Siyah nokta neden olur ve nasıl temizlenir

Paylaş
 

SİYAH NOKTA NEDEN OLUR VE NASIL TEMİZLENİR?

Siyah nokta çoğu insanın ortak sorunu. Kadın erkek fark etmeksizin herkes özellikle burun üstünde çıkan siyah noktaları yok etmenin derdine düşer. Sivilce ile birlikte de görülebilen siyah nokta, estetik kaygı vermesinin yanında bir sağlık problemi de. Cildin yeteri kadar temizlenmemesi, aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi anlamına gelen siyah nokta, düzenli olarak temizlenmediği takdirde artarak çıkmaya devam edecektir. Bu noktaları temizlemek, onlardan kurtulmak oldukça pratik. Evde birkaç cilt bakım ürünüyle üstesinden gelebileceğiniz bu noktalar artık dert olmaktan çıkacak.

Siyah Nokta Nedir?

Vücudun daha çok yüz, özellikle de burun ve çene çevresinde görülen siyah nokta, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir akne türüdür. Yani, nasıl ki aknelere, sivilcelere özel bakım uyguluyor ve cildinizden temizliyorsanız, siyah nokta ile de aynı şekilde mücadele etmelisiniz. Yüz dışında omuz, sırt, kollar ve bacaklarda da görülebilir.

Siyah Nokta Neden Olur?

Siyah noktaların oluşma sebebi, ciltteki gözeneklerde meydana gelen tıkanmalardır. Kıl ve yağ üretme görevinde işlevsel olan gözenekler tıkandığında cildin üst kısmında siyah noktalar çıkar. Ölü hücreler, yağlar, dışarıda maruz kalınan kir, ter gibi birçok şey, bu gözeneklerde birikir ve bunlar oksijen ile siyah rengi alarak bir cilt sorunu olarak çıkar. Eğer yüzey kapalıysa bu birikintiler sivilce olarak gözlemlenir.

Siyah nokta, sivilce ya da aknede olduğu gibi iltihaplı değildir. Bu sebeple hem görüntü olarak sivilce kadar rahatsız etmez hem de ağrı, acı hissettirmezler. Böyle olunca çoğu kişi tarafından temizlenmesi aksatılır. Hâlbuki siyah nokta da bir cilt yağlanması, kirlenmesi sorunudur ve düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Peki, siyah nokta nasıl temizlenir?

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Yüz bölgesinde, daha çok da burun çevresinde görülen siyah noktalar esasen bir cilt sorunudur. Cilt temiz tutulmadığı takdirde siyah noktalar belirir. Gün içinde cilt, hava kirliliği, dışarının tozu, yenilen yemeklerden alınan yağ miktarı gibi sebeplerle yağlanır, kirlenir. Kirlenen yüz sabah ve akşam olmak üzere yüz temizleme jeli ve tonik gibi cilt bakım ürünleriyle temizlenmezse siyah nokta oluşur. Bazen, temizliğini aksatmasanız dahi oluşabilir ve bir kere temizlemekle de geçmez, devamı gelebilir.  Bu sebeple her halükârda cilt temizliğinize dikkat etmeniz gerekir.

Siyah nokta temizlemede en etkili olan cilt bakım ürünü siyah nokta bandı olarak bilinir. Tabii bu bandı cilt temizliğinizi yaptıktan sonra kullanırsanız sonuç alabilirsiniz. Ayrıca yüz temizliğinizi siyah nokta temizleme özelliği bulunan bir jelle yaparsanız mükemmel bir temizliğe kavuşursunuz.

Siyah Noktaları Kesinlikle Sıkmamalısınız

Siyah nokta temizleme, sivilce ve akneleri yok etmekten daha kolay bir işlemdir. Fakat sürekli olarak yapıldığı zaman sonuç verir. Siyah nokta temizleme denildiğinde akla ilk gelen, tıpkı sivilcelerde olduğu gibi bu noktaları sıkmaktır. Nasıl ki sivilce sıkmak doğru değilse siyah nokta sıkmak da yanlıştır. Bunun nedeni, ciltte lekelenmelere, izlere sebep olmasıdır. Cildinizin pürüzsüzlüğünü, temizliğini dilerken böyle bir yöntem uygularsanız pek de başarılı olmazsınız.

Siyah Nokta Giderici Temizleme Jeli veTonik

Siyah nokta cildin kirlenmesiyle ortaya çıkan oluşumlardır. Vücudunuzun farklı yerlerinde çıkabilen bu noktalar yüz üzerinde çıktığı zaman epey bir can sıkar. Bunu engellemenin yolu, derinlemesine bir bakımdan geçer. Bu bakımın ilk adımı, yüz temizleme jeli ile yapacağınız temizliktir.

Yüz temizleme jeli, günlük hayatınızda cildinizi kirden, yağdan arındıran oldukça etkili bir üründür. Siz her ne kadar kirli olmadığını düşünseniz de cildiniz gün içinde, hiç dışarı çıkmasanız dahi kirlenir. Bu sebeple sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cildinizi yüz temizleme jeli ile temizlemelisiniz. Şayet cildinizde siyah nokta ağırlıklı problem varsa yüz temizleme jelinizi, siyah noktalara yoğunlaşanlardan arasından seçebilirsiniz. Böylelikle siyah noktaları yok etmede çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Yüz temizleme jeli ile yapacağınız işlem tabii ki yeterli olmayacaktır. Temizleme işlemi bittikten hemen sonra cilt tipinize göre seçtiğiniz tonik ile siyah noktalarınızın temizliğini derinleştirmeli, temizlenen gözenekleri sıkılaştırmalısınız. Cilt tipiniz için seçeceğiniz doğru tonik bu noktada işinizi kolaylaştıracaktır. Bu tonik ile gözeneklerinizin derininde kalmış kir ve yağlar çıkacak, gözenekler sıkışacak ve siyah noktalarınız yok olacaktır.

Siyah Noktalar İçin Peeling

Peeling de haftada birkaç kez yapmanız gereken bir temizleme şeklidir. Derinlemesine temizliğin olmazsa olmazlarından olan bu işlemi siyah nokta özelinde de yapabilirsiniz. Doğrudan siyah nokta temizlemek için üretilen peeling’ler ile yüzünüzde ya da vücudunuzun diğer bölgelerinde bulunan siyah noktalarınızı temizleyebilir, bu noktaların canınızı sıkan görüntüsünden çok kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Siyah Nokta Karşıyı Yüz Maskesi

Tıpkı peeling’lerde olduğu gibi haftada birkaç kez maske de yapılabilir. Maske, cilt temizliğinin önemli bir ürünüdür. Bazı maskeler detox içerikli olduklarından cildinizi ekstra canlandırır, parlaklık verir.bu sebeple aksatmadan yüze maske yapmak da oldukça önemlidir. Bunun yanında doğrudan siyah noktaları hedefi haline getiren maskeler de vardır. Kil maskeleri bu konuda oldukça yardımcınız olacaktır. Aknejenik ciltler için üretilen kil maskeleri, birkaç kullanımda siyah noktalarınızı temizleyecek, vaat ettiği pürüzsüz cildi size verecektir. Hem de bunu 15 dakika gibi kısa bir sürede yapacaktır.

Siyah Nokta İçin Burun Bandı

Siyah noktaların daha çok burun ve çene çevresinde çıktığı bilinmektedir. Özellikle burun üzerinde çıkanlar çok dikkat çekip sizi sıkmaya yönlendirebilir. Fakat siyah nokta bandı kullanırsanız bu noktalardan çok kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Siyah nokta burun bandı, doğrudan burun üzerindeki siyah noktaları gidermek için üretilmiştir. 10 dakika gibi bir sürede burun üzerindeki siyah noktaları temizleyerek derinlemesine bir temizlik sağlar. Temiz ve arınmış cildinizle pürüzsüz bir görüntü yakalamanıza yardım eder. Yüz temizleme bandı, burnunuzdaki siyah noktaların yanında, kaşlarınızın arasındaki ve çenenizdeki siyah noktaları da derinlemesine temizler. Değişik kokulu çeşitleri ile istediğiniz taze, kusursuz cilde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgiye Eveshop’un https://www.eveshop.com.tr/blog/siyah-nokta-temizleme-rehberi/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu yazı 131 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
yeğen sözleri-kızlara iltifatlar-kızlara güzel iltifatlar-priv hesap isimleri-civciv isimleri