Cilt Bakımı & Estetik

Sağlıklı bir cilt için öneriler

Sağlıklı bir cilt için yeterli bir uyku çekmek ve aşırı sıcaktan kaçınmak nerdeyse yeterli olabiliyor. Ancak bunların dışında da cildi olumsuz etkileyen faktörler bulunuyor. Bu yazımızda sizlere sağlıklı bir cilt için öneriler sunacağız. 

 

Elbette bunları uzun vadede uygulamadığınız sürece etkisini göremezsiniz. İşte daha sağlıklı bir cilt için yapmanız gereken ufak ama etkili yöntemler;

 

UYKU DÜZENİ

 

Düzensiz uyku veya uykusuzluk ciltteki çeşitli kırışıkların en büyük nedenlerindendir. Bu nedenle uykusuz kaldığınız zamanlar hemen soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bu işlem kan dolaşımının hızlanmasını ve istenmeyen kırışıkların yok olmasını sağlayacaktır.

 

SİGARA VE ALKOL

 

Bu maddelerin ikisi de pörsümüş ve sarkmış bir cilt oluşmasına neden olan zehirli içeriklere sahiptir. Özellikle sigara ağız kenarında bulunan çizgilerin derinleşmesine neden olur.

 

SICAK DUŞ

 

Duş alırken suyunuzun ne çok soğuk nede çok sıcak olmamasına özen gösterin. Özelliklede sıcak su ile duş almak cildinizi kurutur ve dokularınızı zedeler.

 

DENGESİZ BESLENME

 

Dengesiz veya yanlış beslenme tüm vücudunuza zarar verebileceği gibi başta cildinize zarar vermektedir. Çünkü deri besleyen maddeleri almadığınız zamanlarda, ultraviyole ışınlarından daha fazla zarar görürsünüz.

 

MAKYAJLI UYUMA

 

Makyaj gözenekleri tıkadığından, zararlı madde ve toksinlerin vücuttan atılmasını engeller. Özellikle göz makyajları silinmediği takdirde çeşitli göz enfeksiyonlarına yol açabilmektedir.

 

SİVİLCE SIKMAK

 

Sivilceleri el ile sıkmak hem ciltteki dokulara zarar verir hem de sivilcelerdeki iltihaplanmaların dağılmasına yol açar. Bu nedenle sivilceli bölgelere antiseptik içeriğe sahip merhemlerden sürün.

 

Bir yorum yazın