Sri Lanka Gezi Rehberli

Ratnapura


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey


Ratnapura

Ratnapura, güneybatı Sri Lanka‘da 52.000 nüfuslu bir şehirdir. Jewels Şehri olarak bilinen Ratnapura, Adem Tepesi‘nin eteğindeki Sinharaja yağmur ormanının yakınında yer almaktadır. Aynı zamanda Sabaragamuwa Eyaletinin başkentidir. 20. yüzyılın başlarında sadece 4 bin kişinin yaşadığı bu şehir, bugün başta Budistler, Hindular, Hıristiyanlar ve Müslümanlar olmak üzere birçok dinden insana ev sahipliği yapmaktadır. Ratnapura’nın adını oluşturan kelimelerden biri olan ‘ratna’ Sanskritçe‘de değerli taş, ‘pura‘ ise kasaba anlamına gelir. Burası Sri Lanka’da geleneksel bir mücevher ticareti merkezidir. Bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın ana ihraç ürünleri çay, baharat ve fildişi iken, Ratnapura’da halkın çoğu kuyumculuk ve işlemeyle uğraşıyor. Enfes işçilikle üretilmiş safir, yakut ve ametist gibi değerli taş örneklerini burada görebilirsiniz.

Ratnanpura, pirinç ve meyve tarlalarının yanı sıra madencilikle de tanınır. Şehir aynı zamanda kendi turizm endüstrisini de yaratmıştır. Dünyanın el değmemiş ender ormanlarından biri olan Sinharaja, akarsuları, şelaleleri, yaban hayatı ve otlarıyla doğa turizminin odak merkezlerinden biridir. Sri Lanka’nın kutsal dağı Adem Zirvesi de muhteşem manzarasıyla gezginleri etkileyen başlıca destinasyonlardan biridir. Cennet gibi bir tatil isteyenler için harika bir yer olan Ratnapura‘da doğanın tadını çıkarmak için çok sayıda aktivite bulabilirsiniz. Ziyaretçilerine bambaşka bir kültürü takip etme fırsatı veren bu şehirde bölge halkı ile birlikte keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Ratnapura’yı ziyaret etmek için en iyi zaman ocak ve mart ayları arasıdır. Şehri haziran ve temmuz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Bu aylarda sıcaklıklar 30 dereceyi bulabilirken yağışlar da ortalamanın altında.

Ratnapura Gezilecek Yerler

Çok sayıda yürüyüş rotasına sahip doğal bir şehir olan Ratnapura, her biri farklı keşif fırsatlarıyla dolu birçok cazibe merkezine sahiptir. Burada binlerce metre yüksekliğindeki ve kutsal sayılan Adem Zirvesi‘ne gidebilir, Sinharaja Yağmur Ormanı‘nda doğanın gizli yüzünü keşfedebilir, mücevher müzesinde Ratnapura’nın değerli taş koleksiyonlarını görebilirsiniz.


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey


Adem Zirvesi:  Adam’s Peak olarak da bilinen 2243 metre yüksekliğindeki bu dağın eteğinde kurulmuştur. Bölgede yaşayan dört büyük din onu kutsal kabul ediyor. Budistlere göre Sri Pada olarak da bilinen bu dağ, Buddha’nın kutsal ayak izini bıraktığı yerdir. Hindular ise burayı Tanrıça Shiva‘nın yeryüzüne ilk ayak bastığı yer olarak kabul ederler. Müslümanlar ve Hıristiyanlar da Âdem için aynı şeyi düşünüyor. Bin yıldır hac merkezi olarak kullanılan bu devasa dağa tırmanmanın çeşitli yolları var. Bu doğa tırmanışı sırasında çeşitli canlıları görebilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Sinharaja Yağmur Ormanı: UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Sinharaja Yağmur Ormanı S, yaklaşık 11 bin hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Ratnapura‘ya çok yakın bir konumda bulunan bu doğal park, inanılmaz derecede çeşitli flora ve faunaya sahiptir. Buradaki bitkilerin% 60’ından fazlası endemiktir. Birçoğunu ilk kez göreceğiniz birçok vahşi memeliye ev sahipliği yapan bu orman rezervinde yüzlerce kuş türü yaşıyor. Sinharaja’ya günübirlik turlarla katılabilirsiniz. Tur kapsamında birbirinden güzel derelere ve şelalelere ulaşabilir, unutulmaz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Sinharaja Yağmur Ormanı’ndan Ratnapura’ya arabayla 1 saat uzaklıktadır.

Dhanaja Gem Müzesi: Mücevher müzesi, yakut, safir ve ametist gibi değerli ve yarı değerli taşların nefes kesici sergilerine sahiptir. İlginç taşların rengarenk manzaralarına kapılmamak mümkün değil. Mücevher müzesi şehir merkezine 2,5 km uzaklıktadır.

Ratnapura Nerede?

Ratnapura, Hindistan’ın güneyinde bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın güneybatı kesiminde yer almaktadır. Sabaragamuwa Eyaleti‘nin başkenti Ratnapura, ülkenin başkenti Colombo’ya 101 km uzaklıktadır. Şehir, Kara Nehir (Kalu Ganga) üzerinde yer almaktadır.

Ratnapura’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den oradaki havalimanına direkt ulaşımda Ratnapura mümkün değildir. Şehre ulaşmak için önce başkent Colombo’ya gitmelisiniz. İstanbul’dan Colombo’ya bağlantılı uçuşlar vardır. Colombo’dan Ratnapura’ya gitmek için en uygun yöntem belediye otobüslerini kullanmaktır. 3 saatlik bir yolculuktan sonra her saat başı kalkan bu otobüsler ile şehre ulaşabilirsiniz.


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey