Hindistan Gezi Rehberi

Mumbai’de Nereleri Gezip Görmek Gerekir

Mumbai’de Nereleri Gezip Görmek Gerekir? 

Karşıtlıkların ülkesi olarak bilinen Mumbai’de hem dünyanın en pahalı evini hem de karton kutularda yaşayan dünyanın en fakir insanlarını bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra, Mumbai’de Bollywood bulunmaktadır. Binlerce filmin çekildiği ve Hint sinemasını dünyaya kazandıran Bollywood’u görmek için dahi Mumbai’ye gidilebilir. Son olarak, Mumbai’nin aynı zamanda Bombay olarak bilindiğini de eklemek gerekir. 

Mumbai’de dünyanın en büyük çamaşırhanesi olarak bilinen Dhobi Ghat bulunmaktadır. Ayrıca, Dharavi adı verilen Asya kıtasının en büyük gecekondusu da muhakkak görülmelidir. Mumbai şehrinin her köşesinde film çekimlerine rastlayabilirsiniz. Bu sayede, belki de Bollywood’ta görüp hayran kaldığınız dünyaca ünlü film yıldızlarına yakından tanıklık edebilirsiniz. Hadi gelin, Mumbai’nin gezilecek yerlerinden bahsedelim!

Hint Kapısı 

Mumbai limanına açılan bu yapı; aynı zamanda yerel halkın buluşmak adına kullandığı bir yer olmasıyla dikkat çekiyor. 

Tac Mahal Sarayı 

Taj Mahal oteli; Hindistan’daki gücün ve zenginliğin sembolü olmakla beraber bugüne kadar dünyaca ünlü devlet adamlarını, film yıldızlarını, sporcuları ve daha birçok kişiyi ağırlamıştır. İslam ve Rönesans mimarisi karışımlı oldukça ihtişamlı bir yapısı bulunmaktadır. Fakat, konaklamanın oldukça pahalı olduğu bilinmektedir. 

Galler Prensi Müzesi 

İslam, Hindu ve İngiliz mimarisinin en güzel örnekleri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda, Mumbai’nin en güzel ve en büyük müzesi olduğunu söylemek gerekir. Heykeller, figürler, minyatürler, silahlar ve seramikler olmak üzere mutlaka görülmesi gereken detaylar bulunmaktadır. 300 rupi giriş ücretinin olduğu bu müzeyi gezmek adına sesli rehber satın alınması tavsiye edilmektedir. 

Yüksek Mahkeme

Hindistan hukuk sisteminin en önemli parçası olmasından dolayı önem taşımaktadır. 

Mumbai Üniversitesi

Mumbai’deki mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Mumbai Üniversitesi; kütüphanesi ve toplantı salonuyla ziyaretçilerin görebileceği yerler arasında bulunmaktadır. Eşsiz bir kiliseyi andıran yapısıyla beğeni toplamaktadır. 

Aziz Thomas Katedrali

İngilizlerden kalma en eski yapı olmasıyla dikkat çekmektedir. Bizans ve kolonyal mimarinin nadide örnekleri arasında bulunmaktadır. 

Para Müzesi 

Hindistan tarihini birebir yansıtması bakımından önemli bir müzedir. Dünyanın en küçük parasının burada sergilenmesi de Para Müzesi’ne ayrı bir önem katmaktadır. 

Babulnath Tapınağı

Şehrin en eski tapınağı olmasıyla tüm beğenileri üzerine toplamaktadır. 12.yy’dan kalma olan bu tapınak; 18.yy’a kadar kullanılmamıştır. Fakat, bu tarihten sonra restore edilerek kullanıma açılmıştır. 

Nehru Merkezi 

Hindistan’ın bağımsızlığının kazanılması noktasında çok önemli bir figür olan Hindistan’ın ilk başbakanı Pandit Cevahirlal Nehru adına yapılan anıt ve bilim merkezi olmasıyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, bilim ve kültür merkezi olarak faaliyet göstermektedir.