Bebek Gelişimi

Kardeş Kıskançlığı Çocuğun Psikolojisini Bozar Mı, Uzmanlar Neler Tavsiye Ediyor?

Evinize yeni katılacak olan bireyin kardeşi tarafından kıskanılacağının bilincinde olan ebeveynler buna çare bulmak için çeşitli yöntemleri denemeye başlarlar. Kardeş kıskançlığı hemen hemen her evde meydana gelebilmektedir. Özellikle 2- 6 yaş arası çocukların kardeş kıskançlığı daha fazla olabilmektedir.

Anne karnı büyüdükçe etrafındaki kişiler bebek hakkında sorular sorarak evdeki diğer çocuğun dikkatini çok fazla çeker. Sürekli kendisi ile ilgilenildiği için yeni katılacak olan bebeğin daha fazla ilgi görerek ilginin azalacağını düşünen diğer kardeş farklı davranışlarda bulunmaya başlayabilir. Bu durum kardeş kıskançlığı olarak meydana gelebilmektedir.

Kardeş kıskançlığı ev içerisinde huzursuzluğa sebep olabilmektedir. Bunu en az etkilenerek atlatmak ebeveynlerin görevidir. Yeni birinin aileye katılması diğer çocuğu psikolojisini çok fazla etkileyebilir. Bu durumda yapılması gereken en önemli şey uzman desteği almaktır.

Kardeş Kıskançlığı Neden Olur?

Kardeşler arası yaş farkı arttıkça kardeş kıskançlığı daha belirgin hale gelebilir. Evde yeni birinin olması sürekli ilgilenilen çocuğu bu durumu kıskanmasına ve psikolojik olarak etkilenmesine sebep olmaktadır.

Etraftaki herkesin yeni bir bebek ile ilgilenmesi çocuğun dikkatini çekerek ve yine eskisi gibi sadece ilginin kendinde olmasını sağlayacak psikolojik değişimler söz konusu olmaktadır.

Kardeş kıskançlığının belirtileri ise; çocukta hemen fark edilebilir. Dikkat çekmek için ağlamalar, sürekli agresif tavırlar, zamanın çoğunun onunla geçirilme isteği, kardeşe karşı sinirli tavırlar, yemek yemeyi reddedip anne ve babanın yedirmesini istemeler, kardeş hakkında duygusal sorular sormak gibi davranışlar ile kardeş kıskançlığı olduğu tespit edilebilir. Hatta kardeşi olacağını bilmeden önce neşeli ve hareketli olan çocuk kendi iç dünyasına dönerek sakin davranış biçimleri sergileyebilir.

Kardeş kıskançlığı nasıl geçer birçok ebeveyn bunun için uzmana başvurabilmektedir. Bu durumu en aza indirilebilmek için kardeşin hayatına neler katacağını ve çocuğunuza karşı sevginin azalmayacağı davranış biçimi edinmelisiniz. Çoğu ebeveyn yeni doğan bir bebeğe aşırı ilgi göstererek bu durumu daha da tetikleyebilmektedir. Ev içerisinde anne ve baba görev dağılımı yaparak çocuğun psikolojisinin etkilenmesinin önüne geçmelidir. Anne bebek ile ilgilenirken baba diğer çocuk ile ilgilenmelidir.

Çocuklar ebeveynlerini paylaşmayı istemezler. Bu bir kardeş dahi olsa onları rahatsız eder. Kardeş kıskançlığı için neler yapılabilir bu konuda bir uzmana başvurmanız en sağlıklısı olacaktır. Yine de evde oluşan huzursuzluğun önüne geçmek isteyebilirsiniz.

Çocuğa yeni gelecek olan bebek için yaşam tarzlarının değişmeyeceğini eskisinden farklı olmayacağını fakat bakıma muhtaç olduğu için biraz daha fazla ilgilenilmesi gerektiğini anlatmalısınız. Hatta bu aşamada çocuktan yardım almak daha etkili bir çözüm olabilir. Örneğin bezini isteyebilir, arada kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Küçük sorumluluklar vererek onunda size yardımcı olmasını talep edebilirsiniz.

Bebek ile ilgilenirken çocuğunuzun da buna dahil olmasını sağlarsanız kardeş kıskançlığının en aza indiğini görebilirsiniz.