Hamilelikte Sağlık

Kansızlık Erken Doğum Sebebi Mi

Gebelikte anne adaylarında anemi sorununun sık rastlanan bir durum olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Cevahir Tekcan, gebeliğin 16. haftasından sonra mutlaka demir takviyesi yapılması gerektiğini açıkladı.
Anne adaylarında demir eksikliğine bağlı olarak ve kaybedilen kanın yerine konmamasından dolayı demir eksikliği anemisi sık görülüyor. Hamilelikte hem bebeğin doğum sonrası kullanacağı demirin depolanması, hem de gebenin artan kan hacmi nedeniyle, normal bir insandan çok daha fazla demir ihtiyacı oluşur. Ayrıca B12 vitamini eksikliği, kronik hastalıklar ve genetik yapı gibi durumlar da kansızlığa sebep olur. Kansızlık anne adaylarında genellikle halsizlik, yorgunluk, kalp atım sayımında artma, uyku, çabuk yorulma ve konsantrasyon güçlüğüne neden oluyor.
KANSIZLIK ERKEN DOĞUMA NEDEN OLUYOR
Hamilelikte kansızlığın hem anne hem de bebek üzerinde olumsuz etkileri vardır. Kansızlık anne adaylarında doğum sonrası kanamaların artmasına sebep oluyor ve rahmin toplanmasını güçleştiriyor. Bebek üzerinde erken doğuma, anne karnında gelişme geriliğine ve bebekte ani ölümlere sebep oluyor.
Dünya Sağlık Örgütü gebenin kansızlığı olsun ya da olmasın hamileliğin 16. haftasından sonra günlük demir takviyesi yapılmasını öneriyor. Demir takviyesi gebede bazı yan etkilere sebep olsa da, bebek büyüme evresine geçtiği için annenin karnındaki demiri alıyor ve anneyi de bebeğin gelişimini de etkiliyor.
DEMİRDEN ZENGİN GIDALAR
Yumurta Kırmızı et Ceviz, fındık, badem Kırmızı kuru üzüm Keçiboynuzu Pekmez Koyu yeşil yapraklı sebzeler C vitamini, demir emilimini arttırır. Bu yüzden demirden zengin gıdaların tüketimi sırasında portakal, maydanoz, limon tüketilmesi gerekiyor.
ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT!
Demir ve protein oranı yüksek olan yemekler tercih edin. Kısa ve sık aralar verin. Aktivitelerinizi azaltın. Rutine bağlayın ve fitness yapın. Erken yatın.