Hindistan Gezi Rehberi

Jaipur’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir

Jaipur’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir? 

Jaipur; Hindistan’a yolu düşen turistlerin muhakkak görmesi gereken bir yer olarak dikkat çekmektedir. Zafer kenti anlamına gelen Jaipur; hiç şüphesiz, ülkenin en renkli ve eğlenceli yerlerinin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra, ülkenin pembe şehri olarak bilinmesinden dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Pembe şehir denme sebebi ise birçok mimari yapının pembe renkli tasarıma sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Pembe; Hindistan’da misafirperverliğin rengi olarak bilinmektedir. Jaipur’da gezilecek sayısız mekan bulunmaktadır. 

Nahargarh Kalesi

1734 tarihinde inşa edilen bu kale; ülkedeki en popüler güneşi batırma noktası olarak biliniyor. İki kilometrelik yokuşlarla dolu bir yolun yürünmesinin ardından kaleye ulaşılabiliyor. Burada hafta sonları piknik yapıldığını da eklemek gerekir. Gün içerisinde 10.00 ile 17.00 saatleri arasında açık olan Nahargarh Kalesi’ne giriş 30 rupi olarak belirlenmiştir. 

Kent Sarayı 

Jaipur’un muhakkak görülmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir. Avlulu ve bahçeli bir kompleks yapı olan bu pembe saraya hayran kalmamak elde değil! İki farklı girişi bulunan sarayda Silah Müzesi ile beraber Tekstil ve Giysiler Müzesi’nin mutlaka görülmesi gerektiğini söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, Pitam Niwas Chowk Avlusu’nun kapıları dört farklı temasıyla mevsimleri temsil etmektedir. Kent Sarayı’na giriş 15 yaş için 200 rupi olmakla beraber normal kişiler için ise 300 rupidir. Ayrıca, fotoğraf çekmek isteyenlerin 50 rupi daha ödemesi gerekmektedir. Gün içerisinde saat 09.30 ile 17.00 saatleri açıktır. 

Hawa Mahal

Şehir Sarayı’nın arka ucunda bulunan Hawa Mahal; belki de Jaipur’un en ilginç binası olarak dikkat çekmektedir. Ön yüzü surlu olan yapı Jaipur’un en işlek caddesine bakmaktadır. Jaipur’daki İran etkisinin bu yapıda kendisini gösterdiğini söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, Hawa Mahal’in tepesine çıkanlar şehirde bulunan birçok noktayı görme şansını elde ederler. 

Jal Mahal

Bir baraj gölünün içerisinden yükselen bu yapının büyüleyici bir görüntüsünün olduğunu ifade etmek gerekir. Sarayın çevresinde geçmişte tekne turları yapılsa da günümüzde yasak olduğu için böyle bir faaliyet yoktur. Ancak, dışarıdan bu saraya bakmak ve bu güzelliğe şahit olmak çok büyük bir ayrıcalıktır. 

Jantar Mantar 

Şehir Sarayı’nın hemen yanında bulunan bu yapı; 1728 yılında inşa edilmiştir. 100 rupi giriş ücretinin yanı sıra rehberli tur için de ekstra 100 rupi ödemek gerekmektedir. Çünkü, burayı rehber olmadan gezmek pek mümkün değildir. 

Albert Hall Müzesi 

Bu müzenin birbirinden zengin koleksiyonuna hayran kalmamak mümkün değil! Halılar, fil dişi objeler, birbirinden değerli taşlar, kristal işler, heykeller ve yağlı boya tablolardan oluşan bu müzeye gezdiğiniz takdirde kesinlikle hayran kalacaksınız. 

Amber Kalesi 

Babür kültürünün etkisini görmek adına mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. 

Galtaji 

Jaipur şehir merkezine yalnızca 20 dakika mesafede bulunan bu tapınak; aynı zamanda Maymun Tapınağı olarak adlandırılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere yüzlerce maymun burada bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, sayısız Hindu hacının buraya ibadet amacıyla geldiği bilinmektedir. 

Jaipur Fil Çiftlikleri 

Jaipur’da fillerin turistler tarafından taksi amacıyla kullanıldığını söylemek gerekir. Dünyanın diğer ülkelerinden farklı olarak Hindistan’da filler bu amaçla kullanılıyor. Aynı zamanda, bunun için onlara ağır bir eğitim veriliyor. Birçok turistin fillerin içine düştüğü bu durumu görerek onları ulaşım amacıyla kullanmaktan kaçındığını söylemek gerekir. 

Son olarak, Jaipur’da bunun dışında da görülmesi gereken çok fazla yer olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa, bu şehrin restoranlarını muhakkak ziyaret etmek gerekir. 

Yeni Delhi’de Nereleri Gezip Görmek Gerekir? 

Yeni Delhi; Hindistan’ın en şık şehri olmasından dolayı dikkat çekiyor. Mumbai’ye kıyasla daha az zengin bir şehir olmasına rağmen şık ve modern olma konusunda Mumbai’den daha iyi! Bilhassa burada yaşayan bürokratlardan dolayı Delhi’nin ayrı bir öneme sahip olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, birçok bakanın, modacının, üst düzey insanların yaşıyor olmasından dolayı ülkenin en bakımlı yerleri bu şehirde bulunmaktadır. Ayrıca, fakirlik ile tanınan Hindistan’da görebileceğiniz en tarz mekanlar, sanat galerileri ve daha birçok güzel yer Yeni Delhi’de bulunmaktadır. 

Yeni Delhi’de bulunan rickshawlar sayesinde harika vakit geçirmek mümkün olabilir. Bisiklet ile çekilen bir taşıma aracı olmasından dolayı üzerinde hem keyifli vakit geçirmek hem de ülkenin trafik sorunuyla yüzleşmek söz konusu olabiliyor. Bunun yanı sıra, Yeni Delhi’de Hint modasının en güzel örneklerinin görüleceği elbiselerin bulunduğu birbirinden şık mağazalardan alışveriş yapmak mümkün olabilir. Ülkenin en zengin insanlarının bulunduğu bu şehirde gerçekten de çok lüks bir yaşam var! LV, Chanel gibi markaların olduğu alışveriş merkezlerinin yanı sıra ülkenin en şık restoranları, büyük şirketlerin ofisleri, diplomat ve üst seviye iş adamlarının yaşadığı mahalleler olmak üzere mutlaka görülmesi gereken yerler bulunuyor. Ayrıca, hipster mekanlar ve oldukça fiyakalı sanat merkezleri de burada yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Cuma Mesjid, Chandni Chowk, Kızıl Kale, National Gallery of Modern Art, Humayün Türbesi, Kutup Minare, Hauz Khas Village bulunuyor. 

Kızıl Kale

Babürler zamanından kalma oldukça görkemli bir kaledir. Burada dünyaca ünlü Hintli sanatçılar tarafından gerçekleştirilen müzik ve ışık showlarının izlenmesi tavsiye edilmektedir. 

Digambara Jain Tapınağı 

Kırmızı Kale’nin tam karşısında bulunmaktadır. Ön tarafı tapınak olan bu mekanın arka tarafındaki bölümü ise 1956 yılından bu yana kuş hastanesi olarak hizmet vermektedir. Burada her yıl 30 binden fazla kuşun tedavisi yapılmaktadır. 

Jama Cami

Hindistan’ın en büyük camii olmasıyla dikkat çekmektedir. Babürlerden kalması ve ücretsiz ziyaret edilmesi sayesinde beğeni toplamaktadır. 

Hümayun Türbesi 

Türbe olmasına rağmen şato görüntüsünde olmasıyla dikkat çekmektedir. Pers ve Babür özelliklerini taşımaktadır. İslam mimarisinin en nadide örnekleri arasında bulunmaktadır. 1993 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 500 rupi giriş ücretine sahiptir. 

Lotus Tapınağı 

Oldukça modern bir tapınaktır. İnanç farkı gözetmeksizin herkesin ibadet edebileceği bir yerdir. 

Tüm bunların yanı sıra Kutup Minar, Indira Gandhi Anıt Müzesi, Gandhi Smriti, Gandhi Anıtı, Ulusal Gandhi Müzesi ve Kütüphanesi, Yeni Delhi Ulusal Müzesi, Ulusal El Sanatları Müzesi, Ulusal Modern Sanat Galerisi, Evliya Nizamuddin Dergahı, Akshardham Tapınağı, Gurudwara Bangla Sahib, Hindistan Kapısı, Rajpath Bulvarı gibi yerler de Yeni Delhi seyahati sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.