Sivilcelerden kurtulmak İçin Kolay Maske Tarifleri

Paylaş
 

Sivilce, bir diğer adı ise akne, yağ bezlerinin iltihaplı hastalığı şeklinde ifade edilebilir. Sivilcelerin çıkma dönemi duruma göre otuz beş yaşına kadar devam edebilir.

Yağlı ciltli olanlar ya da karma cilde sahip olanlar sivilce problemi yaşayabilir. Peki sivilcelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Eğer sivilceli bir yüze sahipseniz, evde yapabileceğiniz bazı basit yöntemler vardır. Elbette yoğun sivilceli bir yüze sahipseniz mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Yüzünüzde sivilce oluşmasını istemiyorsanız öncelikle cilt bakımınıza özen göstermelisiniz. Yüzünüzü her gün temizlemeli yıkamalı ve gözenekleriniz açılmasını sağlamalısınız. Yüzünüzde kir birikmemeli.

Düzenli olarak buhar banyosu yapabilirsiniz. Özellikle makyaj yapan biri iseniz, mutlaka makyajınızı çıkarmalısınız. Yastık kılıflarınızı gün aşırı değiştirmeli ve yıkadıktan sonra ütülemelisiniz.

Beslenmenize özen göstermeli aşırı yağlı ya da baharatlı yiyeceklerden, aşırı alkol ve gazlı içecek tüketiminden uzak durmalısınız.

Sivilcelerden kurtulmak İçin Maske Tarifleri

Limonlu sivilce maskesi: bir çorba kaşığı limon suyu ve iki çorba kaşığı balı karıştırıp ocağa koyun. Bir süre kaynayan karışım ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Sürülebilecek durumda geldikten sonra yüzünüze sürün ve on beş dakika bekletin. Ardından yıkayın. On gün boyunca bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Limon ve yumurta akı maskesi: Bir yumurta akı ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve yirmi dakika bekletin. Ardından yıkayabilirsiniz. Haftada iki kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

Kil ve limonlu maske: Bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı aspirin tozu, bir çay kaşığı kili bir kaba koyup karıştırın.

Bu karışımı sivilcelerin yoğun olarak bulunduğu alana sürün. On dakika bekletip yıkayın. Haftada bir bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Bal ve elma maskesi: Üç – dört yemek kaşığı balın üzerine elma rendeleyin. Karışımı yüzünüze sürün ve on beş yirmi dakika bekletin. Ilık su ile yüzünüzü yıkayın.

Bu maskelerin dışında sivilceye direkt iyi gelen bazı basit bitkisel çözümler vardır. Özel yağlar arasında olan çay ağacı yağının sivilceyi kurutucu etkisi vardır.

Bu nedenle aktarlardan kolayca satın alabileceğiniz bu yağı sivilcenizin üzerine sürün. Sivilcenizin kuruduğunu göreceksiniz.

Bunun yanı sıra aloe bitkisinin yapraklarını diret sivilceye ve yüzünüze sürebilirsiniz. Eğer cildiniz çok yağlı değilse, gül suyundan yararlanabilirsiniz. Gül suyunun saf olmasına özen gösterin.

Bunun yanı sıra beyaz lilyum çiçeklerini bir suya koyabilir ve bu suya alkol ekleyebilirsiniz. Her akşam bu karışım ile yüzünüzü silebilirsiniz.

Sivilce lekeleriniz varsa, bu lekeler için elma sirkesinin yüzünüzü temizledikten sonra kullanabilirsiniz.

Tüm bu ürünleri kullandığınız sırada eğer yüzünüzde farklı bir durum, yanma ya da kaşınma gibi etkiler görürseniz yüzünüzü hemen yıkayıp, bir daha maske ya da o ürünleri yüzünüze uygulamayın.

Zira, bilmediğiniz bir alerjiniz olabilir. Hatta bilmediğiniz maskeleri küçük alanlarda deneyebilir, önceden alerjinizin olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Sivilcelerden kurtulmak için bazı içecekleri de kullanabilirsiniz. İki çorba kaşığı ısırgan yaprağı ve iki bardak sıcak suyu karıştırın.

Bu karışımı iki saat dinlendirdikten sonra, günde dört kez yarım bardak içebilirsiniz.

 

Bu yazı 336 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
yeğen sözleri-kızlara iltifatlar-kızlara güzel iltifatlar-priv hesap isimleri-civciv isimleri