Amerika Gezi Rehberi

New York Gezi Rehberi

New York Gezi Rehberi

New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin şehri olarak adlandırılabilir. Özgürlük Heykeli, Empire State Binası, Rockefeller Top of the Rock, Times Meydanı ve Central Park, New York’ta gezilecek yerler listemizin başında geliyor.

Özgürlük Heykeli

 


Empire State Binası

 


Rockefeller Top of the Rock

 


Times Meydanı

 


 

Central Park

 


 

Hollandalılar tarafından “New Amsterdam” adıyla kolonyal bir yerleşim yeri olarak kurulan ve Birleşik Krallık himayesinde kaldıktan sonra bugünkü adını alan New York, Amerika’nın en önemli kültür ve ticaret merkezlerinden biridir. 1778-1780 yılları arasında ülkenin idari merkezi olma şerefine sahip olan şehir, misafirlerine birçok ilginç cazibe merkezi sunuyor. Bu gezilecek yerlerin en popülerleri hakkında bilmeniz gereken tüm detayları New York’ta gezilecek yerler listesinde bulabilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgileri paylaşacağım ama önce bunlara dikkat edin; New York’ta konaklama için birçok seçeneğiniz var. Ama merkezin Midtown Manhattan olduğunu söylemek gerekir. Bunun dışında SoHo ve Lower East Side, Financial District ve Central Park da konaklama için güzel alanlar.


New York Soho

 


New York Lower East Side

New York Otel Önerileri

New York şehir merkezindeki en popüler otellerden bazıları şunlardır:

  • Holiday Inn Express
  • CitizenM New York Times Square
  • 5 Conrad New York.

 


Holiday Inn Express


CitizenM New York Times Square


Conrad New York

 


New York’ta Görülecek Yerler

Özgürlük Heykeli

İlk etapta şehrin en önemli sembollerinden biri olan Özgürlük Heykeli’ni yazın. Anıtsal heykel, Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanmış ve 1884-1886 yılları arasında Gustave Eiffel’in gözetiminde inşa edilmiştir. Roma özgürlük tanrıçası Libertas’ı betimleyen heykelin yapımında bakır malzeme kullanılmıştır.Eserin tepesindeki ipuçları 7 kıta ve 7 denizi temsil ediyor. Sol elindeki yazıtta Bağımsızlık Bildirgesi’nin Roma rakamlarıyla okunduğu tarihi yazıyor.ABD’nin kuruluşunun yüzüncü yılı şerefine Fransız halkının sunduğu heykele ulaştığınızda giriş bölümünü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra taca gidip eşsiz güzelliği seyredebilirsiniz. Ancak özellikle yaz aylarında her iki bölümü de sorunsuz gezmek için rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.


Frédéric Auguste Bartholdi

 


Empire State Binası

New York gezi ve turistik yerleri Manhattan’a döndükten sonra, muhteşem Empire State binası ile şehir turunuza devam edebilirsiniz. İkonik bina 1930-1931 yılları arasında inşa edildi. 61 metrelik anten kulesi 1950’de binaya eklendi. Bu şekilde 443 metre yüksekliğe ulaşan 102 katlı Empire State, dünyanın en yüksek binası olarak kaydedildi. Ta ki Dünya Ticaret Merkezi’nin açıldığı 1972 yılına kadar. Beşinci Cadde’yi turistik cazibe merkezi haline getirmede büyük rolü olan binanın Art Deco tarzı lobisinde tarihi hakkında bilgi veren Dare To Dream sergisini ziyaret edebilirsiniz. Mağaza ve restoranların yer aldığı gökdelenin sunduğu eşsiz manzaraya şahit olmak için 86. ve 102. katlardaki gözlem alanlarına gidebilirsiniz. Akşam yapıyı rahatça görebileceğiniz ve ışık şovlarını fotoğraflayabileceğiniz bir yere gidebilirsiniz.

Rockefeller Center

Rockefeller Center, ticari amaçlı 19 binadan oluşmaktadır. Ülkenin en zenginleri arasında sayılan Rockefeller Ailesi’nin adını taşıyan binalar grubuna ait ilk 14 bina, 1930-1938 yılları arasında Art Deco tarzında inşa edildi. 51.Sokak’taki binanın inşaatı 1947’de tamamlanırken, kalan 4’ünün yapım süreci 1960’larda başladı. Top of the Rock deneyimini yaşamak isteyen gezginleri kendine çekiyor. 70. kat seyir terasından manzarayı izledikten sonra zemin katta bulunan alışveriş merkezinde sunulan cazip teklifleri değerlendirebilirsiniz. Yıl sonuna doğru New York’a seyahat ederseniz ziyaretiniz sırasında buz pateni yapma ve dev Noel ağacını görme fırsatınız olabilir.

Brooklyn Köprüsü

Gotik tarzdaki Brooklyn Köprüsü‘nün inşaat süreci 1870 yılında başladı. Almanya’dan göç eden John Augustus Roebling’in ısrarlı çalışmasının ardından Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan köprünün açılış töreni 1883 yılında binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 1.8 kilometre uzunluğundaki kablo bağlantılı ve hidrolik sistemli köprünün zemin katı motorlu araçların geçişi için kullanılıyor. Yapının üst katında sadece bisikletlilerin ve yayaların geçişine izin verilmektedir. Manhattan tarafında ayağın alt kısmında inşaat maliyetlerini karşılamak için şarap mahzeni olarak kiralanan köprü, sunduğu şehir manzarası nedeniyle günün her saati büyük ilgi görüyor. Etkileyici tasarımı sayesinde sık sık film ve dizi çekimlerine sahne olan yapının üst katında durabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Times Meydanı

New York’ta görülmesi gereken yerler Broadway ile Yedinci Cadde’nin kesiştiği noktada bulunan Times Meydanı, 19. yüzyılda William H. Vanderbilt’in sahip olduğu at pazarına ev sahipliği yapıyordu. Aynı yüzyılın sonlarına doğru çevre yerleşimlerin değişmeye başlaması, tiyatro reklamlarının yapılması ve elektrik hatlarının çekilmesiyle meydan, halk için çok daha davetkar bir yer haline geldi. New York’ta ilk hızlı toplu taşıma sisteminin kurulmasından sonra, Manhattan’ın orta kısmındaki meydan eşi görülmemiş bir dinamizme sahipti. Renkli atmosferiyle New York gezilecek yerler listesinin vazgeçilmez parçalarından biri olan Times Meydanı, şehrin eğlence ve konaklama için ilk tercih edilen bölgeleri arasında sayılıyor. Yıl boyunca konserlere ve çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan meydanda, kırmızı merdivenlere oturup fotoğraf çekebilir veya çevreyi gözlemleyebilirsiniz. Yeni yıl arifesinde geleneksel kutlamalara katılabilir ve Times’ın en görkemli zamanlarına şahit olabilirsiniz.

Central Park

New York tatiliniz sırasında hareketli şehirden uzaklaşmak istediğinizde 843 dönümlük bir alana sahip olan Central Park‘a gidebilirsiniz. Aslında park 1857’de 778 dönümlük bir alan üzerine kurulmuştur. Yeşil alanın bugünkü büyüklüğüne ulaşmasını sağlayan genişletme çalışmaları, 1858-1873 yılları arasında Frederick Law Olmsted ve Calvert Vaux’nun tasarımlarına bağlı kalarak gerçekleştirildi. Parkta 120 farklı bitki türü ve 26 binin üzerinde ağaç var. Yeşil alan da 130 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Yemyeşil atmosferiyle Manhattan’a canlılık katan parkı spor yapmak için ziyaret edebilirsiniz. 21 oyun alanı, 51 heykel ve 36 köprü ile yeşil alanı gezmek isterseniz yürüyebilir veya bisiklet kiralayabilirsiniz. Yalnız seyahat etmek sıkıcıysa, rehberli bir tura bile katılabilirsiniz. Sık sık festivallerin düzenlendiği parkta kışın buz pateni pistinde kayabilir, yazın ise ana gölet içerisindeki yaban ördeklerinin arasında kayıkla gezebilirsiniz. Ziyaret Saatleri: 06.00-01.00’dir.

Metropolitan Museum of Art

1874 yılında inşa edilen ana bina dahil olmak üzere 3 farklı lokasyonda faaliyet gösteren müzenin kalıcı koleksiyonu, Klasik Antik Çağ ve Eski Mısır eserlerinden oluşuyor. Kültür tesisinde Avrupalı ve Amerikalı sanatçıların eserleri ile modern sanat eserlerinin yanı sıra Afrika, Asya ve Okyanusya’dan getirilen örnekler sergileniyor Müzenin Beşinci Cadde’deki ana binasına giderseniz, Bizans ve İslam coğrafyasında üretilen eserleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Müzenin Fort Tryon Parkı’ndaki “Manastır” adlı ek binada, zengin müzik aletleri, silahlar, kostümler, aksesuarlar ve zırh koleksiyonunun sergilendiği Orta Çağ Avrupa’sından sanatsal ve mimari parçalar sergileniyor. 75.Cadde’deki Breuer’de son iki yüzyılda çeşitli sanatçıların yarattığı sıra dışı eserler ziyaretçilere sunuluyor.

Grand Central Terminal

1900’lerin başında New York halkı, Amerika’nın yeni kültürel ve ticari başkenti olarak bilindiği için şehirlerinin mimari açıdan gösterişli yapılara sahip olmasını istiyordu. Bu istek doğrultusunda yapılan çalışmalar arasında 1871’de Manhattan’ın merkezinde hizmete giren tren istasyonu da payını aldı. 1903 yılında görkemli bir binaya sahip olan istasyon, Grand Central Terminali olarak anılmaya başlandı. Şehrin Times Meydanı’ndan sonra en çok ziyaret edilen ikinci yeri olan terminal binası, 1913 yılında halka açıldı. Terminalde alışveriş yapabileceğiniz 65 dükkan ve yöresel lezzetleri tadabileceğiniz 35 farklı yeme-içme mekanı bulunmaktadır. Başta yeme içme kültürü olmak üzere pek çok farklı alanda etkinliklerin yapıldığı tarihi binada en çok dikkat çeken ana salondaki dört yüzlü opal saat olmaktadır.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Theodore Roosevelt Park’ta birbirine bağlı 28 binada ziyaretçilerini ağırlıyor. Kültür tesisinde çalışan bilim adamları; Araştırma, eğitim ve sergileme programları ile yeni keşifler yapma, farklı coğrafyalardaki kültürler, doğal çeşitlilik ve evren hakkındaki bilgileri yorumlama ve yayma görevini üstlenir. Bu doğrultuda oluşturulan 33 milyon parçalık zengin koleksiyon, dönüşümlü olarak 45 salonda ziyaretçilere sunulmaktadır. Mevcut binasına taşınmadan önce Central Park’taki silah deposunda faaliyetlerine devam eden müzenin sergi alanlarını gezerken görebilirsiniz. Dünyanın çeşitli yerlerinden toplanan bitki, hayvan, fosil, mineral, kaya ve göktaşı örneklerini yakından takip edebilirsiniz. Hatta farklı dönemlere ait insan kalıntılarını inceleyebilir ve yabancı kültürler hakkındaki bilginizi kültürel öğeler aracılığıyla genişletebilirsiniz.

Küçük İtalya (İtalyan Mahallesi)

New York’un kültürel çeşitliliğine katkıda bulunan bir başka yerleşim yeri olan Küçük İtalya‘yı ziyaret edebilirsiniz.Aşağı Manhattan Bölgesi’nde bir zamanlar 50 blokluk bir alanı kaplayan İtalyan Mahallesi, bugün sadece 3 bloktan oluşuyor. Bölge zamanla oldukça küçülse de yeme-içme, alışveriş ve gezilecek yerler açısından ilk günkü gibi zengin içerikler misafirlerine sunmaktadır. 19. yüzyılın sonlarında şehre göç etmeye başlayan İtalyanların kurduğu mahalle; İtalyan Modern Sanat Merkezi, İtalyan Amerikan Müzesi, St.Patrick’s Old Cathedral görülmeye değer yerlere ev sahipliği yapıyor. Acıktığınızda mahalledeki restoranlardan birine oturup İtalyan mutfağının özgün lezzetlerini yiyebilir, marketlerde bu yemeklere lezzet katan malzemeler bulabilirsiniz. Aslında bölgeyi eylül ayında ziyaret ederseniz San Gennaro Festivali kapsamında düzenlenen etkinlikleri izleme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Solomon R. Guggenheim Müzesi

İspanya Bilbao’da da bir şubesi bulunan Solomon R. Guggenheim Müzesi, 1939 yılında ünlü iş adamının adını taşıyan vakıf tarafından kurulmuştur. Kurulduğu tarihte farklı bir adı olan ve kiralanmış bir binada faaliyetlerini sürdüren kültür tesisi, 1959 yılında Mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan şimdiki yerine taşınmıştır. Müzenin adını Solomon R.Guggenheim 1952’deki vefatından sonra Empresyonizm, Sanat-Empresyonizm, Erken Modern ve Çağdaş sanat akımlarına odaklanıyor. İlk yıllarında sadece Guggenheim koleksiyonunun sergilendiği müzede, özellikle önemli birçok ustanın eserlerini yakından inceleyebilirsiniz. Miró, Picasso ve Kandinsky gibi isimler. Kültürel tesiste yıl boyunca ilginç ve yaratıcı eserlerin yer aldığı geçici sergiler de düzenleniyor.

St. Patrick Katedrali

Rockefeller Center’ın karşısında bulunan St. Patrick’s Cathedral, Calvary ve Grace’e imza atan James Renwick Jr.’ın tasarımına bağlı olarak 1879’da inşa edilmiştir. Neo-Gotik mimariye sahip ABD’nin en büyük katedrali olan dini yapı, 100 metreden uzun ikiz kuleleri ve bronz kapısının arkasında barındırdığı mimari detaylarla şehre gelen gezginleri büyülüyor. 3700 işlemeli pencere ile aydınlatılan muhteşem katedralin 4 tonluk kapısından girdiğinizde Michelangelo’nun yarattığı Pietá’nın bir kopyasını görebilirsiniz. Orijinalin 3 katı büyüklüğünde olması eseri oldukça ilginç kılıyor. Babe Ruth, Andy Warhol, Robert F.Kennedy için anma törenlerinin yapıldığı tarihi binada, yardımsever tarafıyla tanınan Pierre Toussáint’in mezarları ile kardinaller Edward Egan ve John O’Connor yer alıyor.

BeşinciCadde

Greenwich Village’daki Washington Square Park’tan başlayıp Harlem’e kadar uzanan Nehir, 5’inciCadde, kültürel gezileri sevenlerin yanı sıra alışveriş tutkunlarına da hitap ediyor.Aslında birçok kaynakta Manhattan sınırları içerisinde en prestijli ve önemli cadde olarak gösterilen Boulevard 5 üzerinde alışverişin diğer birçok şehre göre çok farklı bir deneyim sunduğu belirtiliyor. 100 yılı aşkın süredir New York’ta modanın merkezi olan bulvar üzerinde, Victoria’s Secret, Abercrombie & Fitch gibi büyük markaların yanı sıra lüks alışveriş fırsatlarıyla dolu bir alışveriş merkezi olan Bergdorf Goodman faaliyet gösteriyor. Yeterince büyük bir bütçeniz var ise, Louis Vuitton, Gucci, Dolce & Gabbana ve Henri Bendel mağazalarında sizi bekleyen yeni kreasyonlara göz atabilirsiniz. H&M ve Zara gibi daha uygun fiyatlı uluslararası markaların şubelerinin de yer aldığı bulvardaki teknoloji alışverişi için Apple’ın ikonik mağazasını tercih edebilirsiniz.

11 Eylül Anıtı ve Müzesi

New York’ta gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir başka yer, yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin kulelerinin yerini alan Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi‘dir. Anıt ve müze bölümü, hem 1993’teki bombalama sırasında ölen 6 kişiyi hem de 2011’de ölen 2977 kişiyi anmak için inşa edildi. Michael Arad ve Peter Walker tarafından tasarlanan anıt, yaklaşık bir dönümlük iki kare havuzdan oluşuyor. Havuzun kenarlarını kaplayan panolara 1993 ve 2001 yıllarındaki saldırılarda hayatını kaybedenlerin isimleri yazılıyor.