Sezaryen

Sezaryen doğum ameliyatının zarar ve riskleri

Sezaryen doğum ameliyatının zarar ve riskleri, Anne ve bebek açısından zararları;

Sezaryen doğum ameliyatı da diğer birçok ameliyatta bulunan komplikasyon ihtimallerini bulundurduğu gibi ek olarak; genel veya spinal anestezi yapılması gerekliliği, karın bölgesinin kesilmesi ve kanama gibi riskler taşıdığı için sadece vajinal doğum yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda sezaryen doğum ameliyatı yapılması gerekir.

Sezaryen doğum ameliyatının anne ve bebek için riskleri;

– Sezaryen doğum ameliyatında enfeksiyon, kanama ve pelvik organ (rahime yakın mesane), bağırsak gibi organların yaralanması gibi komplikasyonlar yaşanabilir.

– Sezaryen doğum ameliyatlarının % 1 – 2 sinde aşırı kanamadan dolayı kan transfüzyonu gerekebilir. Nadiren aşırı kanama durumlarında anne adayının hayatı söz konusu olduğu için ani bir operasyonla rahim alınması bile gerekebilir.

– Doğumdan hemen sonra anne ve bebek etkileşimin gecikmesi ve engellenmesi.

– Sezaryen doğum ameliyatı sonrasında anne vajinal doğuma göre daha geç iyileşir, hastaneden daha geç taburcu olur ve günlük hayatına, işine dönmesi biraz fazla zaman alır.

– Sezaryen doğum ameliyatı sonrası ağrı ve sancılar vajinal doğuma göre daha fazladır.

– Eğer anne sezaryen doğum yapmışsa daha sonraki doğumlarda plasentanın rahim ağzına yerleşmesi veya rahim duvarlarına yapışması gibi problemlerin yaşanma ihtimali artar.

– Sezaryen doğum ameliyatı ile doğum yapan annelerin sonraki doğumlarında vajinal doğum yapabilme ihtimalleri oldukça düşüktür.

– Sezaryen doğum sonrasında bebekte solunum problemi yaşama riski vardır. Vajinal doğumlarda bebeğin doğum kanallarına sıkışarak geçmesiyle oluşan basınçtan dolayı akciğerlerindeki amnios sıvı doğum esnasında kendiliğinden dışarıya atılır, sezaryen doğumda ise bebek doğrudan anne karnından dışarıya çıktığı için akciğerlerde kalan amnios sıvıdan dolayı bebek solunum problemi yaşayabilir.

– Sık görülmemekle beraber anesteziye bağlı olarak komplikasyonlar oluşabilir, bu durum tüm ameliyatlar için geçerlidir.

– Sezaryen doğum ameliyatı ile doğum yapan annenin doğumun ardından herhangi bir komplikasyon sebebiyle yeniden hastaneye yatma riski vajinal doğum yapan annelere göre daha fazladır.

– Sezaryen ile doğan bebekler anne sütü emme konusunda zor alıştırılırlar, emme istekleri daha azdır.

– Sezaryen ile doğan bebeklerde ileriki dönem yaşamlarında astım hastalığı yaşama ihtimali fazladır.

– Sezaryen doğum ameliyatı ile doğum yapan annenin ameliyat esnasında oluşabilecek yapışıklıklar sebebiyle ilerleyen yıllarda kısır olma riski vardır