Cilt Bakımı & Estetik

Sivilceleri önlemek için kullanılabilecek bitkiler

Sivilceleri önlemek için kullanılabilecek bitkiler

 

Sivilceleri önlemek için kullanılabilecek bitkileri ikiye ayırmak doğru olacaktır. Bunlar; İçte tüketilecekler ve dıştan sürme yolu ile tüketilecekler şeklindedir. 

 

Sivilceler aslında mikroorganizmaların yaptığı bir enfeksiyon biçimidir. Çok ciddi boyutta bir enfeksiyon olmamasına rağmen ilerleyen formları da mevcuttur.

 

Tüm bunların önüne geçmek için en önemli şey ilk olarak cilt dezenfeksiyonu ve temizliğidir. Cilt tahriş edilmeden dezenfekte edilebilecek bir yüzey olduğu için cildi hem besleyen hem de dezenfekte edecek bir takım bitkilerin çaylarını yaparak hem yüzünüzü silebilir hem de bu çayı buz kalıplarına doldurup kompres uygulayabilirsiniz.

 

Adaçayı, lavanta ve civanperçemi bu bitkilerin başında gelir. Bu bitkilerin içerisinde hem mikropları öldürücü maddeler bulunur hem de cildi tahriş etmeden, germeden ve yakmadan tedavi ederler. Kekikte çok iyi bir mikrop öldürücü olmasına rağmen kekiği yüzümüze süremeyiz çünkü yüzümüzü tahriş edebilir. 

 

Dolayısı ile lavanta, adaçayı ve papatyadan birer çorba kaşığını bir su bardağı kadar su ile 10 dakika demleyip bununla yüzünüze kompres uygulayabilirsiniz veya bu çayları buz kalıplarına doldurup donduktan sonra cildinizde gezdirebilirsiniz.

 

İçeriden kullanılacak bitkileri gelirsek, kereviz yaprağı ve sapı oldukça iyi bir toksin atıcıdır. 

 

Kurusunu veya tazesini kullanabilirsiniz. Maydanoz çayı da bu konuda oldukça etkilidir. Bir tatlı kaşığı kekik ile bir fincan suyu kaynatıp günde iki fincan kekik çayı içmek de sivilcelere faydalı olacaktır.

 

Bir yorum yazın