Fransa Gezi Rehberi

Nice Gezilecek Yerler

Nice Gezilecek Yerler 

Fransa’nın mutlaka görülmesi gereken masmavi doğası ve eşsiz güzellikleriyle bilinen bir şehir olmaktadır. Nice; bir Akdeniz şehrinde olması gereken tüm özellikleri taşımaktadır. Hem şirin hem de aşık olunacak kadar görkemli bir şehirdir. Tanrı’nın gökyüzündeki cennetinden bir parça olmasıyla dikkat çekmektedir. Nice; Fransa’nın güneydoğusunda bulunmaktadır. Fransa’nın en büyük beşinci kenti olma özelliğini taşımaktadır. Bu şehirde bulunan Nice Cote d’Azur havalimanı; ülkenin en yoğun üçüncü havalimanı olmasıyla dikkat çekmektedir. Nice; tüm bunlara ek olarak, yıllar boyunca sanatçıların ve aristokratların yeri olmuştur. 

  • İngiliz Kaldırımı: Kentin simgelerinin başında gelmektedir. Şehrin sakinlerinin yürüyüş yaptığı bir yer olarak dikkat çekmektedir. Denizin, manzaranın ve güzel havanın tadını çıkarmak adına yapılacak en iyi aktivite İngiliz Kaldırımı’nda gezmek olacaktır. Yedi kilometre uzunluğunda bir yol olmakla beraber bisiklet sürmek için harika bir seçenek sunmaktadır. Mavi sandalyelerin yanı sıra halk plajları ve özel plajlar da bu bölgede bulunmaktadır. Oldukça güzel ve geniş plajlarda denize girmek mümkündür. Bunun yanı sıra, İngiliz Kaldırımı’nda yıl içerisinde Nice Karnavalı ve Çiçekler Savaşı gibi etkinlikler düzenlenmektedir. 
  • Eski Nice: Nice’in eski şehri olmasıyla dikkat çekmektedir. Eski evlerin, tarihi sokakların ve yaşanmış anıların kendisini gösterdiği bu semtte Orta Çağ’dan bu yana son derece önemli yapılar yer almaktadır. Ancak, günümüzde şehrin en önemli turistik bölgesi olarak birçok turistin akın ettiği bir yer olarak dikkat çekmektedir. Geçmişten bu yana varlığını devam ettiren eski binalar; günümüzde restoran, kafe, hediyelik eşya dükkanı, sanat galerisi ve şarap evi olarak hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra, Nice Katedrali; bu şehrin en önemli yapısı olarak dikkat çekmektedir. Çiçek, sebze ve meyve pazarlarının bulunduğu Cours Saleya isimli önemli bir caddenin de muhakkak görülmesi tavsiye edilmektedir. 
  • Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi: 1990 yılından bu yana ziyarete açık bir yerdir. Hem yürüyerek hem de tramvayla ulaşmak mümkündür. Müzede hem Avrupa hem de Amerika sanatına özgü birçok eser bulunmaktadır. Üniversite öğrencilerinin ücretsiz girmesine olanak sağlanmaktadır. Bu müzede, 300’den fazla sanatçının 1300’den fazla eserine yer verilmektedir. Aynı zamanda, müzenin on farklı salonunda söz konusu eserler sergilenmektedir. 
  • Kale Parkı: Şehrin manzarasına en yakın noktadan şahit olmak isteyenler için ideal bir yerdir. Genel olarak yürüyerek çıkılan bir yer olsa da mini tren ile de ulaşım mümkündür. Birçok kişinin piknik yaptığı yer olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, çocukların oyun oynaması için de son derece uygun bir alandır. 
  • St Nicholas Rus Ortodoks Katedrali: 1912 yılından bu yana hizmet vermekle beraber Fransa’nın en ünlü anıtları arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda, Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks katedrali oluşuyla dikkat çekmektedir. 
  • Massena Müzesi: 15 bin parçadan oluşan bir müzedir. Buradaki eserler yirmiden fazla odaya ulaşmıştır. 1921 yılından bu yana Sanat ve Tarih Müzesi olarak hizmet sunmaktadır. Bunun yanı sıra, yıl içerisinde özel sergilere ve konserlere ev sahipliği yapan bir yerdir. Buna ek olarak, Nice şehrinde düzenlenen karnavalların da burada yapıldığını söylemeliyiz. Ayrıca, bu müzeye girişin ücretsiz olması ciddi bir avantajdır.