Lavanta Çayı, Yağı Ve Suyu Nelere İyi Gelir?

Paylaş
 

Lavanta çayı kurutulmuş lavanta yapraklarının kaynatılmış suya bir bardak için bir çay kaşığı ölçü kullanılarak hazırlanmaktadır.

Beş dakika demlenmesi için bekletildikten sonra tüketilebilir, tatlandırmak içi bal ya da şeker kullanılabilir.

Faydaları ise geçmişten bu güne başvurulan alternatif bir tıp alanına dahildir. Lavanta çayı depresyonun atlatılmasında katkı sağlamakla birlikte solunum probleminin çözümü için de oldukça etkilidir.

Soğuk algınlığına oldukça iyi gelen lavanta çayı hastalığın daha hızlı bir şekilde atlatılmasını saplar.

Soğuk algınlığına bağlı bir şekilde ortaya çıkan öksürüğün giderilmesine yardımcı olur.

Migren nedeniyle ortaya çıkan şiddetli baş ağrılarının hafiflemesinde oldukça faydalı bir bitki çayıdır.

Lavanta çayı geçmişten bu yana sinirleri yatıştırmak ve uyku bozukluğuna son vererek uykuya dalmayı kolaylaştırması amacıyla kullanılmaktadır.

Lavanta çayı sindirim problemi için oldukça etkili bir bitki çayıdır. Sindirim sırasında bağırsaklardaki kasların rahatlaması sonucu sindirimin hızlanmasını sağlamaktadır.

Mide rahatsızlığına da faydalı olan lavanta çayı gastrit ülserin oluşmasını önlemekte ve midenin rahatlamasını sağlamaktadır.

Lavantanın Yağının Faydaları

Çayı ile birçok sağlık probleminin çözümünü sağlayan lavanta bitkisi, çiçeklerinden elde edilen yağ ile de oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir.

Lavanta yağı özellikle ergenlik çağındaki gençlerin karşılaştıkları bir problem olan akne sorunu için oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Lavanta yağı anti bakteriyel bir özelliğe sahip olması ile ciltte sivilcelenmeye neden olan bakterilerin oluşumunu engeller ve cildin yağ oranını dengeler

. Aknelerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek leke oluşumunu engeller. Birkaç damla lavanta yağının saç diplerine sürülmesi ya da şampuana karıştırılması ile kullanılan lavanta yağı saçları canlı ve bakımlı bir hal almasını sağlar.

Saçlı derinin onarımını sağlayan lavanta yağı saçkıran problemi için de oldukça etkili bir çözümdür.

Geceleri ortaya çıkan uykusuzluk probleminin giderilmesi için birkaç damla lavanta yağının yastığa damlatılması ile rahat bir uyku sağlamaktadır.

Bu yazı 177 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
yeğen sözleri-kızlara iltifatlar-kızlara güzel iltifatlar-priv hesap isimleri-civciv isimleri