Bebek Sağlığı

Sigara içen annelerin bebeklerinde gaz sancısı daha mı fazla olur

Yeni eni doğan bebeklerde görülen problemlerden biri de gaz sancısıdır. Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemi tam olarak gelişmez. Bu nedenle bebeklerde gaz sancıları görülür. Bebeğin ağlama nedeni açlık değilse, bebek daha çok ayaklarını karnına çekerek ağlıyorsa, bebeğin ağlama nedeni muhtemelen gaz sancılarıdır. Bebeğin karnının şişmesi, bebeğin bağırsaklarından ses gelmesi, bebekte görülen aşırı kusma, kabızlık ya da bebeğin sık sık kaka yapması gaz sancılarının belirtileri arasındadır.
Bebeklerde gaz sancısını, uygunsuz bir çevre; anne baba arasındaki çatışmalar, bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmesi, gaz sancısını tetikler. Annenin yediği gıdalar da bebeklerde gaz sancısı oluşturabilir. Soya, kahve, fındık, fıstık, çikolata, kabuklu deniz ürünleri, brokoli, yeşil biber ve baharatlı yiyecekler anne sütünden geçerek bebeğe gaz olarak yansıyabilir.
Bebeğinde gaz sancısı sorununu en aza indirgemek isteyen anneler her şeyden önce beslenmesine dikkat etmelidir. Sigaradan uzak durmalıdır. Sigara ve alkol kullanan annelerin bebekleri diğer bebeklere göre oranla risk altında olan bebeklerdir. Sigara ya da alkol kullanan kişileri bebek negatif olarak algılar. Ayrıca sigara bebeklerde gaz yapar. Var olan bebek gazı da artırır.
Bununla birlikte emziren anneler beslenmesine dikkat etmelidir. Kahve, çay, kuru bakliyat, turunçgiller, lahana, brokoli, bezelye gibi gıdalar anne sütünden geçerek bebekte gaz oluşturur.
Bebeklerde gaz problemi olmaması için annelerin şu hususlara dikkat etmeleri önemlidir.Bebekler emzirilirken memeye en yakın pozisyonda tutulmalıdır. Bebeğin emerken hava yutmasını engellemek için bebeğin çenesi memeye temas edecek şekilde emzirilmelidir.
Bebekler yeterli sürede emzirilmeli, özellikle ilk aylarda bebek her ağladığında mutlaka beslenmelidir. Ayrıca anne kucağı bebeğin güven duyduğu bir ortamdır. Bebek her ağladığında mutlaka kucağa alınmalı, sakinleştirilmelidir.
Bebek emzirildikten sonra vakit kaybetmeden gazı çıkarılmalıdır. Bebeğin gazını çıkarmak için, sırtını sıvazlayarak bebek dik pozisyonda olacak şekilde parmak uçları ile hafif hafif bebeğin sırtına vurarak gazı çıkarılmalıdır. Bebekten guk sesi çıktığı zaman bebeğin gazı çıkmış demektir. Bebek anne sütü ile beslenmiyorsa, bebeğe uygun biberon seçilmelidir. Bebek biberonla beslenirken, hava yutmadığına emin olunmalıdır.