Ürdün Gezi Rehberi

Petra

Petra

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Petra, yılın her döneminde ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. İki dağ arasındaki uzun bir yolun sonunda aniden beliren muazzam bir antik kenttir. Tarihi şehir bölgesine turlar ile özellikle Wadi Musa bölgesinde günübirlik geziler yaparak veya araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Ilıman iklimi sayesinde her mevsim görülebilen muazzam bir büyüye sahip Petra’nın çevresindeki şehirlerde konaklayabilirsiniz. Genelde ucuz bir bölge olmasına rağmen antik kentin çevresindeki restoranlar daha pahalı ve Musa Vadisi bölgesinde daha lüks oteller var.

  • İpucu: Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız, çok daha uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz.

Petra Ne Zaman Ziyaret Edilmelidir?

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Ürdün’ün tarihi şehri Petra; büyüleyici güzelliği ile her mevsim ziyaret edilebilecek bir yerdir. Kışın daha soğuk olmasına rağmen, özellikle kasım ayı sonunda her mevsim ziyaret edilebilir. Öncelikle Ürdün’e ulaşmak için Amman veya Akabe‘ye uçabilirsiniz. Sonrasında Petra’ya ulaşmak için araç kiralayabilir veya şehirlerden belirli saatlerde kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Petra Şehir İçi Ulaşım

Amman Havalimanı‘na geldiğinizde araç kiralayarak Petra’ya ulaşabilir veya otobüsleri kullanabilirsiniz. Petra’ya girmek için Wadi Musa‘dan bir bilet almanız gerekiyor. Petra’yı ayrıca at ve deveye binerek de gezebilirsiniz.

Petra Mutfağı

Petra mutfağında ana yemek genellikle öğle yemeğidir ve genellikle pirinç, et, salata ve yoğurttan oluşur. Sol el yemek için kullanılmaz. Bardaklardan çorbalar içilir. Kahvaltı; Zeytinyağlı veya yoğurtlu ekmek, taze kesilmiş domates, salatalık veya soğan ve çaydan oluşur. Bedevi mutfağında öğle yemeği genellikle bulunmaz, ancak Petra’da öğle yemeğinde fasulye püresi, salata, haşlanmış yumurta ve pide yaygındır. Misafirler geldiğinde “Mansaf”(kuzu ve pilav) eklenir ve bu şekilde ana yemek olarak düşünülebilir. Şehir halkının çoğu akşam yemeğinde hafif yemekler tercih ediyor. Akşam yemeğinde et, pirinç ve sebze içeren yemekler tüketilir. Meyve, günün her saatinde tüketilir.

Petra Gece Hayatı

Petra’nın gece hayatı için, iki saatlik bir gece yürüyüşü PetrabyNight önerilir. Petra’nın en önemli etkinliği PetrabyNight adı altında düzenlenen etkinliktir. Petra’nın etkileyici atmosferini gece yaşama fırsatı sunan etkinlik, Siq adı verilen etkileyici geçitlerden geçmek için unutulmaz bir fırsat. Sadece yıldızların ve mum ışıklarının aydınlattığı bir gecede yerel müzik dinleme şansınız da var. Atmosfer ve etkinlik, ziyaretçileri Nabataean zamanına taşımak için özel olarak hazırlanmıştır. Gezinin girişi Petra Ziyaretçi Merkezi‘nden başlar. Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri düzenlenen etkinlik akşam 20.30’da başlıyor ve yaklaşık iki saat sürüyor. 12 yaşın altındaki çocuklar etkinliğe yaklaşık 20 $ giriş ücreti karşılığında ücretsiz katılabilir.

 

Jerash Festivali / Ürdün Festivali, temmuz ve ağustos ayları arasında bir ay süren Ürdün Festivali veya Jerash Festivali olarak bilinen bu festival düzenlenmektedir. Amman, Jerash antik kenti, Irbid, Ölüdeniz sahili ve Petradâhil olmak üzere turistik özellikleriyle öne çıkan ülke şehirlerinde. Her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlayan festival, uluslararası sanatçıların ziyaretleri ile unutulmaz performanslar deneyimine dönüşüyor. Konserler, tiyatro oyunları, sergiler, şiir okumaları, geleneksel dans gösterileri gibi gösteriler her yıl izleyiciyi bekliyor.

Petra’da Alışveriş

Petra’nın girişindeki dükkânlarda takılardan halılara ve geleneksel vazolara kadar aradığınız tüm hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Bunların arasında eski olduğu iddia edilen eski paralar var, ancak alışveriş yaparken sahte bir şey için çok fazla para ödememeye dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Petra Para Birimi

Ürdün sınırları içerisinde yer alan Petra şehrinin para birimi Ürdün Dinarıdır.

Petra Resmi Dili

Petra, Ürdün’e bağlı olduğundan, resmi dili Arapçadır. Antik Yunancanın, antik kentin eski dilleri arasında olduğu bilinmektedir. Ürdün lehçeleri çoğunlukla İngilizce, Fransızca ve Türkçe gibi dillerden etkilenmektedir. İngilizcenin resmi bir statüsü olmamasına rağmen, ülkede en çok konuşulan ikinci dildir.

Bir yorum yazın