Fransa Gezi Rehberi

Nantes Gezilecek Yerler

Nantes Gezilecek Yerler 

Fransa’nın diğer şehirlerini gezdikten sonra ülkenin batısına doğru yol aldıysanız ilk görmeniz gereken yerler arasında Nantes bulunuyor. Fransa’nın en büyük akarsularından birisi olarak bilinen Loire Irmağı üzerinde kurulan Nantes; aynı zamanda nüfus bakımından Fransa’nın en büyük altıncı şehri olarak dikkat çekmektedir. Nantes; aynı zamanda Atlas Okyanusu’na son derece yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu yüzden, yılın dört mevsiminde ılıman okyanusal iklimin etkisinde yer almaktadır. Yağışlı bir şehirdir. Bu sebepten dolayı, Nantes’a gitmek adına ilkbahar ve yaz aylarını seçebilirsiniz. Nisan ila Temmuz ayları arasında Nantes seyahati yapmanız son derece doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, Türkiye’den Nantes’a doğrudan uçuşun olmadığını söylemeliyiz. Aktarmalı uçuşlar sayesinde rahatlıkla bu şehre gidilebilir. 

  • Bretonya Dükleri Şatosu: Şehrin tarihi merkezinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, Nantes Tarih Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Şatoya giriş ücretsiz olmakla beraber Nantes Tarih Müzesi için normal ve öğrenci bileti için farklı ücretler ödenmektedir. 
  • Saint Pierre Katedrali: Aynı zamanda, Nantes Katedrali olarak bilinmektedir. Gotik mimari örneği olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük zarar gören bu katedral; ilerleyen yıllarda restore edilmiştir. Girişin ücretsiz olduğunu eklemeliyiz. 
  • Güzel Sanatlar Müzesi: Nantes şehrine geldiyseniz bu müzeyi kesinlikle görmelisiniz. Bilhassa konumlandığı tarihi binası ve sahip olduğu eşsiz sanat koleksiyonu ile dikkat çekmektedir. Müzede, birbirinden değerli sanatçıların 13 ila 19.yy arasındaki eserlerini bulmak mümkündür. 
  • Pommeraye Pasajı: Şehirdeki küçük alışveriş merkezlerinin başında gelmektedir. Mimarisi son derece dikkat çekicidir. Rönesans tarzı heykellerinin yanı sıra eşsiz bir iç tasarımıyla da göz doldurmaktadır. 1976 yılında tarihsel anıt ilan edilmiştir. 
  • Versay Adası: Erdre Nehri’nde bulunmaktadır. Şehrin ortasında yer alan bu adanın sessiz sakin oluşuna ve huzurlu atmosferine kesinlikle hayran kalacaksınız. Bahçesinin taşlarla döşenmiş olduğunu da söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, şelaleler ve Japon mimari tarzına sahip yapılar da göz doldurmaktadır. 
  • Feydeau Adası: 1700’lü yıllarda inşa edilen bu ada; aynı zamanda Nantes şehrinin merkezinde yer almaktadır. Dekorasyonu ile dikkat çeken dış cephelere ve arka taraflarında bulunan bahçeleriyle bilinen mimari yapılara sahiptir. 
  • Jül Vern Müzesi: Fransız yazar Jül Vern’e adanmış bir müzedir. 19.yy’dan kalma Loire Nehri manzarasına sahip güzel bir binada konumlanmaktadır. Müzenin içerisinde tahmin edilebileceği gibi Jül Vern’in eserlerinin kopyaları, kişisel eşyaları ve hikayelerinin kaynağını oluşturan birtakım objeler bulunmaktadır.