Sağlıklı Yaşam

Lustral Ne İşe Yarar Kullanıcı Yorumları

Lustral Ne İşe Yarar Kullanıcı Yorumları

Lustral Ne İşe Yarar Kullanıcı Yorumları

Lustral ; bir antidepresan ilaçtır. Sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlayan bir nörotransmitterdir. Ruh sağlık durumunu, , davranışları ,duyguları etkileyen bir kimyasaldır. Beyindeki serotonin miktarı azaltığı için depresyon ve anksiyete gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Lustral Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

Lustral ; obsesif kompulsif bozukluk, depresyon, anksiyete bozuklukları ve travma sonrası stres hastalığı tedavisinde kullanılır. Doktor reçetesiyle ve doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır. 6-18 yaş arasında obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır.  Diğer depresyon ,anksiyete ilaçlarına göre ; aralarında en az  yan etkisi olan ilaç Lustraldir.

Lustral Yan Etkileri Nelerdir ?

Lustral’ın yaygın yan etkisi ilk kullanım zamanında , baş dönmesi ve titreme, ishal, bulantı, hazımsızlık, iştahsızlık, uykusuzluk ya da uykulu hal, ağız kuruluğu ve terleme artışı en sık rastlanan yan etkilerdir. Bu saydığımız yan etkiler genellikle hafif bir şekilde atlatılabilir ve  ilaç kesimine gerek kalmadan geçer.

Lustral’ın ciddi yan etkileri :

  • Halsizlik ve denge kaybı,
  • Ciddi düzeyde baş dönmesi, bayılma,
  • Baş ağrıları, odaklanma ve hafıza sorunları,
  • Yerinde duramayacak kadar hareketli olmak, yorgunluk hissetmemek,
  • İdrarda ve dışkıda kan görülmesi,
  • Diş etlerinde sebepsiz kanamalar

Lustral Zayıflatır mı?

Sertralinin ilacın etkin maddesidir. Bu sebeple iştah azaltıcı ya da artırıcı yönde yan etkileri bulunabilir. Yan etkiler kişiye göre değişiklik göstermektedir bu yüzden kimde hangi etkiyi yaratacağını bilmek çok zordur. İştah arttırıcı yan etkisi sebebiyle kilo aldırabileceği gibi iştahı keserek zayıflatabilir de. Ya da vücut her hangi bir yan etki göstermeye bilir ve kilo da herhangi bir değişiklik olmaz. O yüzden kesin bir cevap çok kolay değildir.

Lustral Kullanıcı Yorumları

Lustral ilacının yan etkileri ve vücutta gösterdiği yan etkiler ve sağladığı fayda her bireye göre değişkendir. Bu sebeple aşağıda ki kullanıcı yorumlarını ona göre okumanızı öneririz.

  • ” Uzun sureli kullanım da ise yarayan ilaç, lakin yan etkilerinden biri tansiyonu feci dusurebilmesi, kullanıyorsanız ac kalmamaya çalışın. ”
  • ”Sivilce yaptığından şüphelendiğim antidepresan.”
  • ”Anksiyete de etkin tedavidir .”
  • ”Bir hafta kullanarak hiç bir sonuç elde edemeyeceğiniz, uzun sureli ve düzenli kullanım gerektiren hafif bir antidepresan.”

gibi yorumlar bahsedilmektedir.

İlacı kullanmaya başlarken ve bırakırken mutlaka doktor gözetiminde olmalısınız.  Ciddi yan etkiler görüldüğünde acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bir yorum yazın