İspanya Gezi Rebberi

Madrid Gece Hayatı

Madrid Gece Hayatı 

Turistlerin gece hayatı adına en çok tercih ettiği şehir hiç şüphesiz Madrid olmaktadır. Tapas barlarının yanı sıra kokteyl barları, canlı müzik mekanları, caz salonu, Flamenko tiyatroları ve daha birçok mekan yer almaktadır. Her gece birbirinden eğlenceli canlı müzik şovları yapılmaktadır. En beğenilen müzikleri sergilemek adına hem yerli hem de uluslararası sanatçılar sahne almaktadır. Yalnızca elektronik müzik olmamakla beraber rock grupları, caz sanatçıları gibi farklı alternatifler de Madrid gece hayatının içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Madrid’te Malasana alanı; eğlencenin geçmişten bu yana değişmeyen adresi olarak dikkat çekmektedir. Puerta del Sol bölgesi ve Huertas; hem gündüz hem de gece saatlerinde turistlerin bir numaralı adresi olarak bilinmektedir. Chueca bölgesinde yer alan Madrilenian ise her yaştan ve statüden insanın buluşma noktası olarak beğeni toplamaktadır. 

Madrid sokaklarında birçok kişinin sokaklarda eğlendiğine rastlayabilirsiniz. Bilhassa sokakta alkol içenler bulunmaktadır. Ancak, son yıllarda, bu tarz davranış gösterenlere 600 euro para cezası kesilmektedir. Madrid eğlence hayatı genel olarak gece yarısından sonra başlamaktadır. Gece 00.00’a kadar evlerinde takılan insanlar bu vakitten sonra dışarı çıkarlar. Sabahın ilk ışıklarına kadar partilemek ve eğlenmek; Madridlilerin en popüler aktivitesidir. Gece hayatı genellikle sabah 06.30 gibi sona ermektedir. 

Madrid’te yalnızca parti tarzında eğlenceler yoktur. Şehrin sanat etkinliklerinin sayısı da bir hayli fazladır. Opera, Chueca, Anton Martin, Malasana’da birçok şenlik ve festival düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, birçok bohem kafe ve galerilere ev sahipliği yapan bir şehirdir. Konserlerin, şiir okumaların yaygın olduğu sokak partilerine ek olarak birtakım gizli evler de yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak; 

  • Auditorio Nacional de Musica; klasik müzik sevenler için çok kaliteli bir organizasyondur. İspanyol Ulusal Orkestrası’nın yanı sıra Chamartin Senfoni Orkestrası, Madrid Orkestrası ve Madrid Senfoni Orkestrası burada sahne almaktadır. 
  • Teatro Real; Madrid Kraliyet Sarayı’nın hemen önünde bulunan ana opera binası olarak beğeni toplamaktadır. Bu tiyatroda yılda iki veya üç kere büyük bale gösterileri düzenlenmektedir. Ayrıca, on yedi opera eseri burada sergilenmektedir. 

Bahsettiğimiz tüm bu etkinliklerin yanı sıra bilhassa gece saatlerinde sinemaya ve tiyatroya giderek de vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca, belirli dönemlerde herkesin ilgisini çekecek konserler düzenlenmektedir. İspanya tatiliniz festival zamanlarına denk geliyorsa oldukça şanslısınız. Oldukça renkli görüntülerin yer aldığı festivaller sayesinde çok eğlenceli bir İspanya tatili yapabilirsiniz. Sonuç olarak, Madrid şehrinin gece hayatına kesinlikle hayran kalacaksınız.