Avusturya Gezi Rehberi

Salzburg Gezilecek Yerler

Salzburg Gezilecek Yerler

Avusturya’nın en bilinen şehirlerinden birisidir. Nüfusu açısından ülkedeki en kalabalık dördüncü şehirdir. Ayrıca Salzburg Eyaleti başkentidir. 1997 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiş olan şehir, barok stildeki mimarisiyle yükselen yapılarını önemli oranda korumaktadır. Salzburg’un bir diğer önemli özelliği ise dünyanın en önemli müzik insanlarından birisi olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu şehirdir. Bu açıdan Salzburg gezilecek yerler açısından çok zengindir.

Salzburg gezisi yapmaya karar verdiğinizde gezebileceğiniz çok fazla turistik mekanı bulunmaktadır. Mimarileri, heykelleri, anıtları ve müzeleriyle özel bir deneyim sunan Salzburg’da mutlaka görmeniz gereken yerleri inceledik!

  • Residenzplatz Meydanı; Salzburg şehrinde barok stil mimarinin ilk örneklerinin görülmeye başlanmasını sağlayan meydan özelliğine sahiptir. 1587 yılında Başpiskopos Wolf Dietrich von Raitenau tarafından barok stile uygun olarak yaptırılmıştır. Günümüzde şehrin önemli  merkezlerinden birisi olan meydanda Salzburg Katedrali, Başpiskopos Sarayı, Hükümet Konağı gibi yapılar bulunmaktadır. Meydanda son derece gösterişli bir çeşme ve yanı sıra 1938 yılında Nazi yönetimi tarafından muhalif kitapların yakılmasına ithafen anıt bulunmaktadır. Geniş yapısıyla yaz aylarında meydan içerisinde Açıkhava film gösterileri de düzenlenmektedir. 
  • Mozart Evi Müzesi;  Dünya tarihinin en önemli ve en saygın müzik adamı olan Amadeus Mozart 1756 yılında Salzburg şehrindeki Getreidegasse Caddesi’nde bulunan 9 numaralı evde dünyaya gelmiştir. Günümüzde bu ev Mozart Müzesi olarak hizmet vermektedir. Mozart’ın kazanmış olduğu sertifikalra, mektupları, portre koleksiyonu, kendisine ait kemanı ve diğer enstrümanları bu müze içerisinde bulunmaktadır. Müzeyi temmuz ve ağustos aylarında 08.30 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 1 saatlik gezi için 11 Euro, öğrenciler 9 Euro ödemektedir.
  • Hohensalzburg Kalesi; Şehrin en dikkat çeken yapılarından birisidir. 1077 yılında Salzburg Başpiskoposu Gebhard von Helfenstein tarafından yapımına başlatılmıştır. 1500 yılında ise bugünkü halini almıştır. Füniküler veya yaya olarak kaleye kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Salzburg’un tüm bölgelerini gözlemleyebilme fırsatı sunacak bir yükseklikte bulunan Salzburg Kalesi’nden gün boyunca şehir panoraması izleyebilirsiniz. Ayrıca kalede her hafta Pazar günleri 11.45’te canlı müzik dinletisi ziyaretçilere sunulmaktadır. Yüzlerce yıllık kale içerisinde bir multimedya salonu ve yanı sıra kale müzesi de bulunmaktadır. 
  • Salzburg Katedrali; Salzburg Katedraki, kentteki ve hatta ülkedeki en eski ve en köklü yapılardan birisidir. İlk yapılışı 8.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Ancak katedralin inşası ancak 1628 yılında tamamlanmıştır. Günümüzde dünyanın dört bir yanından kente gelen turistler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilmektedir. 8. Yüzyılda Salzburg’a yönetici olarak Roma tarafından atanan Aziz Rupert, kentin ismini vermiştir. Henüz hiçbir gelişimin olmadığı kenti adeta elleriyle baştan yaratmıştır. Özellikle geleneksel barok stilde inşa tarzını tercih ederek, katedrali yaptırır. Aziz Rupert Günü başta olmak üzere şehrin ve ülkenin önemli kutlama organizasyonları da burada gerçekleştirilmektedir. Katedrale girmek için ücret ödemenize gerek bulunmuyor. Hatta içeride ayin düzenlendiği sırada bile ziyaret edebilirsiniz.
  • St. Peter Kilisesi; 696 yılında Aziz Rupert tarafından yaptırılan ve St. Peter Kilisesi, 1127 yılında büyük bir yangın geçirdiğinden tekrar inşa edilir. 1622 yılında kilise tarafından yapılan çalışmaların neticesinde Salzburg Üniversitesi’nin temelleri atılmıştır. 1810 yılına kadar da üniversite kilisenin etkisi altında faaliyet göstermiş ve bu tarihten itibaren laik eğitim yapısına dönüş yapabilmiştir. Kiliseye ait kütüphane içerisinde 10 bini aşkın kitap olduğu belirtilmektedir. Ancak bu kütüphane herkes tarafından ziyaret edilememektedir. 
  • Mirabell Sarayı; Dönemin Sazlburg Başpiskoposu Wolf Dietrich Raitenau ve rivayete göre metresi “Salome” için yaptırılmıştır. Ardından gelen yeni Başpiskopos Mark Sittich von Hohenems ise bu saraya İtalyanca “Mirabile” adını verir. Türkçe karşılığı ise muhteşem şeklindedir. Barok stile sahip olan bina 1944 yılında Nazi lider Adolf Hitler’in eşi olan Eva Braun’ın kız kardeşinin düğününe ev sahipliği yapmıştır. Özel bahçesiyle de eşsiz bir gezi keyfi sunmaktadır.
  • Celtic Müzesi; Müze bugünkü Salzburg şehrinin bulunduğu yerde bugünden tam 25000 yıl önce bölgede yaşayan Keltlerin tarihine ışık tutuyor. Resmi tatil günleri haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret ederek, Keltler hakkında önemli eserleri inceleyebilirsiniz. Müzeye girişte yetişkinler 7.5 Euro, 27 yaş ve altı için 2.5 Euro şeklinde bir ücretlendirme uygulamaktadır. Binanın 18.yüzyılda hükümet binası olarak da faaliyet göstermesinden kalan özel odaları da ziyaret edebilirsiniz. 
  • Hellbrunn Sarayı; Saray, Salzburg Başpiskoposu Markus Sittikus von Hohenems için yapılmıştır. Salzburg’un ekonomik gücünün temsili olarak yaptırılan saraylardan birisidir. Muhteşem bir şatafatla inşa edilmiş dış yapısı ve iç mimarisiyle adeta kendisine hayran bırakıyor. Nisan ve ekim aylarında tatil günleri hariç 09.00 ile 16.30 saatlerinde, Mayıs, haziran ve eylül aylarında 09.00 ile 17.30 saatlerinde, temmuz ve ağustos aylarında ise 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 19-26 yaş arası için 8 Euro, yetişkinler için ise 12 Euro ücret bulunmaktadır.
  • Spielzeug Oyuncak Müzesi; Her yaş grubundan kişinin tarihi bir yolculuğa oyuncaklar üzerinden çıkmasını sağlayacak eşsiz ve özel bir müzedir. Salzburg Oyuncak Müzesi, Salı ile Pazar günleri arasında 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gezilebilmektedir.  Dini tatil günlerinde kapalı olduğunu unutmamalısınız. Oyuncuklar oynama imkanı bulunan müzeye 4-15 yaş arası çocuklar 2 Euro, 16-26 yaş arası 2.5 Euro ve yetişkinler 4.5 Euro bedelle giriş yapabilmektedir.
  • Salzburg Müzesi; Arkeolojik eserlerin, tarihi kalıntıların, resimlerin, heykellerin, kültü ve sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Salzburg, Avusturya ve Avrupa’ya özgü yaşamın her alanından eserleri bu müzede bulabilirsiniz. Müze içerisinde bir adet kütüphane bulunur ki bu da kitap arşivi açısından oldukça zengindir. Müzeye Salı ile Pazar arasında 09.00 ile 17.00 saatleri arasında giriş yapabilmeniz mümkündür. Müzeye girişte yetişkinler 8.5 Euro, 16-26 yaş arası ise 4 Euro ücret ödeyerek, giriş yapabilmektedir.