İspanya Gezi Rebberi

İspanya’da Ulaşım

İspanya’da Ulaşım 

Yurtdışı tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi de İspanya oluyor. Akdeniz kültürünün hakim olduğu İspanya’ya gitmek birçok insanın hayali! Ancak, Euro ve Amerikan dolarının Türk lirası karşısındaki yükselişinin hızla devam ettiği günlerde İspanya tatili yapmak için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Yazımızda İspanya’nın gezilip görülesi yerlerinden bahsetmiştik. Şimdi de İspanya’da nasıl ekonomik bir şekilde tatil yapacağınız hakkında size bilgi verelim. İlk olarak, İspanya’da ulaşım konusuyla başlamalıyız. 

İspanya’nın Ulaşım Alternatifleri 

İspanya; bilhassa gelişmiş altyapısıyla dikkat çeken oldukça modern bir ülkedir. Ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Oldukça pratik ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca, Avrupa’nın diğer ülkelerine kıyasla trafik sorunu daha azdır. İspanya’da şehirlerarası ulaşım için Türkiye’de olduğu gibi uçak tercih edebilirsiniz. İspanya’nın her büyük şehrinde bir havaalanı olduğu için uçakla seyahat etmek hem rahat hem de pratiktir. İspanyol havalimanları; istediğiniz şehre en kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak iç hat uçuşlarına sahiptir. İç hat seferleri; bilet fiyatları bakımından İspanya’nın diğer ulaşım seçeneklerine kıyasla son derece uygundur. 

Uçakla seyahat seçeneğinin dışında demiryolu alternatifinin de çok fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. İspanya’daki her büyük şehirde tren istasyonları bulunmaktadır. Fakat, demiryolu ulaşımının pahalı olduğunu söylemek gerekir. Bu noktada, İspanya içi ulaşım adına demiryolu seçeneğini tercih edenlerin rotalarını önceden planlaması ve seyahat kartları alması tavsiye edilmektedir. Tren vagonlarının diğer Avrupa ülkelerine kıyasla son derece rahat ve kullanışlı olduğunu söylemek gerekir. Ayrıca, neredeyse hepsinde klima ve tuvalet bulunmaktadır. Eski Avrupa dizel trenleri tarafından yönetilen trenlerin bilet fiyatlarının ise daha ucuz olduğunu söylemeliyiz. Fakat, takdir edersiniz ki, bu tür trenler, diğerlerine kıyasla daha az konforludur. 

Uçak ve tren dışında tercih edebileceğiniz ulaşım seçenekleri arasında otobüsler de bulunmaktadır. Otobüs sefer sayıları; trenlere kıyasla daha fazladır. Ayrıca, otobüs bilet fiyatları, trenlere kıyasla neredeyse iki kat daha ucuzdur. İspanya’nın her şehrinde bulunan otobüs istasyonları için önceden rezervasyon yaptırmanız şarttır. Ülkede uluslararası otobüs taşıyıcısı olarak bilinen Alsa; yapmış olduğu gezilerle bilhassa turistler arasında oldukça popülerdir. Aynı zamanda, İspanya sınırları içerisinde metro ile rahatlıkla dolaşabilirsiniz. En düşük metro bileti fiyatları; ortalama 1.5 eurodan başlamakla beraber geçiş yapılan taşıma alanlarının sayısına bağlı olarak bilet fiyatları değişkenlik göstermektedir. 

Uçak, tren ve otobüs dışında feribotlarla da rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Üç tarafı denizlerle çevrili olan İspanya; bilhassa feribot taşımacılığıyla oldukça popülerdir. Feribotlar sayesinde anakaradaki bir yerden adalara ulaşım söz konusu olmaktadır. Feribotlar içerisinde aynı zamanda otomobil taşımak için geliştirilmiş bagaj bölmeleri bulunmaktadır. 

Tüm bunlara ek olarak, İspanya’da dilediğiniz takdirde araç kiralayabilirsiniz. Avrupa’nın en kaliteli yollarına sahip ülkelerden birisi olan İspanya’da aracınızla rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Fakat, İspanya’da benzin fiyatları oldukça pahalıdır. Bunun yanı sıra, trafik kurallarını ihlal eden kişilere ciddi cezalar verilmektedir. Bu noktada, bilhassa büyük şehirlerde mümkün olduğu kadar toplu taşıma kullanmalısınız. Ayrıca, bisiklet kiralamak da oldukça iyi bir seçenektir. Bilhassa Madrid ve diğer büyük şehirlerde bisiklet kiralayarak hem daha ekonomik hem de daha rahat bir ulaşım seçeneğini tercih etmiş olursunuz. İsteğe bağlı olarak motosiklet veya scooter da kiralayabilirsiniz. Son olarak, İspanya’da taksiyle seyahat etmenin pahalı olduğunu dile getirmeliyiz. 

İspanya’ya Gelen Turistlerin Bilmesi Gereken Ulaşım Seçenekleri 

İspanya’da kırka yakın havaalanı bulunmaktadır. Ülkenin en büyük havaalanı ise Barcelona havaalanıdır. Bu havaalanını yıl içerisinde elli milyondan fazla insan kullanmaktadır. Hem uluslararası hem de ülke içi uçuşlar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, terminaller arasında çalışan otobüslere binmek ücretsizdir. Barcelona havaalanı; diğer tüm havaalanlarında olduğu gibi restoranları, kafeleri, salonları, bankaları, mağazaları ve hediyelik eşya satan dükkanlarıyla ünlü bir yerdir. Şehir içerisinden metro, taksi veya önünden geçen herhangi bir otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz. 

Ülkenin ikinci en büyük havaalanı ise Madrid Barajas olarak bilinmektedir. İspanya’nın neredeyse her bölgesine uçuşlar buradan yapılmaktadır. Bilhassa ada bölgelerine yapılacak uçuşlara yoğun bir talep vardır. Terminaller arasında yeşil renkli otobüsler faaliyet göstermektedir. Şehir merkezinden elektrikli tren başta olmak üzere otobüs veya araba ile buraya ulaşmak mümkündür. Palma de Mallorca; ülkenin en büyük havalimanlarından bir diğeri olarak bilinmektedir. Bu havalimanında yıl içerisinde ortalama 16 milyon kişiye hizmet verilmektedir. Malaga havaalanı ise en işlek havaalanları arasında beşinci sırada bulunmaktadır. Bilhassa Avrupa’dan gelen turistlerin uğrak noktası olmaktadır. Dünya üzerindeki 65’ten fazla ülkeyle bağlantısı bulunan bir havaalanı olmakla beraber iç hat uçuşlarını da planlamaktadır. Son olarak, İspanya’nın neresine gittiğinize göre değişecek şekilde kullanabileceğiniz Las Palmas’ta bulunan Gran Canaria havaalanı ve Bilbao havaalanını da bilmelisiniz. 

İspanya’nın ulaşım seçenekleri arasında deniz ulaşımının da önemli bir yerinin olduğunu ifade etmeliyiz. İspanya; dünyanın en önemli deniz gücüne sahip ülkeleri arasında bulunmaktadır. Oldukça büyük deniz limanları sayesinde ülkenin her noktasından başka bir noktaya gidebilmek mümkündür. Örneğin, bir vapur yardımıyla ülkenin ada kısmına ulaşabilirsiniz. Feribot biletlerinin ortalama 20 eurodan başladığını ve 50 euroya kadar uzandığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda, arabayla seyahat eden yolcular, arabalarını anakaraya veya adaya taşımak adına feribot tercih edebilirler. 

İspanya; demiryolu ağı bakımından Avrupa’nın en iyileri arasında bulunmaktadır. Andalus Express olarak bilinen birinci sınıf vagonların içerisinde şık restoranlar, yumuşak koltuklar ve klima yer almaktadır. Önceden rezervasyon yaptırdığınız takdirde çok uygun fiyatlara bu trenlerden bilet alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, iyi geliştirilmiş elektrikli tren ağının da çok fazla kullanıldığını söyleyebiliriz. Son olarak, otobüs istasyonlarından da bahsetmeliyiz. Ortalama kırk dakikada bir olmak üzere şehirlerarası yolculuklar yapılmaktadır. Çok fazla seyahat etmeyi düşünüyorsanız on seyahat için bir seyahat kartı almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, turistler için kentlerde şehrin en önemli yerlerini ücretsiz olarak gezmeye yarayacak özel gezi otobüsleri bulunmaktadır. 

Kısaca özetlemek gerekirse; İspanya’da diğer Avrupa şehirlerinin aksine en önemli ulaşım seçeneği havayoludur. Hem daha pratik olması hem de bilet fiyatlarının uygun olmasından mütevellit siz de bir turist olarak havayolu taşımacılığını tercih edebilirsiniz.