Sri Lanka Gezi Rehberli

Kandy


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey


Kandy

Kandy, Sri Lanka‘nın orta bölgesindeki en büyük ikinci şehirdir ve neredeyse ortasında. Kandy Yaylası‘nda dağlık bir alanın ortasındadır. Şehir merkezinde muhteşem bir manzara oluşturan Kandy Gölü var.

Kandy Nerede?

Kandy, Sri Lanka’nın orta bölgesinin neredeyse ortasında bulunan bir şehirdir. Kandy Yaylası‘nda dağlık bir alanın ortasındadır. Kandy Gölü, şehir merkezinde yer almaktadır.

Kandy’ye Ne Zaman Gidilir?

Kandy şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle kentte yağışlı dönemler sık görülür. Ayrıca yüksek bir konumda yer alması nedeniyle ülke içindeki diğer şehirlere göre daha soğuk hava koşullarına sahiptir. Ocak – nisan arası yağmur yağmaz. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22-30 derece arasındadır. Muson mevsimi mayıs-temmuz ve ekim-aralık ayları arasında yaşanır. Şehirdeki en soğuk ay ocak, en sıcak ay ise temmuz.

Kandy’ye Nasıl Gidilir?

Kandy’de havaalanı bulunmamaktadır. En yakın havaalanı Colombo’ya 32 kilometre mesafede bulunan Bandaranaike Uluslararası Havaalanı‘dır. Buradan tuk-tuklarla otobüs durağına gidebilir ve Kandy’ye gidebilirsiniz. Aynı şekilde trenle ulaşım da mümkündür. Yolculuk 2,5 ile 4 saat arasında sürüyor.

Kandy’de Nerede Kalınır?

Kandy’de pansiyonlardan 5 yıldızlı otellere kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden birçok otel seçeneği bulunuyor. Kolonyal mimariye ait binalarda yer alan otellerin fiyatları biraz daha yüksektir. Otellerin çoğu şehir merkezinde olduğu için ulaşım kolaydır.

Kandy’de Ulaşım

Ulaşım Kandy‘de şehir merkezi geniş bir alana yayılmadığı için birçok noktaya yürüyerek ulaşmak kolay ve rahattır. Ama tabi ki şehirde çalışan bir otobüs hattı da var. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, arkada koltuklu üç tekerlekli motosikletler yani “tuk-tuk” da ulaşım amacıyla kullanılmaktadır.

Kandy Mutfağı

Aslında, Sri Lanka yemek kültürü, Budist felsefesi nedeniyle ağırlıklı olarak vejeteryandır. Bildiğimiz birçok kök sebze ve sebze, köriler olarak pişirilir. Pancardan balkabağına, zencefilden pırasaya kadar pek çok sebzenin yetiştirildiği ülkede hemen her şey yemeklerde de görülüyor. Ancak öğünlerin çoğunun çok baharatlı ve baharatlı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle restoranlarda sipariş verirken konudan rahatsız olursanız garsonu uyarmakta fayda var. Hindistan’da ve güneydoğu etkilerinin görüldüğü ülkede balık ve diğer deniz ürünleri sıklıkla bulunur. Pilav hemen hemen her öğünde tüketilmektedir. Diğer vazgeçilmezler kurutulmuş ton balığı ve hindistancevizi… Yemeklerin yanı sıra basmamıza benzer ama hindistancevizi ile hazırlanan “roti” adlı bir ekmek çeşidi de tüketiyorlar. Kottu, çeşitli sebzelerin, yumurtaların, etlerin, peynirin ve rotinin ızgara veya kızartılmasıyla hazırlanan geleneksel bir yemektir. “Lamprais“, pirinç ve köri ile hazırlanan ve muz kabuğunda pişirilen bir köfte türüdür. Pek çok yemekte rastlanan “polsambol” adı verilen çeşniler hindistan cevizi, balık, tuz, acı biber ve soğan ile hazırlanır. Popüler restoranlar:

 

 

Peradeniya Resthouse,

Rams,

Devon,

Avanhala,

Sriram,

Flower Song.

İpucu Restorandaki hizmetten memnunsanız, hesabın yüzde 10’luk bir bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.

Kandy Gece Hayatı

Kandy şehri Kolombo’dan sonra en çok ziyaret edilen yer olsa da gece hayatı gelişmemiştir. Kentin ana caddesi sayılan Dalada Vidaya‘da iki popüler mekân var: ThePub ve The Pub Royale. Şehir merkezinin çevresindeki ara sokaklarda da küçük barlar var. Bar kültürünün yanı sıra Kandy’de akşam şovlarını izlemeye de gidebilirsiniz. Örneğin ateş dansı şovları ülke genelinde çok yaygındır, özellikle dini bayramlarda sıkça yapılan bir şovdur.

Kandy Festivalleri

  • Kandy Esala Perahera (Temmuz-Ağustos)
  • Divali Işık Festivali (Ekim)
  • Vesak Festivali (Mayıs)

Kandy’de Alışveriş

Sri Lanka’da alışveriş denilince akla yerel ürünler gelmelidir. Mağazalarda, açık pazarlarda veya butik alışveriş merkezlerinde daha fazla yerel ürün bulacaksınız. En çok görülecek ürünler arasında seramik eserler, ahşap heykeller ve maskeler, bambu ve hasırdan yapılmış sepetler, kamış hasır, gümüş takılar, batik tekstil ürünleri, dantel giysiler veya örtüler ve pirinç aksesuarlar yer alacak.

Kandy’de Gezilecek Görülecek Yerler

Kandy, Sri Lanka adasının Colombo‘dan sonra ikinci büyük şehridir. Şehrin temel önemi, tüm dünyadaki Budist topluluğu tarafından bilinmesi ve kutsal kabul edilmesidir. Bu nedenle 1988 yılında “Dünya Miras Listesi” ne alınarak UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Sri Lanka adasının en büyük ikinci şehrinde baharat kokuları, egzotik meyveler, portakal kokusu tadacaksınız. Renkli Budist rahipler ve renkli elbiseler içindeki yerel kadınlar görmeniz de yüksek ihtimaldir.

Diş Tapınağı: Dünyadaki tüm Budistler tarafından kutsal kabul edilen bu tapınak, Kandy’deki Palace Sq E Bölgesi‘nde yer almaktadır. UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Antik çağlardan beri, kalıntı yerel siyasette önemli bir yer işgal etti. Çünkü bu kalıntıları koruyan kişinin ülkenin yönetimini koruyacağına inanılıyor. Tapınakta “Gautama Buddha’nın diş” kalıntısı var. Lankapattana yılında, kral Kirthi Sri Meghavana (301-328) adaya geldi ve “diş kalıntısını” Kral Meghagiri Vihara‘ya teslim etti. Bu kalıntı, ilerleyen zamanlarda krallar ve yöneticiler arasında birbirlerine teslim etmekten sorumlu oldukları bir kalıntı haline geldi. Kral Dharmapala döneminde diş kalıntıları Diyawadana Rala ve Devanagala Rathnalankara Thera tarafından Kandy şehrine getirildi. Kralın diş kalıntıları için inşa edilmiş iki katlı bir binası vardır. 1603’te Kandy şehri Portekizliler tarafından işgal edildi.


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey


Sri Vikrama Rajasinha Tapınağı: Aynı dönemde Sri Vikrama Rajasinha Tapınağı, Vira Narendra Sinha tarafından yaptırılmıştır. Tapınak, başlangıçta krallar tarafından eğlence faaliyeti olarak kullanılmasına rağmen, “diş” kalıntıları daha sonra burada korunmuştur. Günümüzde diş kalıntılarının saklandığı bu yer kütüphane olarak kullanılmaktadır. Tapınak, 1989 ve 1998 yıllarında iki kez saldırıya uğramıştır. Rahipler tapınağı geniş bir alana yayılmıştır ve iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

  • Malwatte,
  • Asgariya.

Tapınağın iç odasında sabah, öğlen ve akşam günlük namaz kılınır. Çarşamba günleri, mis kokulu çiçekler ve bitki özleriyle mis kokulu suyla kutsal “Relic” hamam töreni yapılır. Bu kutsal suyun iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanılıyor. Tapınağın bodrum katında ziyaretçi dileyenlere vejetaryen yemekler servis ediliyor. Dış hendek ve göl boyunca uzanan ve su dalgaları duvarı olarak bilinen bir tuğla duvar, bu duvardaki delikler hindistancevizi kandillerinin yerleştirilmesi için yapılmıştır. Ana giriş kapısı “Mahawahalkada” hendek üzerindedir. Yanında mimari tarzda oyulmuş bir “ay taşı” vardır. Taş oymalar 1998 yılındaki saldırıda hasar görmesine rağmen daha sonra tamir edildi. Girişin her iki yanında ve üzerinde fil tasvirleri görülmektedir. Diş kalıntılarının bulunduğu oda “Handunkunama” olarak bilinir. Buradaki diş kalıntıları, değerli taşlarla süslenmiş yedi katlı altın kaplama bir çekmecede saklanıyor. Çekmece bir stupa şeklindedir. Esala Perahera törenleri sırasında bu hücrede ziyaretçilere diş kalıntıları gösterilir. Ayrıca, her yıl temmuz-ağustos aylarında, kutsal geçit töreninde Buda’nın dişi altın çekmecelerde törene katılır. Ana türbe ve ana türbeyi çevreleyen altın çitin üzerine 1987 yılında yapılmış altın bir gölgelik bulunmaktadır.

Kandy Perahera: Tapınaklar Kutsal Diş Tapınağı‘nın hemen yanında bulunan dört büyük Hindu tapınağından üçü, Kandy Perahera adlı bir tapınak alanı oluşturur. Tapınaklar, Vishnu ve Natha tanrıları ile tanrıça Pathini‘ye adanmıştır. Bunlar Hindu tapınakları olsa da, buradaki tapanların çoğu Budisttir. Çünkü yüzyıllardır Sinhala ve Tamiller dostane bir şekilde birlikte yaşıyorlar. Aslında, son Sri Lanka krallarından dördü Güney Hindistan kökenlidir.

Lankatilaka Tapınağı: Şehirdeki diğer tapınaklardan biri olan Lankatilaka Tapınağı, geleneksel Seylan tapınak mimarisinin en iyi korunmuş örneklerinden biridir. Tapınak bir kayanın üzerine inşa edilmiştir. Tapınağın içi zengin çiçek desenleriyle süslenmiştir. İki yan duvar ve tavan da muhteşem güzel tablolarla süslenmiştir. Tapınağın içinde oturmuş devasa bir Buda anıtı var.

Gadaladeniya Tapınağı: Bir diğer tapınak olan Gadaladeniya Tapınağı‘nın mimari özellikleri Güney Hindistan dönemi tarzındadır. Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta olan tapınağın ana odasında bir Buda heykeli bulunuyor ve Gampola dönemine ait bazı resim kalıntıları da ilgi çekici. Stupa yüksek bir taş platform üzerindedir.

Embekke Tapınağı: Tanrı Kataragama‘ya adanmış yerel bir Budist tapınağıdır. Tapınağın 14. yüzyılda yapılan ahşap oymaları dikkat çekiyor. Tüm bu ahşap oymalar: müzisyenler, dansçılar, güreşçiler, efsanevi hayvanlar ve kuşlar dekorasyon için kullanıldı.

Kandy Kraliyet Sarayı: Kraliyet Sarayı, Kutsal Diş Tapınağı‘nın kuzeyinde yer almaktadır. Çünkü cetveller diş kalıntılarının korunması için diş kalıntılarının bulunduğu yerlerin yakınına kendi konutlarını inşa etmişlerdir. 1784 yılında yapılan parlamento odaları, Kandy dönemi ahşap mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Saray şimdi Kandy Ulusal Müzesi olarak adlandırılan bir arkeoloji müzesi olarak kullanılıyor. İngiliz sömürge yönetimi ve Kandy krallık dönemlerinden kalma geniş bir eser koleksiyonu var.

Seyirci Salonu: Krak Sri Vikrama döneminde tamamlandı. Ahşap çatıyı destekleyen ahşap direkler oymalarla süslenmiştir. Yapının 1783 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. 1872 yılında yenilenmiştir. Başlangıçta 58 x 36.5 metre boyutlarında olan salon, tadilattan sonra 31 metre uzatılmıştır. 1815’te İngilizlerle Kandy Sözleşmesi bu salonda hazırlanmış ve imzalanmıştır. Salon günümüzde yüksek mahkeme olarak kullanılmaktadır. Ayrıca burada devlet törenleri yapılıyor. Müzeye giriş ücretli. Müze, kraliçelere ayrılmış eski sarayda bulunuyor. Yani diş tapınağının hemen arkasındadır. Müze, kraliyet Kandy döneminden kıyafetler içeriyor. 1815’te İngilizlerle Kandy anlaşmasının bir kopyası sergileniyor.

Kraliyet Botanik Bahçesi (Botanical Garden of Peradeniya): Burası şehrin en yeşil alanlarından biri ve aynı zamanda doğal koruma alanı ve tabiat parkı. Park alanına giriş ücretlidir. Peradeniya Parkı, şehir merkezinin 5 km batısındadır. Yılda 2 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Park alanı 150 dönümdür ve 4000’den fazla bitki türüne sahiptir. İngiliz sömürge döneminde bahçenin görünümü değişmiş olsa da bahçenin bazı özellikleri hala eski krallık zamanlarına kadar uzanmaktadır. Park alanında görebileceğiniz şeyler arasında: Büyük Hint incir ağacı, orkide, ev, asma köprüler, yarasalar vardır. Dünyanın en büyük orkide çiçekleri koleksiyonunun burada yetiştirildiği söyleniyor. Ayrıca II. Dünya Savaşı’ndaki işgal yıllarında müttefik kuvvetler komutanının komuta merkezinin burada yapıldığı bilinmektedir. Kandy şehir merkezine bir saat uzaklıkta, Kegalle Bölgesi’nde fil bakım evi var. Burası şehrin ikinci doğal sit alanıdır. Buraya taksi ya da otobüs ile ulaşabilirsiniz. Yaşlı ve uysal filler bu kutsal alanda özgürce dolaşıyor. Özellikle beslenme ve banyo ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kaudulla Ulusal Parkı: Ulusal Parkı, Sri Lanka’nın en büyük şehri olan Colombo‘da 197 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 2002 yılından beri ziyaret edilebilen milli park, aynı özelliklere sahip bölgenin 15. parkıdır. 2004-2005 yılları arasında 10 binden fazla kişinin ziyaret ettiği park, önemli bir kuş habitatı olarak tanımlandı. Parka giriş ücretlidir.

Kaudulla Milli Parkı‘nda büyük memeliler, balıklar ve sürüngenlerden oluşan çok çeşitli fauna var. Kuzeydoğudan muson yağmurlarından etkilenen Kaudulla Milli Parkı’nın iklimi, yılda 1500-2000 milimetre yağış almaktadır. Sıcaklık 20,6 ile 34,5 derece arasındadır. Muson yağmurları dışındaki kurak dönem nisandan ekime kadar sürer. Birçok bitki türü, çayırlar ve otoburlar yağışlı mevsimde iyi büyür. Çok sayıda otçul memeli, kurak mevsimde bile yiyecek ve su bakımından zengin olan Kaudulla Ulusal Parkı‘na akın ediyor. Parkın zengin bitki örtüsü, her mevsim yeşil olan Sri Lanka’nın tropikal ormanıdır. Bu ormanlar genellikle tik, abanoz, demir ve arka odun gibi çok değerli keresteli ağaçları içerir. Dünyanın en eski kaya parçalarından biri olan Sri Lanka’daki çeşitli toprak yapıları adayı zengin bir yaşam alanı haline getirmiştir. Parkta Sri Lanka’nın 3000’den fazla bitki türünün yanı sıra 24 memeli türü, 25 sürüngen türü, 26 balık türü, 160 kuş türü bulunuyor. Buradaki bazı nadir kuş türleri kuş gözlemcilerinin ilgisini çekmektedir. Mavi delici kuş, alacalı ardıç, minion kuşu, yeşil arı kuşu, sinekkuşu, börülce, Kızılderili kuşu, büyük gaga, yeşil imparator güvercini, muhabbet kuşu, sinekkuşu, siyah tavuk, tavus kuşu, balıkçıl ve Flaman kuşu nadir görülen kuş türleri arasındadır ancak Sri Lanka da bol kuş türleri mevcut diyebiliriz.

Kuraklık sırasında Sri Lanka filleri su ihtiyaçlarını beslemek ve karşılamak için Minneriya Parkı’na gidiyor. Eylül ayında filler daha fazla su ve yiyecek bulmak için Kaudulla Parkı’na döner. İnsanların filler üzerindeki olumsuz etkisine rağmen, kurak bölgedeki fillerin sayısı artıyor. 2008’deki son nüfus sayımında, bölgede 211 kişi kayıt altına alındı. Sri Lanka sambar geyiği, yaban domuzu, Sri Lanka leoparı, Kaudulla Ulusal Parkı‘nda bulunan yerli memelilerdir. Ayrıca Sri Lanka Kaudulla Ulusal Parkı, içinde albino eksen geyiği barındıran tek milli parktır. Endemik amfibi türleri, tatlı su kaplumbağası, Kızılderili kaplumbağası ve Hint kara kaplumbağası parkta bulunan önemli türlerdir. Ayrıca piton yılanı, kobra ve engerek yılanı gibi sürüngenler de ormanlar dışında şehirde oldukça bol miktarda bulunmaktadır. Sri Lanka’nın 22 milli parkından biri olan Kaudulla Park, Minneriya ve Wasgomuwa Ulusal Parkları arasındaki 6656 hektarlık fil koridorunun bir parçasıdır. Safari amaçlı kullanılmak üzere burada çok sayıda jeep turu düzenleniyor. 2 saatlik jeep fil safarisinde 70’den fazla fil görmek mümkün. Doğal ortamlarında gördüğünüz bu canlılar çok aktif bir sürü gibi hareket ederler. Safari sırasında, çoğu Sri Lanka adasına özgü bufalo, çeşitli maymunlar, tavus kuşları ve kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Kaudulla Milli Parkı ziyaretiniz sırasında 20 kilometre uzaklıkta bulunan Habarana kasabası en yakın konaklama seçeneğiniz olabilir. Diğer seçenekler Sigiriya veya Polonnaruwa kasabalarıdır. Nerede kalırsanız kalın, kalın jeep safarisi oldukça kolay bir şekilde düzenlenebilir. Polonnaruwa’daki Nature Park Guest House, konaklama için iyi bir alternatiftir. Bu tesis, bir tarafında küçük bir orman alanı ve diğer tarafında göl manzarası ile sade ve güzel bir konaklama sunmaktadır. Tarihi Polonnaruwa şehrinde bulunan Kaudulla Ulusal Parkı, gezginlere Sri Lanka’nın en popüler memelisi olan filleri ve görkemli vahşi yaşamı görme fırsatı sunuyor. Bölgeye en yakın havaalanı Sigiriya‘da ve Kaudulla Milli Parkı‘na 45 kilometre uzaklıkta. Parka ulaşmak için Habarana’dan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Şehirlerarası otobüsler Colombo’dan 190 RS’ye her saat kalkıyor ve yolculuk 5 saat sürüyor.


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey