Sezaryen

Spinal ve epidural anestezi ile sezaryen

Sezaryen ile doğum cerrahi bir operasyon olduğu için genel anestezi ya da alt tarafı uyuşturmak adına spinal ve epidural anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemle doğumu gerçekleştirilen annenin bilinci açık şekilde işlem yapılır. Bu şekilde anne adayı hissizleştiği için, operasyona ait hiçbir şekilde ağrı hissetmemektedir. Fakat normal doğum yapan anne adayına sadece epidural anestezi uygulanmaktadır.

Anestezi sırasında anne adayının oturur pozisyonda veya yan yatar pozisyonda olması gerekir. Bel bölgesi temizlendikten sonra ince bir iğne ile belden girilerek, 1-2 dakika gibi kısa bir süre içerisinde ilaç verilerek anestezi uygulanır. Anestezi uygulandıktan birkaç dakika sonra ayaklarda ve bacaklarda karıncalanmalar ile birlikte uyuşma sağlanır. Bu anestezi yöntemi ile bebeğin zarar görme ihtimali söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle operasyon uzun sürse bile, bebeğin etkilenme ihtimali bulunmadığı için güvenle uygulanmaktadır.

Epidural Anestezi: Spinal ve epidural anestezi, bölgesel anestezi yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntemlerdir. Bu tüp birkaç gün takıldığı yerde kalabildiği için gerekli ilaç desteği de bu yolla verilebilmektedir. Uygulanan bu anestezide vücudun sadece alt tarafı uyuşturulmaktadır.

Spinal Anestezi: Spinal anestezide ise; lokal anestezi ilaçlarının dura zarının altında yer alan beyin-omurilik sıvısına verilmesi ile gerçekleşmektedir. Spinal anestezide epidural anesteziye oranla çok daha düşük dozda ilaç verilir. Düşük doz ilaç kullanılmasına rağmen anestezi etkisini daha kısa bir sürede göstermektedir. Spinal anestezi de epidural anesteziye benzer şekilde vücudun alt yarısını uyuşturmak amacı ile uygulanmaktadır. Ancak bu uygulamada ilaç direkt olarak omuriliği çevreleyen sıvıya enjekte edilir.

Kombine spinal epidural anestezinin avantajları

Kombine spinal epidural anestezi yöntemi ile gerçekleştirilen sezaryen ile doğumlarda, anne adayı hiçbir şekilde ağrıyı hissetmemektedir. Bu sayede kombine spinal anestezinin uygulandığı anne adayı bilinci açık olduğu için bebeğinin doğum anına şahit olabilmektedir.

Fakat genel anestezi ile gerçekleştirilen doğumlarda, damardan veya ağızdan verilen ağrı kesici ilaçlar bebeği etkileyerek, istemeyen yan etkilerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu etkiler çok nadirde olsa, bir risk faktörü oluşturduğu için spinal ve epidural anestezi yöntemleri daha çok tercih edilmektedir. Kısacası genel anesteziye bağlı olarak görülebilen olası etkileri, kombine spinal epidural anestezi yöntemi sayesinde engellenmektedir.

Spinal ve epidural anestezi herkese uygulanabilir mi?

Sezaryen ile doğumlarda en sık tercih edilen yöntemeler olsa da, bazı sakıncalı durumlarda uygulanmamaktadır. Özellikle kan sulandırıcı ilaçları kullanan anne adaylarına, kanama bozukluğu olanlara, enfeksiyon ve bel fıtığı olan anne adaylarına uygulanmamaktadır. Ayrıca başka bir nedenden dolayı bel ameliyatı geçirmiş olan anne adaylarına da uygulanmaması tercih edilir. Şayet bu gibi durumlarda, doktorunuzu önceden bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Epidural anestezinin yan etkileri

  • Genel olarak epidural anestezinin en sık görülen yan etkisi hipotansiyon olmaktadır. Meydana gelen hipotansiyonu önlemek adına, işlem öncesinde serum desteği sağlanmalıdır. Ayrıca anestezi uygulandıktan sonra tansiyon takibinin de yapılması gerekir.
  • Epidural anestezinin kalp dolaşım sisteminde ve beyin fonksiyonlarında çok nadir de olsa yan etkileri olabilir. Bu durum fazla ilaç verilmesinden dolayı görülebilmektedir. Ayrıca anne adayında ritim bozukluğu ve nöbet şeklinde ani kasılmalara yol açabilir.
  • Çok nadir olarak enfeksiyon durumu ortaya çıkabilir.
  • İdrar yapmada geçici olarak zorluklar yaşanabilir.

Spinal anestezinin yan etkileri

  • Spinal anestezi sonrasında anne adayının başının dik tutulması gerekir. Eğer bu yapılmaz ise, genel olarak kafanın içerisinde kraniel basıncının artmasına ve bu nedenle şiddetli ağrıların yaşanmasına neden olmaktadır.
  • Spinal anestezide düşük tansiyon durumları ile birlikte mide bulantıları görülebilmektedir.
  • Bazen anestezi yapılırken, iğne kırılabilir ya da yanlışlıkla damar içerisine ilaç verilebilir.
  • Baş dönmeleri, bulantı nedeni ile kusma, ani tansiyon durumları ve solumun da meydana gelen sorunlara neden olabilmektedir.

 

Bir yorum yazın