Sri Lanka Gezi Rehberli

Sigiriya


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey


Sigiriya

Sri Lanka’nın Dambulla bölgesindeki Matale’deki Sigiriya adının gerçek anlamı “aslan kayası” anlamına geliyor. Tarihte çok önemli bir yere sahip olan bölgeye 200 metre yüksekliğinde bir kaya hakimdir. Kayalık bir alanda kurulan yerleşimin MÖ 477 yılında kurulduğu bilinmektedir. Buradaki kayalar deniz seviyesinden yaklaşık 370 metre yüksekliktedir. Antik kent planlamasının en iyi korunmuş örneklerinden biri olan kent, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

Sigiriya Nerede?

Sigiriya, Hint Okyanusu‘ndaki bir ada ülkesi olan Sri Lanka, Dambulla yakınlarındaki Kuzey Matale bölgesinde yer almaktadır. Kayalık bölgede yer alan şehir, başkent Sri Jayawardenapura‘ya yaklaşık 161 km uzaklıktadır.

Sigiriya’ya Nasıl Gidilir?

Sigiriya’nın bulunduğu ve havalimanı bulunmayan Dambulla şehrine ulaşmak için İstanbul’dan yaklaşık 15 saatlik bir uçak yolculuğu ile Colombo’ya ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise daha uzaktaki Diyawanna Oya şehirlerine uçup oradan gitmek. Sigiriya’ya bir tren ve taksi ile ulaşabilirsiniz.


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey


Sigiriya’ya Ne Zaman Gidilir?

Sigiriya’ya gitmek için en uygun zaman aralık, ocak ve şubat; ancak bu dönemlerde ülke turist akınına uğrar ve fiyatlar biraz daha artar. Güneş, deniz ve kum hayal ediyorsanız bu aylar sıcaklıkları yaklaşık 30 derece olan bölge için ideal zamanlardır. Tropik fırtınalar genellikle kasım ayında yoğunlaşır. Eylül ayında biraz da olsa geziye engel olmayacak. Kalabalıktan uzakta daha rahat bir gezi tercih edenler, ekim-nisan dönemini düşünebilirler.

Sigiriya’da Nerede Kalınır?

Sigiriya’da birçok otel seçeneği var. Turistik bir bölge olduğu için bazı pahalı seçenekler var. Daha uygun fiyatlı konaklama için bölgeye en yakın şehir olan Colombo’da konaklayabilirsiniz. Bu sayede hem daha rahat ve güvenli bir konaklama sağlanmakta hem de Sigiriya sonrası ziyaret edilebilecek diğer alanlara ulaşım da daha rahat olmaktadır.

Sigiriya’da Ne Yapılır?

Sigiriya’da görülebilecek tarihi yerler ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni Sigiriya Aslan Kayasıdır. Terk edilmiş Sigiriya Tapınağı da görülmeli. Antik kentte görebileceğiniz Buda tapınakları, çeşitli oymalar içindeki kayalar, yazıtlar görülebilir. Ayna duvarları bu alanın en önemli özelliklerinden biridir. O sırada kral kayaları cilalayarak onun yansımasını görmek istedi. En eski yazıtlar 8. yüzyıla aittir. Şehir planlaması, su mühendisliği, bahçecilik ve sanatın harika bir bileşiminin ürünü olan antik kent görülmeye değer. Kayanın batı kısmındaki kanallar, köprüler, göller ve çeşmeler farklı bir teknolojiye ve karmaşık bir hidrolik sisteme sahiptir. Sigiriya bahçeleri, dünyanın en eski peyzajlı bahçeleridir. Yapısındaki birçok eski fresk büyük ilgi görüyor. Antik kentin bir diğer önemli özelliği de Budizm’in merkezi olarak gösterilmesidir.


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey