Doğum Öncesi

Suni sancı ile doğum

Suni sancı nedir?

Doğum eyleminin başlaması oksitosin denilen hormon aracılığıyla olur.Gebeliğin normal süresi tamamlandığı zaman oksitosin doğal yollarla salınır ve rahim kasılmasına (dolayısıyla tatsız doğum sancılarına ) yol açar.Bazı tibbi durumlarda doğum eyleminin süresini kısaltmak için suni yolla ve tercihen serum içinde oksitosin hormonu verilmesine halk arasında suni sancı adı verilir .

Hangi durumlarda suni sancı uygulanır?

En sıklıkla günaşımı(miadgeçmesi )diye bilinen bebeğin beklenen doğum tarihi geldiği halde doğmadığı durumlarda kullanılır.Ayrıca bebeğin doğum eyleminin uzaması durumunda sıkıntıya gireceği fetal distress sendromu ,mekonyum gelmesi gibi durumlarda da kontrollü olarak verilebilir.Annenin güçsüzlüğü,doğum eyleminin uzamasına dayanamadığı durumlar ve annenin bazı rahatsızlıklarında da yine kısa zamanda doğum yapabilmesi için sıklıkla başvurulan bir yoldur.Erken membran rüptürü denen suların doğum sancıları başlamadan önce geldiği durumunda da sancıları başlatabilmek için kullanılır.Bir diğer kullanım şekli doğum sonu kanamalarını azaltmak ve rahimin toparlanmasını kolaylaştırmaktır.

Suni sancı nasıl uygulanır?

Düşük miktarlardaki oksitosin hormonu serum içine konarak sulandırılmak suretiyle damar içine uygulanır.İnfüzyon pompası yoluyla verilmesi (damla sayısının otomatik olarak kontrol edilmesini sağlayan aygıt) tercih edilir.Başlangıçta düşük damla sayısı ile başlanıp etkili sancı elde edilene dek artırılır.Başlamadan önce gebeyi kardiyotokografi denen monitöre bağlayıp tüm süreç boyunca gerek rahim kasılmalarını gerekse bebek kalp atışlarını takip etmek mantıklıdır.

Suni sancı uygulamasında nelere dikkat edilir?

Suni sancı uygulanacak olan gebe monitöre bağlanmış olmalı ,doz 15 20 dakikada bir kontrollü olarak yavaş yavaş artırlmalı,ağrısız doğum için epidural kateter sancılar başlamadan takılmış olsa bile kateterden ilaç verilmesi etkili sancılar başlayana dek ertelenmelidir.

Suni sancının riskleri nelerdir?

Her tıbbi uygulama gibi suni sancının da bazı riskleri vardır .Risklerden biri uterus hiperstimülasyonu denen rahimin aşırı kasılması durumudur ki bebeğin sıkıntıya girmesine yol açabilir.Ama özellikle infüzyon pompası kullanılarak yavaş yavaş artılmak suretiyle yapılan uygulamalarda dikkatl takip edilen hastalarda nadir görülür.

Suni sancı güvenli mi ?

Oksitosin hormonu uygulaması yeni bir uygulama değildir.Çok uzun zamandır uygulanmaktadır.Genel olarak kurallarına uygun yapıldığı takdirde oldukça güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.

Suni sancı normal doğum sancısına göre daha şiddetli midir?

Suni sancı normal sancıdan daha şiddetlidir.

Bir anne adayı normal doğum istiyor diye suni sancı vererek doğumu başlatmak doğru mudur?yoksa sadece tıbbi gereklilik durumlarında mı uygulanmalıdır?

Kesinlikle tıbbi gereklilik durumlarında uygulanmalıdır.Anne adayının istekleri elbetteki değerlidir ama doğum hekiminin görevi hangi durumun uygun olduğuna dair hastayı ikna etmektir.Zaten gebeliğin başından itibaren anne adayı ile doğum uzmanı arasında bu güven köprüsü oluştuğundan aile doktorun doğru yönlendirmelerine rıza gösterecektir.

Doğumu suni sancı ile başlatmak yerine sezaryen daha sağlıklı değil midir?

Sezaryen endikasyonu varsa zaten suni sancı hiç denenmeyecektir.Örneğin gün aşımı durumlarında önce suni sancı denenebilir.Zor cevap alınması durumunda veya bebek riske girdiğinde sezaryene geçilebilir.

Fazla suni sancı verilmesi durumunda ne olur ?

Kurallara uygun olarak ve infüzyon pompası ile ve doz yavaş yavaş artırıldığında böyle bir risk hemen hemen hiç yokturDoz aşımı durumunda rahimin aşırı kasılması ve hatta yırtılması gibi nadir ama çok ciddi komplikasyonlar gelişebilir.

Suni sancı uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?

Suni sancı uygulanacak hastanın normal doğum yapmasına engel olacak bir durumunun bulunmaması gerekir.Örneğin bebeğin geliş anomalileri,baş pelvis uygunsuzluğu ,önceden geçirilmiş rahim ameliyatları(sezaryen,myomektomi,rahim anomalilerini düzeltme operasyonları gibi) Aksi takdirde hiç suni sanci uygulaması denenmeden sezaryene geçmek en doğrusu olacaktır.