İspanya Gezi Rebberi

İspanya’da Düşük Bütçeyle Tatil Yapmak Mümkün Mü

İspanya’da Düşük Bütçeyle Tatil Yapmak Mümkün Mü? 

İspanya’da bir hafta kalmayı planlıyorsanız 484 euro ile 655 euro arasında harcama yapmayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra, biraz daha standartların üzerinde bir tatil yapmayı planlıyorsanız minimum 990 euroyu gözden çıkarmanız gerekmektedir. Çok lüks bir tatil için ise minimum 2 bin 400 euro harcamanız şart gibi durmaktadır. Bütçem az diyorsanız yapmanız gerekenlere bakalım! 

Her şeyden önce, uygun fiyatlı bir hostel (94 euro) veya otel (47 euro) tercih etmelisiniz. 

  • Taksi tutmak yerine kesinlikle toplu taşıma araçlarını kullanmalısınız. Tek yönlü bilet fiyatı 1.5 euro olmakla beraber aylık kart için 44 euro ödenmektedir. 
  • Sürekli olarak dışarıdan bir şeyler yemek yerine kendi kahvaltınızı ve yemeğinizi hazırlamalısınız. Ortalama fiyatlı bir marketten alışveriş yaptığınız takdirde günlük olarak 5.90 euro harcadığınızı fark edeceksiniz. 
  • Yeme içme konusunda uygun fiyatlı kafe veya restoranları tercih edebilirsiniz. Bilhassa turistik yerlere yakın restoranlar sayesinde uygun maliyetli bir tatil geçirebilirsiniz. Ortalama 10 euro ile İspanya’da uygun fiyatlı bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. McDonalds gibi yerlerde ortalama bir menü için 7 euro ödersiniz. 
  • Yakıt, yol geçiş ücretleri ve park ücretleri ise dikkat etmeniz gereken ekonomik kriterler arasında bulunmaktadır. İspanya’da benzin fiyatı ortalama 1.3 euro civarında olmakla beraber dizel yakıt fiyatı ise 1.2 euro olarak geçmektedir. Bir başka deyişle, İspanya’daki yakıt fiyatı; Türkiye’nin aksine tam 1.4 kat daha yüksektir. 
  • İspanya’da bir kilo sosis 13 euro olmakla beraber 500 gram ekmek bir euro, 10 adet yumurta 1.7 euro, bir kilo peynir 9.60 euro, bir litre süt 0.78 euro, bir kilo elma 1.70 euro, yerel bira şişesi ise 2.50 euro olarak dikkat çekmektedir. 
  • Orta sınıf bir restoranda iki kişi yemek yemek istediğiniz takdirde ortalama 40 euro ödersiniz. 
  • İspanya’ya geldiyseniz ve toplu taşıma kullanmak yerine araç kiralamayı düşünüyorsanız bunun için minimum 75 euro ödemeniz gerekmektedir. Ekonomik bir araba kiralamak için ise 42 euro ödemek gerekir. Lüks bir araç kiralamak için en az 357 euroyu gözden çıkarmanız şarttır. 
  • İspanya’da önemli turistik yerlere ve müzelere giriş için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Giriş biletlerinin ortalama maliyeti 8 euro ile 16 euro arasında değişmektedir. Ancak, girişin ücretsiz olduğu müzeler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, para harcamamak adına İspanya’nın birbirinden güzel parklarında yürüyüşler yapabilirsiniz.