İspanya Gezi Rebberi

İspanya Mutfağı

İspanya Mutfağı

İspanya mutfağı; bir İtalya mutfağı veya Meksika mutfağı kadar popüler lezzetlere sahip değildir. Ancak, yine de mutlaka tadılması gereken lezzetleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, çoğu Avrupa ülkesine kıyasla yeme içme fiyatlarının çok uygun olduğunu söylemeliyiz. Çeşit olarak da sayısız alternatif arasından seçim yapabilirsiniz. Bilhassa dünyanın en popüler menülerinin başında gelen tapas ile karnınızı hem ekonomik hem de pratik bir şekilde doyurabilirsiniz. Hadi hep birlikte İspanya’nın en meşhur yemeklerine bir göz atalım! 

Patatas Bravas

Oldukça uygun fiyatlı ve tabiri caizse öğrenci menüsü olarak karşınıza çıkacak bu yemeği İspanya geziniz sırasında mutlaka bir kere denemelisiniz. Küp şeklinde kesilerek kızartılan patateslerin üzerine domatesli sos ve sarımsaklı yoğurt dökülerek servis yapılmaktadır. 

Paella

Deniz mahsullerine ek olarak kırmızı veya beyaz et ile yapılan bol baharatlı ve çok lezzetli bir pilav türüdür. Çok büyük bir porsiyona sahip olmasından dolayı sizi fazlasıyla doyuracak bir lezzettir. 

Tortilla

Omlet olarak düşünülebilir. En az 7-8 yumurtanın ve bol miktarda patatesin kullanıldığı bu yemek; İspanyol yerel halkının gözdeleri arasında bulunmaktadır. Ekmek diliminin üzerine konularak servis edilmektedir. İspanya’ya geldiyseniz bilhassa kahvaltıda kesinlikle denemeniz gereken bir yemektir. 

Turron 

İspanya’da dini bayramlarda tüketilen bir tatlıdır. Türkiye’deki helva çeşitlerine benzemektedir. Bademli, vanilyalı ve kakaolu çeşitleri bulunmaktadır. 

Churro 

Türkiye’de bulunan halka tatlısının şerbetsiz hali olarak bilinmektedir. Ancak, Türkiye’den farklı olarak üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilmektedir. Yanında ise çikolata sosu sunulmaktadır. 

Sangria 

Portakal, elma ve limon gibi meyvelerin bulunduğu, kırmızı şarap ile bekletilen bu içecek; muhakkak denemeniz gereken lezzetler arasında bulunmaktadır. 

Calimocho 

Kola ve kırmızı şaraptan meydana gelen bir içkidir. Tadının ise çok iyi olduğu herkes tarafından dile getirilmektedir. 

Sangre de Toro

Mükemmel bir şarap markası olmakla beraber içen kişinin ağzını asla yakmayan lezzette ürünleri sunmaktadır. 

Sonuç olarak, İspanya; yeme içme konusunda size çok farklı alternatifler sunmaktadır. Hem bütçenize hem de midenize hitap etmektedir. Bu lezzetlerin her birini tatmadan dönmemelisiniz.