Yemek Tarifleri

Pilavın yanına ne gider? Pilavın yanına ne yenir?

Pilavın yanına ne gider ? Pilavın yanına ne yenir ?

PİLAVIN YANINA NE GİDER NE YAPILIR?

Pilav, sofraların vazgeçilmez tatlarından biri olarak birçok ana yemeğin yanında yardımcı yemek olarak sunulmaktadır. Nötr bir lezzete sahip olan pilav neredeyse pek çok yemek ile uyumlu bir servis imkânı sunabilmektedir.

Peki, pilavın yanına ne gider ? Pilavın yanında ne yapılır? Hangi yemekler ile pilav uyum sağlar? Bunların cevaplarını bulmak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Pilav yapısı itibarıyla kuru bir yemek olduğu için yanına yapılması gereken yemek ise mutlaka bir sulu yemek olmalıdır bu sayede daha leziz ve uyumlu bir menü ortaya çıkarılabilir.

Pilav yemeği, içerik bakımından karbonhidrat ağırlıklı bir besin türüdür. Oldukça doyurucu ve zengin değere sahiptir. Pilav ile hangi yemekleri sunabilirsiniz? Pilavın yanında ne yapılır?  Konusunda kararsız kalanlar için aşağıda çeşitli yemek tavsiyelerinde bulunduk.

PİLAVIN YANINA NE YAPILIR?

Taze Fasulye

Özellikle yaz aylarında pilav denilince ilk akla gelen yemeklerin başında Taze fasulye gelmektedir. Hafif ama çok lezzetli bir yemek olan taze fasulye pilav ile muhteşem bir uyum sağlamaktadır.

Kolay pişen ve kılçıksız bir fasulye ile pilav güzel bir menü hazırlamanıza olanak sağlamaktadır.

 

Kuru Fasulye

Kış mevsimi boyunca sofralardan eksik olmayan ve protein değeri bakımından çok zengin bir baklagil olan kuru fasulye, pilav ile ayrılmaz bir ikili oluşturmaktadır. Eğer ana yemek olarak kuru fasulyeyi düşünürseniz yanına kesinlikle pilavı hazır etmelisiniz. Çünkü kuru fasulye pilavsız gitmez.

Oldukça zengin, hem de pilavın yanına ne yenir denildiğinde akla ilk gelen isim kuşkusuz ki kuru fasulyedir. Özellikle pirinç pilavı ile birlikte servis edilecek kuru fasulyeye hayır demek gerçekten imkânsız.

 

 

Nohut Yemeği

Nohut yemeği, yine sulu bir yemek ve protein bakımından oldukça besleyici bir tencere yemeğidir. Nohut yemeğinin olduğu sofralarda mutlaka pilava yer verilmelidir.  Güzel bir menüye imza atmak isterseniz pilavın yanına çok yakışacak bir yemek olarak nohut yemeğini hazır edebilirsiniz.

 

 

Çoban Salata

Pirinç pilavı ya da bulgur hiç fark etmez, yanına çok yakışacak bir çoban salata sayesinde damaklarda unutulmaz tatlar bırakabilirsiniz.  Hafif ama çok renkli ve besin değeri bakımında da oldukça zengin olan çoban salata ile pilavınız inanılmaz lezzetli bir uyum oluşturabilir.

 

 

Köfte

Pilav üstü ya da pilavın yanına çok yakışacak lezizi bir yemek daha: kuru köfte. Lezzeti ile damaklarda unutulmaz tatlar bırakan köfte, pilav ile çok hoş bir uyum yaratmaktadır. Izgara veya farklı türde pişirilen köfte yemeklerinin her biri pirinç pilavının ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Severek tüketilebilecek bir menü için pilavın yanına köfte yemeğini sizlerde düşünebilirsiniz.

 

 

Patlıcan Musakka

Patlıcan musakka yemeği, oldukça özel bir yemektir. Pilav ile çok yakışacak bir lezzete sahiptir. Hafif sulu olan bu özel patlıcan yemeği, pilavın yanına en çok yakışacak yemeklerin başında gelmektedir. Güzel bir sofra hazırlamak isterseniz pilavın yanına patlıcan musakka ya da imam bayıldı gibi özel bir tarifi düşünebilirsiniz.

 

 

Tavuk Sote

Tavuk sote yemeği yapıldığında akla ilk gelen yardımcı yemek kuşkusuz ki pilav olmaktadır. Pilav yapıldığında ise yine üzerine konulabilecek pratik ama çok lezzetli bir yemek olarak da akıllara hemen tavuk sote yemeği gelmektedir. Güzel bir atıştırmalık için düşünülebilecek bir tariftir. Severek tüketilebilmektedir.

 

tavuk sote

tavuk sote

Patates Yemeği

Pilava uyum sağlama konusunda oldukça popüler olan patates yemeği, her türlü çeşidiyle menüde güzel bir tat uyumu sağlamaktadır. Pratik patates yemeklerinin yanı sıra sulu ve etli patates yemeklerinin yanında pilav yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Eğer pilavınız hazır ise yanına kolayca patates yemeği yaparak birlikte sunabilirsiniz.

 

Bir yorum yazın