Maldivler Gezi Rehberi

Maldivler Festivalleri

Maldivler Festivalleri 

Maldivler; gece hayatı ve eğlence konusunda çok aktif bir ülke olmasa da festivaller söz konusu olduğunda zaman zaman renkli görüntülere sahne olmaktadır. Maldivler’de festival hazırlıkları son derece canlı geçmektedir. Aile içerisinde iş bölümü yapılmaktadır. Yiyeceklerin, dekorasyonun ve eğlence programının hazırlanması noktasında aile içerisinde görev dağılımları söz konusu olmaktadır. Ülke içerisinde birçok kutlama gerçekleştirilmektedir. Hem geleneksel hem de modern eğlence anlayışına yer verilmektedir. Halk oyunları; ahşap enstrümanlar ile sergilenmektedir. Bunun yanı sıra, modern caz veya pop müziğe dair öğelere yer verilmektedir. 

Maldivler’de birçok dini bayram bulunmaktadır. Buna ek olarak, geleneksel kutlamaların sayısı da bir hayli fazladır. Tüm bu etkinliklerde şenlikli ortamlar oluşmaktadır. Maldivler’de neredeyse her tatilde yeşil ve kırmızı bayraklar sokaklara taşmaktadır. Ana caddeler üzerinde bulunan evlerde bayraklar sergilenmektedir. Ayrıca, festival gösterilerinde genellikle iki farklı etap yer almaktadır. İlk olarak, gruplar halinde yürüyüş yapılmaktadır. İkinci aşamada ise şık giyimli çocukların kalabalık bir izleyici kitlesinin önünde gösteri yapmasına rastlanmaktadır. 

Maldivler’de tıpkı Türkiye’de olduğu dini ve milli bayramlar büyük bir coşkuyla ve saygıyla kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra, farklı özel günler de kutlanmaktadır. Bunlardan birisi, BM’nin Gıda ve Tarım Örgütü tarafından düzenlenen Dünya Gıda Günü olarak bilinmektedir. Bu etkinlik; aslında resmi bir devlet resepsiyonu olarak dikkat çekmektedir. Bu etkinliğe aynı zamanda bir gıda fuarı da eşlik etmektedir. Bu süreçte, yerel gıda ürünleri tanıtılmaktadır. Bunun yanı sıra, halkın tamamına yakını balıkçılık ile ilgilendiğinden dolayı ülkede Balıkçılar Günü büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Ulusal geçim kaynağı olan balıkçılığın önemini anlatmak adına her yıl 10 Aralık’ta bu etkinlik düzenlenmektedir. 

Maldivler’de sınırlı sayıda aktivitenin olduğunu söylemiştik. Festivaller dışında yapılabilecek sanatsal aktivite sayısı azdır. Yalnızca adalarda bulunan tatil köylerinde sinema gösterimleri yapılmaktadır. Konser, tiyatro ve diğer sanatsal etkinlikleri ülkede bulmak bir hayli zordur. Ancak, yine de Maldivler’e geldiyseniz bu durumun tadını çıkarmayı bilmelisiniz. Çünkü, bu ülkenin ortamı sayesinde düzensiz hayatınızı daha düzenli hale getirebilirsiniz. Sanatsal faaliyetler dışında spor aktiviteleri bilhassa takım sporları çok az yapılmaktadır. Futbol; ülkede çok fazla sevilen bir spordur. Ancak, ülkenin milli futbol takımı olsa dahi bu takımın herhangi bir başarısı yoktur. Daha çok su sporlarıyla ilgilenen kişileri bulmak mümkündür. 

Maldivler’in neden bu kadar durgun bir ülke olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Her şeyden önce, kara parçalarından uzak bir coğrafyada oluşu; Maldivler’in ülkenin etkinlik bakımından gelişmesinin önüne geçmiştir. Bunun yanı sıra, halkın maddi açıdan çok üst seviyelerde olmamasının da bu gelişememe durumunda önemli bir katkısı bulunmaktadır