Ürdün Gezi Rehberi

Ölü Deniz (Lut Gölü)

Ölü Deniz

Türkçede Ölü Deniz olarak adlandırılır. Ölü Deniz dünyanın en düşük enlem noktasıdır. Kozmetikte kullanılan “Ölü Deniz minerali” ve “Ölü Deniz kili” olarak adlandırılan ürünler, aşırı tuzlu suların iyileştirici gücü ve göl tabanındaki tuzlu kilin şifalı mineral yapısı nedeniyle Ölü Deniz’den elde edilmektedir. Ölü Deniz doğuda Ürdün, batıda İsrail ve Filistin ile çevrilidir. Yüzeyi deniz seviyesinin 429 metre altındadır. Dünyanın en tuzlu suları arasında en derin olanıdır. Yüksek tuz oranı, etrafındaki flora ve faunanın gelişmesini engellemiştir. Ölü Deniz adını buradan alır. En geniş yeri 50 kilometre uzunluğunda ve 15 kilometre genişliğindedir. Ürdün Nehri’nin sularından beslenir. İncil’de Kral Davut’un düşmanlarından saklandığı yer olarak geçen Ölü Deniz, Akdeniz havzasında en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Dünyanın ilk sağlık merkezlerinden biri olan Giri, Ölü Deniz kıyısında kurulmuştur. Büyük Hirodes‘in hükümdarlığı sırasında. Mısırlıların mumyalama için kullandıkları kimyasallar Ölü Deniz’den elde edilmektedir.

Ölü Deniz’de Gezilecek Yerler

Ürdün’de Ölü Deniz’i ziyaret ediyorsanız, göl dışındaki çeşitli arkeolojik alanları ve doğal güzelliğe sahip şelaleleri ziyaret ederek de vakit geçirebilirsiniz. Vaftiz Yeri, Ölü Deniz Müzesi, HammamatMa’s Lot Mağarası gibi.

Ölü Deniz Nerede?

Ölü Deniz; doğuda Ürdün, batıda İsrail ve Filistin ile çevrilidir. Yüzeyi deniz seviyesinin 429 metre altındadır.

Ölü Deniz’e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimine benzer bir iklime sahip olan Ölü Deniz’de sıcaklıklar ilkbaharda 30 dereceye ulaşır. Yaz aylarında ortalama 40 derecedir. Bu nedenle Ölü Deniz’i ziyaret etmek için en uygun zaman bahardır.

Ölü Deniz’e Nasıl Gidilir?

Ürdün’ün Amman ve Akabe şehirlerinden Ölü Deniz’e günlük turlardüzenlenmektedir. Ayrıca otobüs veya taksi ile bireysel olarak da gidebilirsiniz. Göl, Amman’a 57 kilometre uzaklıktadır. Ölü Deniz’e ulaştıktan sonra rahatlıkla gezmek için araba kiralamak mümkündür.

Ölü Deniz’de Nerede Kalınır?

Ölü Deniz çevresinde daha çok SPA oteli var. Bunların çoğu 5 yıldızlı uluslararası zincir otellerdir. Kamp alanı ve ekonomik otel sayısı azdır.

Ölü Deniz Mutfağı

Ürdün’den Ölü Deniz’i ziyaret ediyorsanız, göl çevresindeki restoranların sayısı oldukça azdır. Yine göl çevresinde ücretli girişi olan turistik tesislerde açık büfe hizmeti verilmektedir. Ancak hem bu restoranlarda hem de yakın şehirlerde ülkeye özgü lezzetleri bulmak mümkün. Falafel, humus ve tabulet gibi başlıca Arap yemeklerini deneyebilirsiniz. Pilav ve lavaş, daha çok koyun eti ve tavuktan hazırlanan etli yemeklerle servis ediliyor. “Shwarma” lavaşta servis edilen özel terbiye edilmiş koyun etinden hazırlanan bir yemektir. Mansaf koyun eti ve pirinçle hazırlanır.

Ölü Deniz Gece Hayatı

Daha çok gündüz ziyaret edilen ve sağlık turizmine yönelik olan Ölü Deniz çevresinde gece hayatı yoktur. Ölü Deniz’de düzenlenen şenliler vardır. Bunlardan biri de mayıs-haziran ayları arasında düzenlenen Ölü Deniz Çamur Festivalidir.

Ölü Deniz’de Alışveriş

Ölü Deniz turistik bir bölge olduğu için, çevresinde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı veya tezgâh görmek mümkün. En çok satan ürün ise gölden toplandığı iddia edilen maden çamurudur. Bunun dışında gölün minerallerine sahip olduğu söylenen birçok kozmetik ürün de satılıyor.

Ölü Deniz Saat Farkı

Ölü Deniz (GMT + 2) ile Türkiye (GMT + 2) arasında saat farkı yoktur.

Ölü Deniz Para Birimi

Ürdün sınırları içinde yer alan Ölü Deniz’in para birimi Ürdün Dinarı‘dır.

Ölü Deniz Resmi Dili

Ürdün’ün resmi dili Arapça, Ürdün sınırları içindeki göl bölgesinde konuşulmaktadır.

Ürdün Ölü Deniz Resmi Tatilleri

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Bağımsızlık Günü (25 Mayıs)
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Peygamber’in Doğum Günü
 • Noel (25-26 Aralık)

Ölü Deniz İçin Yararlı Bilgiler

 • Acil yardım: 911
 • Yangın: 911
 • Polis: 911

Ölü Deniz Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ürdün’deki Ölü Deniz bölümüne gitmek için vizeye ihtiyaçları yoktur.

Yıllık Ortalama Sıcaklık

 • Ocak 8derece
 • Şubat9dere
 • Mart 11derece
 • Nisan 15derece
 • Mayıs 19derece
 • Haziran 22derece
 • Temmuz 23derece
 • Agu 23derece
 • Eylül 22derece
 • Ekim 20derece
 • Kasım 15derece
 • Aralık 10derece

Medaba

Amman’ın batısında ve Kral Yolu üzerindedir. Hıristiyanların yoğunlaştığı bölgedir. 6. yüzyılda Medaba’da Bizans denizciliği hakkında bilgi veren Medaba Haritası mozaikleri bulunmuş ve birçok arkeolojik kazı yapılmıştır. İlk mozaikler yeni evler inşa edilirken bulundu. Medabalılar mozaiklere büyük önem verdiler, bu yüzden onları çok iyi korudular. Kentin en yoğun mozaiklerinin bulunduğu alan kuzey bölgesidir. Medaba tarihte Roma ve Bizans İmparatorlukları tarafından yönetilmiştir ve tarihi Tunç Çağı’na kadar uzanmaktadır. Şu anda Ürdün’de bulunan Medaba, ülkenin beşinci en büyük yerleşim yeridir. Medaba sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Yıl boyunca genellikle kurak geçse de bazen kış aylarında yağmur yağar. Yıllık ortalama sıcaklık 14-15 derece civarındadır.

Mebada’da Gezilecek Görülecek Yerler

Medaba’ya gittiğinizde gezip görebileceğiniz birçok yer olacaktır. Özellikle mozaikleriyle ünlü şehirde vakit geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz. Şehre gittiğinizde gezebileceğiniz yerlerden bazılarını yazımızın devamında sizler için derledik.

St. George Kilisesi, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Kilise bir Rum Ortodoks kilisesidir ve ünlü mozaik haritası burada yer almaktadır. Bu mozaik harita 1864 yılında ortaya çıkarıldı. Mozaik 2 binden fazla parça içeriyor ve resim ve yazılardan oluşuyor. Mozaiğin sadece 1 / 3’ü kilise tabanındadır ve geri kalanı hala kayıptır. Sadece mozaik harita hakkında değil, Medaba’nın tarihi hakkında da birçok bilgi kaynağı var. Medaba’ya gittiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yer kuşkusuz bu kilise. Kilise tabanındaki mozaik deforme olmaması için halı ile kaplanmış ve günün belirli saatlerinde açılarak ziyaretçilere gösterilmiştir.

Medaba Müzesi, St. George Kilisesi‘nin alt caddesinde birkaç bina bulunmaktadır. 1978 yılında kurulan müze, Al Twal Evi olarak da bilinir. Bu yapının zemini de mozaiklerden oluşuyor ve ziyaretçilerine Bizans dönemine ait mozaik koleksiyonunu sunuyor. İki bölümden oluşan müze, Arkeoloji Müzesi ve Halk Müzesi olarak ikiye ayrılıyor. Arkeoloji Müzesinde daha çok arkeolojik kazılardan çıkan kalıntılar ve eserler sergilenmekte, daha çok mozaik eserler sergilenmektedir. Halk Müzesi bölümü iki salondan oluşmaktadır. Halkın giydiği kıyafetler, gümüş veya altın eski takılar ve folklorik kadın ve erkek giysileri burada sergileniyor. Bu bölüm daha çok Medaba tarihi hakkındadır. Dış avlusunda heykeller sergileniyor ve bina bazı etkinlikler için de kullanılıyor.

Medaba Arkeoloji Parkı, Bizans’ın en ünlü kiliselerinden biri olan Meryem Ana Kilisesi ve Hippolytus Salonu‘nun kalıntılarını ve mozaiklerini barındırıyor, avcılık ile ilgili heykeller ve pastoral heykeller de burada sergileniyor.

Merkezden 2-3 sokak aşağıda Haya Caddesi’nde bulunan kilise, Medaba’nın siluetini tamamen değiştirmiş ve zenginleştirmiş. Medaba’nın antik akropolisi üzerine inşa edilmiştir. Son kazılarda kilisenin altında çok sayıda zindan ve oda bulundu. Bu odalar ve zindanlar artık müze gibi sergileniyor ve kapılarını ziyaretçilere açıyor. Kilisenin çan kulesine çıktığınızda Medaba’nın şehir manzarası ve cami manzarası görebilirsiniz.

Ma’in Kaplıcaları, Roma döneminde yapıldığı bilinen kaplıca, bir şelaleye de sahip ve halka açık. Isıl işlemler için şiddetle tavsiye edilir. Kayaların arasından akan şelalesi ile huzur ve sağlık veren kaplıcalar Medaba’nın güneyinde, büyük otel zincirlerinin hemen yanında yer alıyor.

Ölü Deniz’deki Çamur Banyosu, dünyanın en alçak noktasında yer almaktadır. Ürdün’e giderken yapılması gerekenlerden biri de Ölü Deniz’de yüzmek ve çamur banyosu yapmaktır. Ölü Deniz’deki çamurun insan sağlığına, daha doğrusu cilde büyük faydaları vardır. Aynı zamanda tuzluluğu çok yüksek olduğu için içinde canlı yaşamayan Ölü Deniz’de aynı nedenle dibe batamayacağınızı da hatırlatalım.

 

Ölüdeniz Panaromik Restoran (Ölüdeniz Panaromik Kompleksi), 2006 yılında kurulan bu restoran, kesintisiz deniz manzarası sunmaktadır. Burada güzel yemeklerle birlikte manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Burası aynı zamanda Ürdün hakkında birçok bilgi edinebileceğiniz yerlerden biri, çünkü restoranın da bir müzesi var. Bu müze yerel jeoloji, tarih ve Medaba çevre haritası gibi bazı bilgiler içermektedir. Bu güzel panoramik restoranda yemek yemek ve çevre hakkında bilgi edinmek istiyorsanız rotanızı buradan çevirebilirsiniz.

Kerak Kalesi ve Kral Yolu,Kral Yolu, Ürdün’ün Büyük Rift Vadisi‘nin yukarısında yer almaktadır. Kral Yolu‘nu takip ederken Ölü Deniz‘in en güzel manzarasını ve Büyük Yarık Vadisi‘nin vadi manzarasını seyretmek mümkündür. Bu yol, Haçlıların, bazı kralların ve imparatorların geçtiği tarihi bir yoldur. Kral Yolu’nun sonu Karak Kalesi‘ne çıkar. Şehir merkezinden doğuya gittiğinizde Kale’nin manzarasını görmek için yüksek bir tepe var. Kale manzarası buradan görülmeye değer. Bu kale 1140 yılında inşa edilmiş ve savunma kalesi olarak kullanılmıştır. Haçlılar tarafından 1187’de savunma ve koruma amacıyla kullanılmış, aynı zamanda Ürdün’deki en iyi korunmuş Haçlı kalesidir. Kalede ayrıca zindanlar ve bazı odalar vardır.

Bir yorum yazın