Maldivler Gezi Rehberi

Maldivler Ulaşım Seçenekleri

Maldivler Ulaşım Seçenekleri 

Maldivler ulaşım seçenekleri hakkında bilgi almak adına Maldives Transfer Information isimli siteden faydalanabilirsiniz. Deniz uçağını ve paylaşımlı sürat botunu ise kendiniz organize edebilirsiniz. Buna ek olarak, adalar arasında ulaşımı sağlamak adına public ferry isimli motorlar kullanılmaktadır. Bu motorlar sayesinde havaalanından başkent Male’ye uygun fiyatlarla gitmek mümkün olmaktadır. Bu site sayesinde public ferry rotalarını bularak kalacağınız otelleri Male’de veya Male’ye yakın resort adalarda seçmeniz mümkün olacaktır. Halk motorları; oteller arası ulaşım dışında da kullanılabilir. Bu noktada, kalacağınız resort adaya yakın bir yerel adaya halk feribotuyla ulaştıktan sonra otelinize buradan alınmak istediğinizi bildirdiğiniz takdirde Maldivler tatilinizi belki de en avantajlı şekilde tamamlamış olursunuz. 

Maldivler halk motorlarında yolculuk mesafeye göre dört veya beş saat sürebilmektedir. İçerisinin ise Üsküdar- Beşiktaş veya Kadıköy- Beşiktaş motorlarına benzediğini söyleyebiliriz. Ancak, sefer saatleri bir hayli esnektir. Bu noktada, iyi bir planlama yapmanız gerekir. Başkent Male’den bir atole gidip burada bir iki gün konakladıktan sonra başka bir atole giderek ulaşım masraflarınızı çok ucuza getirebilirsiniz. Aynı zamanda, yukarıda bahsettiğimiz site üzerinden hız tekneleri için rezervasyon yapabilirsiniz. Maldivler’de ulaşım noktasında şunu unutmamanız gerekir. Merkezden uzak olmak her zaman daha iyi bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. Daha doğal ve tropik bir yaşam adına bu hususa çok dikkat etmelisiniz. 

Maldivler’e geldiyseniz buranın lüks yaşantısına biraz ayak uydurmanız gerekebilir. Bu noktada, bütçeniz el verdiği sürece sürat botu ve halk feribotunun dışında deniz uçağına da binebilirsiniz. Ancak, bu deneyim için daha önce söylediğimiz gibi en az 500 doları gözden çıkarmanız gerekecektir. Tatil yapmak ve eğlenmek gibi bir amaca sahipseniz bu miktar sizi çok fazla üzmemeli! 

Maldivler’de deniz uçağı seferi yapan toplam üç firma bulunmaktadır. Bunlardan birisi Trans Maldivan Airlines olarak bilinmektedir. Birçok tarifeli sefere sahip olan firma; aynı zamanda rezervasyonlu yolcuların dışında boş kalan koltukları; gidiş dönüş 100 dolar fiyatıyla satmaktadır. Seferdeki uygunluk durumlarına göre bu fırsattan faydalanabilirsiniz. Deniz uçaklarına en çok 15 kişi binmektedir. Bu ulaşım araçlarına bindiğiniz takdirde hepsi birer mavi boncuk gibi gözüken adaların üzerinde süzülme fırsatını yakalayabilirsiniz. Suya iniş ve kalkış deneyimini pilotlarla beraber yaşamak; çok farklı ve eğlenceli bir deneyim olacaktır. Pilot ve yolcu kabinlerinin aynı ortamda olması ise farklı bir husus olarak dikkat çekmektedir. Bir başka deyişle, uçak yolculuğundan ziyade bir otobüs yolculuğu kadar samimi ve keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Deniz uçağı; bilhassa harika bir Maldivler gezisi yaşamak isteyenlerin mutlaka yaşaması gereken bir seçenektir.