Sağlıklı Yaşam

Saxenda ne için kullanılır kullanıcı yorumları

Saxenda nedir ne için kullanılır ?

Saxenda liraglutid etkin maddesini içeren zayıflamak için kullanılan bir iğnedir.Bu iğne sayesinde az yiyip kilonuzu kontrol altında tutacaksınız.Saxendayı kullanmadan önce mutlaka doktorunuz,eczacınız ve hemşirenizle görüşmeniz gerekmektedir.Bu kurala uymayı ihmal etmeyin.75 yaş üzerinde iseniz bu ilaç maalesef önerilmiyor.Eğer diyabetiniz varsa Saxenda’yı insülin yerine kullanmayınız.Bunun dışında pankreas hastalığınız olduysa veya halen varsa bunu doktorunuza mutlaka belirtiniz.Herhangi bir tiroid bezi büyümesi dahi olsa tiroid hastalığınız varsa doktorunuza bunu söyleyiniz.Saxenda tedavisine başladığınızda eğer istirahat esnasındaysanız kalp çarpıntılarınız oluyorsa veya kalbinizin çok hızlı attığını hissediyorsanız bunu yine doktorunuza mutlaka söyleyiniz.Biz bu konuda önemli detayları söylüyoruz fakat ilacı aldığınızda doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir.İlacı aldığınızda ayrıca prospektüsünü okumayı ihmal etmeyin.Saxenda’yı doktorunuzun size tarif ettiği şekilde kullanınız.Saxenda’yı mümkünse hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.Şimdilik vereceğimiz bilgiler bu kadar.Şimdi ekşisözlükten alacağımız kullanıcı yorumlarıyla başbaşa bırakıyoruz sizleri.Umarım hepiniz istediğiniz kiloya kavuşursunuz.

 

Saxenda kullanıcı yorumları

 

Yorum 1 :
sanılanın aksine zayıflama ilacı değildir. hızlı kilo alan ya da sürekli şekerli ve yağlı yemek yiyen insanlardaki tatlı krizini bastıran bir ilaçtır. tatlı krizi acıkmak değildir. yeteri kadar karbonhidrat,protein ve yağ tüketildiğinde bile bünyedeki düzenli tatlı yeme isteğidir. bu hücrelerin sürekli şeker almaya alışmasından kaynaklıdır. bu ilaç da bu hissi bastırmayı sağlar. yoksa “ilaç aldım, kilo verdim.” diye bir şey yoktur.
Yorum 2:

geçen hafta başladığım zayıflama ilacıdır. 650 tl’ye bir tanıdık vasıtasıyla satın aldım. ilk hafta 0.6ml olarak, her sabah kullandım, biraz mide yanması biraz da yorgunluk yaptı diyebilirim, ancak kesinlikle tok tutuyor ve daha da önemlisi canınız pek bir şey yemek çekmiyor. vücut hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlıyor, kilo vermeye başlıyorsunuz, ama canınız bir şey çekmediği gibi su içmek de çekmiyor, kendinizi zorlayarak su içmeye çalışın derim. bu haftadan itibaren 1.2 ml kullanacağım, sonraki haftadan itibaren de 1.8 ml kullanacağım.

normalde film gecesi yaptığımda oturup 1 litre kola içerim ve bir kase patlamış mısır yerim. dün sadece yarısını yiyebildim mısırın. gerçekten muazzam bir şey saxenda.

başladığımda 92 kiloydum, şuan 89 kiloyum. henüz 1 hafta oldu başlayalı. boyum 178cm, 78kg olana kadar saxenda kullanmaya devam edeceğim.

edit: 86 kiloya düştüm, şuan 2.4 ml kullanıyorum, bu perşembe de 3.0 a geçeceğim.

son edit: saxenda‘yı bıraktım, tekrar kilo aldım. ancak, midem ufaldı, bu benim için büyük bir şey. önceden yiyip yiyip doymuyordum, şimdi yiyorum ve doyuyorum, cipsi mipsi bıraktım ve kilo vermeye başladım tekrar 🙂

Yorum 3:
ilacı kullanıp hızla zayıflayan bir tanıdığım vasıtası ile haberdar olduğum ve endokrine muayene olduktan sonra kullanmak istediğim bir ilaç. benim kullanan arkadaşlara bazı sorularım var. insilün direncim yüksek ve dolayısıyla beden kitle endeksim de. anladığım kadarıyla zaten insülin direncine yönelik kullanılan bir ilaç. fakat benim kilo fazlam 20 kilo. elbetteki az değil ama bu ilaç için illaki daha fazla bir kilo ya da insülin direnci şart mıdır? ilaç kullananlar ne şekilde başladıkları ile ilgili bilgi verirlerse çok sevinirim.
Yorum 4:
11. gündür her sabah göbüşüme yaptığım iğne. 4 kilo eksildim. hipoglisemi teşhisinden sonra dr verdi. bağırsak ve beyinde salgılanan tokluk hormonu normal bir insanda günde 2 dk salgılanır. gün içerisindeki öğünler için yeterlidir. saxenda bu hormonu harekete geçirip 10-18 saat kadar vücutta kalmasını sağlıyor. yani 2 lokmayı zor yutup, ayıp olmasın diye yemek yiyosun ve hep toksun. 2 tane yeşil erik, 1,5 porsiyon iskender gibi oturuyo mideye. endokrinolojiye görünmeden ve ayrıntılı tahlil yaptırmadan kullanılmaması gerekir. kısaca dr yazıcak. göbüşüm mü? delik deşik ama tatlı.
Yorum 5:
endokrinoloji doktorumun diyete destek amaçlı düşük doz olarak verdiği iğne, 785 tl ve bence çok gereksiz. diyetinize uyduğunuz takdirde zaten kilo verirsiniz. (hastalık olanları kast etmiyorum elbette).
Yorum 6:

düğünüme tam 6 ay kalmışken, tip 2 diyabet hastası olmuşken, 125 kilogramken (181 cm) , ve doktor raporu ile ücretsiz olduğunu duymuşken. beni acayip ikilemde bırakan iğne. ya açıkcası beni akşam haberlerinde yanlış ilaç kullanımı yüzünden yatalak olmuş şekilde izlemenizi istemiyorum. ama bir yandan da denemek istiyorum. daha kilo veremiyorum sakın bana diyet yap demeyin. 3 ayda anca 133 kg’dan 125’e düştüm. daha 1 yıllık ilaç olması ayriyetten korkutuyor. kullanan (gerçekten kullanan,mümessili ya da satıcısı olmayan) yazarlardan destek ve bilgi rica ediyorum.

edit: devlet karşılamıyormuş.

Yorum 7:
güncelleme yapmak için geldi. yaklaşık 8 haftadır kullanıyorum toplamda 7 kilo verdim. hedefim toplamda 16 kilo vermek. ilacı ramazanda kullanmaya başlamıştım oruç ile birlikte. normalde çok rahat tutamam açlık krizlerim çok gelir. ama çok rahat tuttum. insülin direncim yüksek kontrollerde düşmüş durumda. elbette ki bir mucize beklemeyin. hiç acıkmıyorsunuz canınız bir şey istemiyor değil. canınızın istediği şeylerden bir parça alıp nefsiniz körelebiliyor.
Yorum 8:
ilk önce diyetle ve sporla zayıflamaya çalışmalı.ancak başarılamıyorsa,süratle diyabet ve damar problerine doğru gidişat varsa kullanılır.
arkadaşların doz söylemeleri çok yanlış.100 kiloluk 1.50 bir insan ile 100 kiloluk 1.85 herhalde dozlar farklı olacaktır.
bence dahiliye uzmanınız yada endokrin uzmanınız karar versin.
modern yaşam tarzı ve yiyeceklerle insanları önce şişmanlattılar. şimdi de ilaç endüstrisi acaip paralar kazanacak.
Yorum 9:

sakın kafanıza göre kullanmayın. doktorculuk oynamak olur bu.

her ilacın yan etkisi vardır. bu ilacın da kalsitonin seviyesini arttırdığı biliniyor ancak tiroid kanseri riskinin tam ortaya çıkması için, yaklaşık bir 15 yıl daha denenmesi gerekiyor. (yüksek dozda, kobay farelerinde bu risk gözlemlendi) ayrıca pankreatit ve pankreas kanseri konusunda da endişeler var.

hekiminiz ileri seviye morbid obez iseniz bu ilacı önerebilir. çünkü kardiyak v.s. riskleriniz zaten aşırı artmıştır. üstelik her kullananın bu riskleri taşıdığı diye bir durum yoktur. ama değerlendirmeyi hekim yapmalıdır.

iştah kapatmak için bu sağlık riskleri ve ciddi maddi külfete girmek değer mi, bu tamamen sizin kilonuzla alakalı bir durum. zaten diyet yapacaksınız. orta tempo yürüyüş de şart.

sonuç: bu ilacı her hekim yeterince tanımayabilir. sgk kapsamında bile değil. iyi bir endokrinoloji uzmanı testler yapıp, size önermedikçe de sakın kullanmayın.

Yorum 10:
özel sigorta tarafından %80’i ödenen insülin düzenleyen iğne. insülin değerim 23 küsür ve %66 karaciğer yağlanmam ortaya çıkınca endokrinoloji doktorumun glifor ile başlamam gerektiğini söyledi. ederi 750 tl. hastanede iğne benzeri kalemi nasıl kullanacağım ile ilgili bilgi veren birimde diyet ve sporla birlikte kullanılacağını ve yemekte doyumu hissedince anında yemeyi bırakmanın çok önemli olduğunu söylediler. bu sabah ilk dozu yaptım. gelişmeleri bildireceğim.
Son olarak sizlere uyarımız ekşisözlük kullanıcıları da dahil buradaki yorumlarda dahil herkesin yazdığı şeylere itibar etmeyin.Burada yazdığımız alıntılar sadece aklınızda fikir oluşması açısından yazılmıştır.En doğru bilgiyi size doktorunuz verecektir.Unutmayın sağlığınız her şeyden önemlidir.O yüzden doktora gitmeyi ihmal etmeyin , ümitsizliğe kapılmayın.Buradaki yorumlara dayanarak yapacağınız işlemlerden sitemiz sorumlu tutulamaz.

25 Yorum

Bir yorum yazın