Öksürük İçin Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu

Paylaş
 

İbrahim Saraçoğlu’nun kuru öksürükleri bulunanlar için yapılmasını önerdiği kür tarifi için gerekenler biraz su ve soğandır.

Kuru öksürüklerde oldukça etkili bir yöntem olan bu öksürük kürü için bir orta boy ve sarı renkte ki soğan parçalara bölünür.

Bundan sonra bir kap içerisine biraz su ilave edilerek bu karışım kısık ateşte ısıtılmaya başlanır. Kaynadıktan sonra dinlendirilmeye bırakılan karışım henüz ılık iken içilebilir.

Kuru öksürüklerde etkili bir öksürük gidericisi olan bu kürün yanı sıra; balgamlı öksürük ve aksırıklar da keçi boynuzlu kür kullanılmaktadır.

Bununla birlikte İbrahim Saraçoğlu’nun, uzun süreli sigara kullanımı sonucunda oluşan balgamlı öksürüklerde de oldukça etkili bir öksürük ve balgam gidericisi olan keçi boynuzlu kürün yapımı için: altı yedi adet kuru keçi boynuzu su ilave edilerek kaynatılır ve bu karışım ılık halde iken içilir.

Genellikle üç gün içerisinde etkisini gösteren bu kür uzun süre kullanımlarında ciğerlerde oluşan rahatsızlıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Bunun dışında İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği bir diğer öksürük geçirici kür olan elma kürü içinde yeşil ve kırmızı elmalardan dilenen ince ince dilimlenir; bundan sonra sıcak suda kaynatılan bu elmaların suyu, hafif soğuyunca ılık olarak bitki çayı gibi içilebilir.

Oldukça etkili bir kür olan bu karışımın yanı sıra siyah ve kırmızı turp ile yapılan bir diğer kür ballı turp kürü olmaktadır.

Bal ve kıyılmış turpun dinlendirilmesi ile yapılan bu kürde günde bir tatlı kaşığı yenmek sureti ile oldukça etkili öksürük giderici karışımlardan birisi olmaktadır.

Aynı zamanda dut pekmezine karıştırılan bir çay kaşığı kadar karabiber de öksürük sorunu yaşayanlar için oldukça iyi öksürük geçiricileri arasında yer almaktadır.

En uzun üç gün içerisinde tesirini gösteren bu bitkisel kürler ile kısa sürede öksürük sorunları hızlıca geçmektedir.

Bu yazı 36 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
at isimleri -damar sözler -İstanbul Evden Eve Nakliyat -sevgiliye ağır sözler