Cinsel Yaşam

Spiral nasıl takılır

Spiral nedir?

 

Gebelikten korunmak için kadınların en çok tercih ettiği doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Spiral 2-3 cm boyutunda, T şeklinde içinde hormon ve bakır elementi bulunduran plastikten yapılmış rahim içi aparatıdır. Rahim içine yerleştirilen bu aparat, sperm hücrelerinin yumurtaya ulaşmasını engelleyerek, gebelikten korunmayı sağlar. Döllenme mümkün olsa bile, embriyonun tutunmasını ve gelişimini sürdürebilmesi için gerekli olan rahim içi şartlarını, içerdiği hormon bileşenleri ile bozarak, gebeliğin oluşmasını engeller.

 

Spiral nasıl takılır?

 

Bu korunma yöntemi, doktorlar tarafından yapılan uygulamayla rahim içerisine yerleştirilmesi ile gerçekleşir. Fakat spiral takılmadan önce hastanın değerlendirilmesi için mutlaka muayenesinin yapılması gerekir.

 

Spiral, poliklinik koşullarında yapılan oldukça basit bir korunma yöntemidir. Jinekolojik muayenede spekulum uygulanır ve vajen içerisi antiseptik solüsyon ile temizlenerek, hijyenik ortam sağlanır. Daha sonra bir uygulama tüpü içerisinde spiral ayarları yapılır. Uygulama öncesinde mutlaka ultrasonla rahim boyutları lokalizasyonu değerlendirilir ve bu değerler doğrultusunda spiral kişiye göre ayarlanarak, uygulama tüpü rahim içerisine yerleştirilir. Yerleştirildikten sonra uygulama tüpü çıkarılır, spiral rahim içerisinde bırakılır ve ipleri kesilir. Çoğunlukla hastalara yarım saat- bir saat öncesinde ağrı kesici alınması tavsiye edilir. Eğer ağrıyı tolere edemeyen, korkan hastalar ve lokal anestezi istemeyenlere nadir de olsa uyutularak spiral yerleştirilmektedir.

 

Spiral ne zaman takılır?

 

Genellikle âdet kanamalarının son günlerinde rahim ağzının daha açık pozisyonda olması nedeni ile tercih edilmektedir. Yine bu dönemden yararlanarak çoğu hastada lokal anesteziye gerek duyulmadan spirali yerleştirmek mümkün olmaktadır.

 

Spiralin takılacağı uygun zamanı belirleyebilmek için, hastaların adetli olmadıkları dönem içerisinden yaklaşık olarak 1 ay öncesinde jinekolojik muayenelere gelmeleri önerilir. Bu dönemde hastada herhangi bir akıntının olup olmadığı varsa kültürlerle değerlendirilip, öncelikle tedavi edilmesi amaçlanır. Tedavi sonrasında da genellikle âdetin yoğunluğunun azaldığı yani son günlerinde uygulama tercih edilir.

 

Spiralin koruyuculuk etkisi ne kadardır?

 

Spiralin koruyuculuk süresi tipine göre değişkenlik gösterse de, üretici firmalar 3 ila 8 yıl boyunca koruma sağladığını bildirmiştir. En yaygın olarak kullanılan, 380 mikrogram bakır içeren T şeklindeki spirallerin ilk çıktıkları zamanlarda koruyuculuk sürelerinin 5 yıl olduğu bildirilmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalar doğrultusunda bu süre 8, hatta 10 yıla kadar koruma sağlayabileceğini belirtmiştir. Bu korunma yöntemini kullanmak isteyen kadınların, en doğru bilgiyi başvurdukları uzman doktor tarafından edinebilmeleri daha doğru olacaktır.

 

Spiralin avantajları nelerdir?

 

 • Oldukça kolay bir uygulama olup, diğer korunma yöntemleri arasında en güvenilir kullanıma sahiptir.
 • Spiralin yerleştirilmesi ve çıkarılması oldukça basittir.
 • Takıldığı andan itibaren koruyuculuk özelliği devreye girer.
 • Gebelik düşünüldüğü zaman çıkartılabilir ve gebelik sağlanabilir.
 • Normal spirallerin doğum kontrol hapları gibi ek yararları yoktur. Ancak rahim içi adezyonları nedeniyle ameliyat yapılan hastalarda tekrar yapışmayı önlemek amacıyla kullanılabilmektedir.

 

Spirallerin dezavantajları nelerdir?

 

Spiral kullanımının en çok endişe edilen dezavantajı, enfeksiyon oluşumuna yatkın olmasıdır. Fakat muayenenin ardından uygun görülen kişilere ve sterilizasyon kurallarına uygun bir şekilde takıldığında, enfeksiyon riski çok nadir olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Diğer bir dezavantaj ise, adet kanamalarının miktarını ve süresini arttırmasıdır. Bunun yanı sıra, adet dönemlerinde sancıya neden olabilir. Ancak bazı ağrı kesiciler hem ağrıyı azaltmaya hem de kanama miktarının azaltılmasında yardımcı olabilir.

 

Kimler tercih edilebilir, kimler için sakıncalıdır?

 

Diğer korunma yöntemleri gibi dikkat ve takip gerektiren bir yöntem değildir. İleri yaş ve sigara kullanımına bağlı olarak hormonal korunma yöntemlerinin uygun olmadığı hastalar, rahatlıkla tercih edebilir. Ayrıca emziren anneler için de rahatlıkla uygulanabilir.

 

Spiral uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar:

 

 • Tanısı konmamış anormal vajinal kanamaların olması
 • Bilinen bakır alerjisi olanlara
 • Bilinen ya da şüphe edilen serviks veya endometrium kanseri olması ve anormal smear testi olması
 • Bağışıklık yetmezliği, AİDS, Lösemi gibi enfeksiyonlara duyarlılığa neden olan sistemik hastalıkların varlığı
 • Rahimde anatomik anormalliklerin olması
 • Genital enfeksiyonu ve cinsel temasla bulaşan hastalığı olanlara, tedaviden sonra takılabilir.

 

Tehlikeli olmasa da gerekli önlemler altında kullanılması gereken durumlar:

 

Adet kanamaları fazla olan kadınlarda adet miktarlarını daha da artırabileceğinden normal spiral tercih edilmemesinde fayda vardır. Sancılı adet görenlerde de pek tercih edilmez.

 

Bakteriyel endokardit için yüksek risk grubunda yer alan, kalp kapakçık hastalarında tercih edilmez veya gerekli önlemler altında spiral kullanabilirler.

 

Daha önce hiç doğum yapmamış kadınlara bilimsel olarak spiral takılmasının sakıncalı olduğu belirtilmemiştir. Ancak çoğu uzman daha önce doğum yapmamış kadınlara spiral takılmasını önermemektedir.

 

Doktorunuza başvurmanız gereken acil durumlar:

 • Anormal vajinal kanamaları, şiddetli sancılı adet veya ara kanamalar
 • Şiddetli kasık ağrısı veya kramplar
 • Açıklanamayan ateş ve titreme hali
 • Adet kanamalarının gecikmesi
 • Spiralin ilişki sırasında eş tarafından hissedilmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

Bir yorum yazın