehrinde boğa güreşleri festivali olarak bilinen San Isidro (15 Mayıs), San Isidro’nun başlangıç festivali olan Almudena (9 Kasım), kralın bayramı olarak bilinen La Paloma (Ağustos ayında), Festival de Otono (Ekim ayının ilk haftasında) ve Bahara Hoş Geldin festivali düzenlenmektedir. 
  • San Sebastian’da Çiçek ve Film festivali, Jazz ve Tiyatro festivali
  • Valencia’da Domates Festivali (15-19 Mart)
  • Pamplona’da boğalarla beraber koşmanın dayanılmaz heyecanı olarak bilinen San Ferrmin 

gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Sonuç olarak, bilhassa domates festivaline ve boğalarla beraber koşulan aktivitelere katılmanızı tavsiye ederiz