Örgü Patik Örnekleri

Paylaş
 

Örgü Patik Modelleri

Giyim dünyasının kendi içinde çok sayıda alt başlığı bulunuyor. Her ne kadar modanın devreye girmesi ile beraber insanların yaşamına yeni yeni olgular girse de dünden bugüne devam ürünler var. İş de onlardan bir tanesi de özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan patikler. Gündelik yaşamda karşımıza çok farklı türden ve modelden aşağıda örnekleri verildiği gibi patik örnekleri çıkıyor.

Patikler çocukların vazgeçilmez olan giysilerinden bir tanesidir. Kadınlar için de kışın soğuk günlerde evde vakit geçirir iken çorabın üzerine giyilirler.

Başlıca Patik Modelleri Örnekleri

Genel olarak bakıldığında yeni yeni trendlerin de eklenmesine istinaden çok değişik patik modelleri vardır. Elbette hepsini burada uzun uzun anlatmak mümkün olmayacağı için öncelikle en sık tercih edilen model olarak birçok kadının favori tercihi olan ve çocuk modellerinde de karşımıza çıkan işlemeli patik modelleri konusuna değinmek gerekir. Bu modellerde yapılan patiğin üzerine el emeği göz nuru olarak çok değişik türden özel ipler ile özellikle patiğin üst kısmına işlemeler yapılır. Bir kısmında ise iki yanda olabilmektedir.

Bir diğer sıklıkla karşımıza çıkan patik modeli ise boncuklu patik çeşitleridir. Burada farklı türden boncuklar patiğin değişik yerlerinde kullanılırlar. Bu modeli kadınlar daha çok güne, eş dost ziyaretlerine giderken tercih etmektedir. Yine bu bağlamda verilebilecek en güzel örnek incili patik  modelleri ki kimi zaman bu modellerde gerçek inci yerine inci görünümlü boncuklar tercih edilir.

Ülkemizde çok fazla yaygın bir model olmasa da yine de kimi zaman karşımıza çıkan modellerden bir tanesi de kendisine has bir tarzı olan tunus işi patik modelleri  olup ayağa giyildiği zaman model olarak kendisini açık ara belli eden bir modeldir.

Örgü Patik Yapımı Hakkında

Bilmeyenler açısından patiklerin nasıl yapıldığı hakkında da bilgi vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir. 2 şişle patik yapımı en kolay en yapılabilir olandır. Tamamen düz dikdörtgen biçiminde farklı renklerde örülüp birleştirilen modeller mevcuttur.

Tümden örülen beş şiş patik modelleri ise bir diğer karşımıza çıkan yapım tekniğidir. Tümden örülür ve böylece dikişsiz modeller karşımıza çıkar.  Kimi kadınlar hem kendileri, hem de çocukları için patik bot yapımı tercih ediyorlar zira böylece soğuk günlerde sadece ayak değil bilek kısmı da korunmuş oluyor.

Tığ ile yapılan modelleri de son olarak ifade etmek gerekir. Burada başta motif motif olmak üzere çok değişik modeller mevcuttur. Son olarak da nerede ise tüm modellerde patik kenarı tığlama yapılır. Böylece patiğin etrafının dağılmaması sağlanır iken patiğe de ayrı bir hava katılır.

Patik Örerken Bilinmesi Gerekenler

Tüm bu bilgilerden sonra patik örülürken kullanılan ipin uygun olması gerektiğini özellikle ifade etmek gerekir. Ayrıca kullanılan tığ, şişler ipin kalınlığına uygun seçilmelidir. Temiz örülmesi ise işin en önemli püf noktasıdır.

Bu yazı 31 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
at isimleri -damar sözler-pilavın yanına ne gider-
bahis siteleri